Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir
cilt neden tahriş olur
cilt neden tahriş olur

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir? Cildinizin tahriş olması durumunda kimyasal içeren kozmetik ürünler kullanmak yerine evde bitkisel ürünlerle hazırlayabileceğiniz doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Doğal maskeler tahriş olan cildinizi besleyecek ve tahrişi kısa zaman içinde giderecektir. Cildinize uygulayacağınız maskenin içeriğinde kullanılan bitkiler ve diğer malzemelere karşı alerjiniz olmaması durumunda bu maskelerin herhangi bir yan etkisi bulunmayacaktır.
Tahriş olan cildinize bakım uygulamadan önce tahrişin ortaya çıkma sebebinin bulunması gerekmektedir. Cildinizi tahriş eden kıyafetiniz yada yediğiniz bir besin ise bunu tespit etmeli ve uzak durmalısınız. Cildin tahriş olmasında kullandığınız cilt bakım ürünleri, ilaçlar, altın yada nikel takılar, güneşte fazla durma gibi etkenler rol oynayabilmektedir.
Cildinizdeki kaşıntılar ve kızarıklıklar için maden suyu kullanabilirsiniz. Kaşıntıyı hafifletecek ve cildin tahriş olmasını önleyecek olan maden suyu, rahatlatıcı bir etki gösterecektir.

Cilt Tahrişine Yol Açan Maddeler

  • Asitler
  • Kireç
  • Boyalar ve alkol
  • Plastik ve metaller
  • Küllü su ve çamaşır suyu
Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir
Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir

Cildin tahriş olmasında kullandığınız sabunun da etkisi bulunabilir. Cildin yağını alan ve nemini emen bu etkenler nedeniyle kuruyan cilt kolayca tahriş olabilir.
Derinin daha ince olduğu bölgelerde tahrişe daha sık rastlanır. Bu hassas bölgeler göz kapakları, cinsel organ ve yüz bölgesi olarak sıralanabilir. Elleriniz sürekli bulaşık deterjanı ve sert temizleyicilere maruz kalıyorsa, tahriş olma olasılığı oldukça fazladır. Ellerinizi korumak için eldiven takabilirsiniz. Havayı nemlendiren ve kurumasını önleyen cihazları evinizde bulundurup cildinizin nem ihtiyacını özellikle kış aylarında bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri

Cildiniz sürekli tahriş oluyorsa yüz yıkama jeli ve nemlendiricinizi cildinize uygun olarak hassas ciltler için olan ürünlerden tercih etmelisiniz. Cildinizin tahriş olmasında bir diğer önemli etken tıraş olmaktır. Tıraş sırasında  oluşan tahrişi önlemek için yeteri kadar traş losyonu kullanmalısınız. Hassas cilt yapısına sahip kişilerde sivilce önleyici malzemeler, losyonlar ve deodorantlar tahrişe neden olabilmektedir. Cildinizde tahrişe neden olan ürünleri kullanmayı bırakmalısınız.
Kokulu sabunlar nedeniyle tahriş oluşabilir. Bu tür sabunlarda boya yada kokuya alerjiniz olabilir. Kullanmış olduğunuz sabunun ciltte kuruluğa neden olduğunu düşünüyor ve cildinizi tahriş ettiğini gözlemliyorsanız diğer hassas temizleyicileri kullanmayı deneyin. Tahriş olan bölgeye kimyasal içerikli nemlendiriciler sürülmesi halinde daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?
Fotoğraf: tr.freeimages.com

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap