Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler

cilt lekeleri

Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler. Modern çağda hem erkeklerin hem de kadınların estetiksel yargılara uygun bir yüz yapısına sahip olmaları ya da uygun cilt yapısına sahip olmaları kendileri adına çok önemli bir kıstas haline gelmiştir.
Ancak aynı şekilde modern çağın bizlere getirmiş olduğu her konudaki hazır yaşam standartlarına alışma durumu, beslenme alışkanlıklarının değişmesi durumu ve yaşamsal çevrenin değişmesi durumu direkt ya da dolaylı yollardan cilt güzelliğimizi etkileye bilmektedirler.

cilt lekelerine bitkisel çözüm
cilt lekelerine bitkisel çözüm

Genç erkeklerde de genç kadınlarda da genç yaşlarda görülen siyah nokta, sivilce, cilt lekelenmeleri vb. sorunlar 30’lu yaşlardan sonra yerini bazen kuru cilt problemine, bazen yağlı cilt problemine bazen de yavaş yavaş ince çizgilerin oluşması problemine bırakmaktadır. Hatta 40’lı ya da 50’li yaşları da geçtikten sonra bu problemlerden daha da önemlisi kırışıklık problemleri baş göstermektedir.
Bireylerin bu tip problemlerin önüne geçebilmek adına her zaman dikkatli olmaları ve kendilerini bu problemlerde korumak adına ellerinden geleni yapmaları gerekmektedir.

Doğal Bakım…

Hiç bir zaman bu tip korumalar için geç olmadığından, böyle bir girişimde bulunmak isteyen kişiler için kimyasal kozmetiklerden önce doğadaki doğal ürünlerden üretilen katıksız ve daha fazla faydalı ürünlerin göz önünde tutulması istenmektedir.
Yazının başında bahsedilen cilt problemlerinden ve estetik görüntülerden uzak durabilmek adına tercih edilebilecek pek çok doğal bakım ürünü vardır. Ve bu ürünlerle oluşturacak doğal bakım malzemeleri, çok eski zamanlardan beri büyüklerimiz tarafından sıklıkla kullanılmakta olan tariflerdendir.

İşte bu tariflerin, uygulanan ürünlerin ve oluşturulan bakım malzemelerinin etki ettiği cilt sorunlarından birisi de cilt lekeleridir. Leke tedavisi için doğal yöntemlerin kullanılması, cilt uzmanları ve diğer sağlıkçıların başlıca ortak görüşüdür.

cilt lekeleri için doğal maske
cilt lekeleri için doğal maske

Alerjinizin olup olmadığını öğrenin.

Cilt bakımı için bitkisel çözümlerin denenmesi sürecinde unutulmaması gereken:
Bir bireyin bu yöntemler içerisinde sorununa dair kullanmak istediği ürünün cildinde bir alerjik reaksiyon yaratıp yaratmayacağını öncelikle deneyerek daha sonrasında bu ürünün faydasından yararlanmayı denemelidir.

Örneğin; lavanta yağı malzemesi gibi cilt lekeleri için bitkisel yağlar ürünleri kullanılırken, öncelikle lavanta yağı gibi ürünlere karşı bir alerjiniz olup olmadığını test etmek adına çok ufak bir alanda uyguladıktan sonra herhangi bir reaksiyon görmemeniz halinde tüm lekeli bölgelere sürmeniz uygun görülmektedir.

Önerilen Yazı
Peeling nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt lekeleri için doğal çözüm maskeleri

Yumurta maskesi :

yumurta maskesi
yumurta maskesi


İki bardak suyun içerisinde iki avuç miktarındaki buğday ezilir. Sonra, bir çorba kaşığı badem yağı ile ve iki yumurtanın sarısı ile karıştırılmalıdır.
Karıştırılma işlemi tamamlandıktan sonra yüzün tamamına sürülmesi gereken yumurta maskesi yüzde kuruduktan sonra ılık suyla yıkanır. Bu maske sayesinde cilt yapısındaki lekelenmeler ve akne problemleri yok edilebilmektedir.

Salatalık maskesi :

salatalık maskesi
salatalık maskesi

İki tutam miktarındaki çuha çiçeğini toz haline getirin. Sonra kabuğu önceden soyulmuş yarım salatalığı, bu çuha çiçeği tozunu ve bir fincan miktarındaki pirinç ununu on dakika kaynatın. Sonrasında karışım biraz bulandırılarak içerisine zeytin yağı ve yarım fincan elma suyu eklenerek hazır hale getirilir.

Hazırlanan malzemeler yüze ve boyuna sürüldükten sonra ciltteki lekelerin yok edilmesini, ciltteki yağlanma probleminin azaltılmasını ve daha sağlıklı bir cilde sahip olunmasını sağlamaktadır.

Bezelye maskesi :

İki su bardağı miktarındaki bezelyeyi ezerek üzüm pekmeziyle karıştırın. Sonra, yarım fincan miktarındaki ayçiçek yağını ve tek yumurta akını da ilave edin. Son olarak unla birlikte karıştırıp gece yatmadan cilde sürüp öyle yatılmalıdır. Sabah uyanıldığında da ılık suyla temizlenmelidir.

Patlıcan maskesi :
Yarım patlıcan dilimledikten sonra suyun içerisinde kaynatılır ve bu suyun içerisine sarımsak eklenir. Lapa haline getirilen bu karışıma en son kaymak da eklenerek kremamsı bir kıvam alması sağlanır. Cilde uygulanan bu karışım fazla bekletilmeden ılık suyla temizlenmelidir. İki aylık süreç içerisinde her gün uygulanması gereken bir maske çeşididir.

çilek maskesi
çilek maskesi

Çilek maskesi :

Bir avuç miktarında büyük boy çilekler püre haline getirildikten sonra yulaf unuyla biraz bulamaç haline getirilir. Daha sonrasında iki çorba kaşığı miktarındaki yoğurt ve yumurta sarısı da malzemenin içerisine eklenerek çırpılır.
Hazırlanan malzeme cilde uygulandıktan sonra 20 dakika geçince temizlenmelidir. Temizleme işlemi de ılık suyla yapılmalıdır. Özellikle kuru ciltler üzerinde büyük etkileri vardır.Kayısı maskesi :
Bir tutam miktarında tarçın ve üç tutam miktarındaki defne yaprağı kayısı suyuna eklenerek pişirilir. Bu malzemenin üzerine yarım fincan süt ve tek yumurta da eklendikten sonra krema haline gelen malzeme yüze sürülür. Bir süre beklendikten sonra soğuk suyla durulanması önerilmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler
Fotoğraf: newsfounded.com beautynailhairsalons.com dshi3-chita.ru eg.pricena.com pimerang.com alamy.de somosmamas.com.ar

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap