Adet Dönemi Sorunlarından Kurtulun

Adet Dönemi Sorunlarından Kurtulun

1
2

Ruh Hali

Adet Dönemi Sorunlarından Kurtulun Bavulunuzu hazırlayın, eşyalarınızı elbiseler ve aromaterapi mumlarınızı toplayın. Âdet kulübesinden ayrılıyorsunuz!
Doğru, âdetiniz resmi olarak sona ermedi. Muhtemelen azar azar kanamalarınız olacaktır. Ama en azından kramplar o Alien filmlerinden fırlamış uzaylılar gibi organlarınızı yerinden sökmüyor. Bir kurabiye kutusunu açınca kumandaya uzanamayacak, halsizlikten bitkin düşecek kadar enerjiden yoksun değilsiniz. İster hormonlarınız doğal olsun, ister hormon hapları alıyor olun, östrojen ve testosteron bugün uç seviyelere yükseliyor. Sonuç olarak, son 27. günden beri kendinizi hapsettiğiniz manastırı istemiyorsunuz.
İlk gösterilerinden sonra evlerine dönen ünlüler gibi kış uykusundan uyanmaya hazırsınız ve bunun için daha iyi bir zamanlama olamazdı. İyimser, kendinden emin ve enerji dolu hissediyorsunuz. Böylece etrafta dolanmak ve eğer isterseniz ilgi odağı olmak için çok neşelisiniz. Bu durumda günün tadını çıkarın ve eğlenin.

Adet Dönemi Sorunlarından Kurtulun
Adet Dönemi Sorunlarından Kurtulun

Zekâ

Östrojen ve testosterona teşekkür edin. Onlar yükseldikçe, akıl becerileriniz de aıtıyor. Keşke kredi kartınızın limitini artırmak da böyle kolay olabilseydi…

Düşünce

Eski günleri hatırlayın. Örneğin iki gün öncesini. Çalan bir telefon veya uzaktan gelen bir hapşırma sesi bile konsantrasyonunuzun bozulmasına yetiyordu. Konsantrasyon gücünüz, çoğu gürültüyü duymayacak kadar iyi. Elbette odanıza girmeye çalışan bir fil veya ofise getirilen bir pasta kadar büyük olanları değil.
Ostrojen ve testosteron yükseldikçe, siz de daha hızlı düşünüyor, yeni bilgileri kolayca kavrıyor ve çabucak karar alabiliyorsunuz. Patronunuzun bu keskin zekânızı fark edip size daha çok iş veımesini istemiyorsanız, cümlelerinizin içine biraz “ahbap” ekleyin ve ekranınızda bir Tetris oyunu açık olsun.

Hafıza

Bugün yapılacaklar listenizde neredeyse 108 madde mi var? Hafızanız hiç bakmadan en azından yarısını hatırlayacak kadar keskin. Hatta yarın neden hâlâ birçoğunu yapmadığınızı hatırlamanıza yetecek kadar keskin olacak.

Sözel Yetenek

Ne rahat sohbet etmeye çalıştıkça, daha akıcı konuşmaya ve daha az hata yapmaya başladınız. Hormonlarınız aynı işi cüzdanınız için de yapamaz mıydı? Örneğin siz harcadıkça, daha çok paranız olsaydı! Evet, tabii ki! Bu ancak filmlerde olur. Hey, bekleyin!

Kontrol kimde?

Sağ beyin: Yaratıcı ve dışa dönük ruh haliniz ile tüm sosyal aktivite hayallerinizi gerçekleştiıebilirsiniz. Eğer denerseniz, en favori yemek/film/içki planınız büyük bir paıtiye dönüşebilir. Tamam, belki büyük değil. Ay sonunda kendinizi beş parasız bulmak istemeyebilirsiniz.

  1. günden beri kendinizi sorguluyorsunuz. Ama şimdi östıojen ve testosteronun yükselişiyle ilginizi başka insanlara, örneğin uluslararası bir casus olduğundan şüphelendiğiniz gizemli komşunuza (muhtemelen sinirleri bozuk olan bir memurdur) ya da herkesin çekmecesinden çikolata çalan ve kimsenin onu fark etmediğini sanan iş arkadaşınıza vermeye başladınız. (Bu arada masasının üzerindeki kırıntıların başkasına ait olduğunu söylüyor, ama yalan).
    Aynca bugün altıncı hissinizin parlak olacağı son gün. Ama endişelenmenize gerek yok, Tabiat Ana sizi yüksekte ve kuru bırakmaz. Gelecek günlerde diğer beş duyunuz parlamaya başlayacak ve düşündüklerinizi sezgisel yollarla teyit edeceksiniz. Böylece satıcı çocuk size dondurulmuş yoğurdun içerisinde yalnızda iki kalori ve sıfır yağ olduğunu söyleyip sizin de inanıp inanmamakta kararsız kaldığınız durumlarda, sesinin tonundan, bakışlarından diğer dondurulmuş yoğurt tüketicilerinin vücudundaki kilolardan, doğru mu yanlış mı olduğunu anlayacaksınız.

