Nasıl Başarılı Olunur?
Trendlerdeki Yazı

Nasıl Başarılı Olunur?

Başarı kişilerin isteklerine ve hayattan beklentilerine göre değişiklik göstermektedir. Bazılarına göre başarı her şeye rağmen hayata karşı gülebilmek, dik durabilmektir.

2
2

Başarı Nedir?

Nasıl Başarılı Olunur?  Başarı kişilerin isteklerine ve hayattan beklentilerine göre değişiklik göstermektedir. Bazılarına göre başarı her şeye rağmen hayata karşı gülebilmek, dik durabilmektir. Bazılarına göre ise sevmek sevile bilmek veya başladığı bir işi tamamlayabilmektir. Ancak genel olarak başarı, beklentileri karşılamak olarak tanımlanabilir.  

Nasıl Başarılı Olunur
Nasıl Başarılı Olunur

Başarının tanımı, başarılı olma arzusuyla hayatımızdaki güzellikleri bir yana bırakmak, sevdiklerimizi ihmal etmek olmamalıdır. Hedefimizi oluşturup, zamanımızı iyi yönetebilirsek başladığımız işi başarıyla bitirebiliriz.

Başarılı olabilmek, hedeflerimize ulaşabilmek için gerekli motivasyonumuz olmalı, o işi yapmak istemeliyiz ve yapabilecek gerekli donanıma, bilgiye sahip olmalıyız. Hedeflediğimiz noktaya ulaşana kadar gereken gücü, performansı gösterebilmeliyiz. Zaman zaman kendimizi değerlendirmeli, test etmeli hedefimize ulaşabilmek için yaptığımız yanlışları düzeltebilmeli ve tekrar çalışmaya devam etmeliyiz.

Nasıl Başarılı Olunur?

 •  Başarılı olmak için illa olağanüstü bir şeyler başarmaya gerek yok. Öncelikle çözüm odaklı olmamız lazım. Fırsatları yakalamalı ve onları iyi değerlendirmeliyiz.
 • İlk karşılaştığımız engel ve zorluklarda pes etmek yerine onlarla başa çıkmanın yollarını bulmalıyız. Şikayet etmek yerine çözüm yolu aramalıyız.
 • Başarının sizin için ne ifade ettiğini bilmezseniz başarılı olamazsınız. Herkesin başarı tanımı farklıdır ve başka birinin başarı standardını kullanmak başkasının öğle yemeğini yemeğe benzer. Net hedefler koyun ve gerçekçi olun.
 • Hedeflerinize ne zaman ulaşacağınızı nasıl bileceksiniz? Standartlarınız ölçülebilir olmalıdır aksi halde bütün hayatınızı belirsiz bir hedefin peşinden koşmakla geçirirsiniz.
 • Başarılı insanların birçoğu oldukça meraklıdır. Bir şeylerin nasıl olduğunu anlamazlarsa veya bir sorunun cevabını bilmiyorlarsa öğrenmeye çalışırlar. Bu sayede kendilerini keşfetme arayışına girerler ki bu yolculuk varış noktası kadar önemlidir.
 • Etrafınızdaki insanlara güvenmezseniz başarılı olmanız zorlaşır. Her şeyi çok yakından idare ederseniz veya kontrol ederseniz aynı anda bir sürü şeyle ilgilenmeniz gerekir ve diğerleri onlara bir şans vermediğiniz için size kırılır.  Başarılı olmak demek bir anlamda etrafınızda yetenekli insanların olması anlamına gelir. Diğerlerine yeteri kadar güvenmezseniz başarılı olamazsınız.

 • Hayatınızla ilgili planlar yaptığınızda çok karmaşık biçimde düşünmeyin. Hedeflerinizi ve hayallerinizi ifade ederken kısa birkaç cümlelik özetle yetinin.
 • Başarıya giden yolda bazen başarısızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu başarısızlıklarınız dan ders çıkarmanızdır. Bu konuda öz eleştiri yapmaktan kesinlikle çekinmemek gerekir. Her başarısızlıkta kendisini suçsuz kabul edip başka insanları suçlamak doğru değildir. Sağlıklı bir öz eleştiri yapılması, bir daha aynı hatalara düşmeden başarının yakalanması için son derece büyük önem taşımaktadır.


fotoğraf: songmagroup.com

Yazar Hakkında

https://fosforludusunceler.com/

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 4 sene önce

  Beğendim

 2. Bu makaleniz işime yaradı 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.