Romantizm

İlişkiniz varsa…
Sohbetiniz güzel. Keyiflisiniz. Zorla birlikte olunası bir haliniz var. Kabul edin, tam buluşulacak gününüzdesiniz. Ama ilk rezervasyonu yapması için onu beklemeyin. Kontrolü elinize almak için atağa geçen testosteronlarınızdan destek alın ve öldürücü Godiva çikolatalı maıtini servisi yapan o havalı restoranda bir masa ayıltın, jel terapisi ve masaj servisi sunan bir güzellik salonuna gidin veya kıyafetlerinizi yenilemek için kendinizi Pıada’ya teslim edin.
Yalnızca müzik dinlemek mi? Hayır. Yaptığınız iki kişilik planların sevgiliniz tarafından bozulmasına izin vermeyecek kadar çok eğlenmek istiyorsunuz.

Yalnızsanız
Dışa dönük östrojen ve testosteron, sanal sohbet odalarından uzaklaştırmak ve kendinize bir eş bulmak için sizi gerçek dünyaya itiyor. Bir dans kulübüne gidebilir, yoga sınıfına katılabilir ya da bayrağınızı alıp politik bir gösteriye katılabilirsiniz.
Gözlerinizi yakalayacak olan genç adam, elinde konser biletleri, bir paıti davetiyesi, bir Tahiti gezisi için iki kişilik seyahat bileti olan ya da sizi koltuktan uzaklaştırıp bir minderi birlikte paylaşabileceğiniz kişi olacak.

Para

Sizi bugün bir evden çıkardılar mı, östrojen ve testosteron her yerde para harcamanızı sağlayacak. Sinemada, restoranda, saunada, mağazalarda, yarışmalarda. Her yerde.

Kariyer

İşiniz seyahat gerektiriyorsa, bavulları toplamaya hazırsınız. Meslek tanımınızda seyahat yok mu? Öyleyse muhtemelen iş arkadaşlarınızı öğlen yemeği için kandırıp eğlenceli bir yerlere gideceksiniz. Hem de yarı fiyatına içecek mönüsüyle.
İş arkadaşlarınızla dışarı çıkacaksanız, geleneksel kim kiminle hangi ofis masasında kim kimin dedikodularının arasında, siz yaratıcı zekânızın parlak olduğu son birkaç gündür aklınızdan geçen enteresan iş fikirleriyle övüneceksiniz. Meslektaşlarınız planlarınızdaki parıltıyı fark ettiklerinde, ofise döner dönmez planlarınızı patrona açmanız konusunda sizi ikna etmeye çalışabilirler. Cesaretlendirme alanındaki oylarından dolayı onlara teşekkür ederiz, ancak sözel, kavrama ve hafıza becerilerinizin parlak olacağı 6. güne kadar ikna edici tekliflerinizi ertelemeniz önerilir.

Enerji

Hormonlarınıza olan hassasiyetinize bağlı olarak, enerji seviyeniz en tepedeyken, dikkat açık ve heyecanlı, en dipteyken, sinirli ve biraz ürkek. Ama hassasiyetiniz ne olursa olsun, bugün östrojen ve testosteronun yükselişiyle beraber, bir işgününü tamamlayacak, sonrasında arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye gidecek, hatta birileri karaoke makinesinin fişini çekmeden en az iki tur “Hotel California” şarkısını söyleyecek kadar güçlü ve istekli olacaksınız.

Önerilen Yazı
Selülit Oluşumunu Önleme

Beslenme

Östıojen hâlâ size eski tatları aratan seviyelerde. Testosteron ise yeni aromalara karşı merak uyandıracak noktaya yükseliyor. Eski tatlar? Yeni aromalar? Ah, ne yapmalı? Ne yapmalı? Elbette bildik yemeklere yeni aromalar ekleyin! Her zaman salamlı pizza mı yiyorsunuz? Üzerine biraz ananas ve sosis ekleyin. Tavuklu çorbaya bayılır mısınız? Eşit besin değeri olan Japon miso çorbası deneyin. Kabak tatlısı mı, tavuk göğsü mü? Kabaklı börek denemelisiniz!

Adet Dönemi Sorunlarından Kurtulun
Fotoğraf: Polina Zimmerman adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

https://fosforludusunceler.com/

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.