Aleo Vera Faydaları

Aleo Vera Faydaları

0

Aleo Vera FaydalarıAloe vera bitkisi nedir?

Aleo Vera Faydaları ve zararları
Aleo Vera Faydaları ve zararları

Köken olarak Afrika’dan geldiği bilinen aloe veranın, bitki familyası olarak da zambakgiller familyasına aittir. Ancak buna rağmen dış görüntü açısından kaktüse benzeyen bir görüntüsü bulunmaktadır.
İçeriğinde pek çok mineral, vitamin, enzim ve aminoasit bulunan aloe vera bitkisi özellikle uzun yıllardan beri alternatif tıp tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir ürün niteliğinde olmaktadır.
Bugüne kadar aloe vera bitkisine yönelik yapılan tıbbi araştırmalarda; vücut üzerinde oluşmuş pek çok yanık izi problemini ve yara izi problemini deforme etmeden gayet sağlıklı bir şekilde iyileştirebildiği gözlemlenmiştir.

Bunun dışında enfeksiyon problemi olan hastalıklarda da tedavi sürecinde antibakteriyel özellikleri nedeniyle gayet etkili bir doğal ürün niteliği taşımaktadır.
Bunun dışında vücutta ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunda, mide ülseri problemlerinde, hemoroid hastalığında veya kabızlık problemlerinde sıklıkla başvurulan doğal bir ürün olan aloe vera; anlattığımız tüm bu faydalarını kısaca özetleyecek olursak içeriğinde yer alan jelden kazanmaktadır.

Aloe vera jeli nedir?

Bahsedilen aloe vera jeli, bitkinin üzerindeki yeşil kabuk kısmının altında kalan renksiz bir jeldir. Bu jel içerik olarak parankim denilen hücreler tarafından üretilmekte olan müsilaj bir jel yapısındadır.
Bu jelden faydalanmak isteyen kullanıcıların aloe vera yapraklarını ortadan ikiye ayırıp içini sıyırmaları veya bu yaprakları komple blender makinesine atıp jeli ortaya çıkartabildikleri görülmüştür.

Hatta isteyen kullanıcıların gidip sürekli satın almak yerine, bir kez alıp bu ürünü de evinde saksıya ekerek sürekli yetiştirdiği de görülmektedir. Bunu yapabilmek için sadece alacağınız aloe verayı orta boy bi saksıya yerleştirdikten sonra, çok fazla su vermemeniz ve karanlıkta kalmayacağı bir alanda muhafaza etmeniz yeterlidir. Hatta bu bitki yeterli güneş ışığını da alırsa bir metreye kadar da uzayabilmektedir.

Aloe vera bitkisi, yazımızın başından beri bahsettiğimiz üzere çok eski zamanlardan beri alternatif tıp bilimin vazgeçilmez fayda sağlayıcı ürünlerinin arasında yer almıştır. Bizim ülkemizde bu ürünün yaygın bir şekilde kullanılması ise 1990’lı yıllardan sonraki süreçlere rastlamaktadır.

O yıllarda oldukça popüler olan ve fazlaca rağbet alan aloe vera, günümüzde hala rağbet gören bir ürün olsa da ilk yaygınlaştığı zamanlardaki popülaritesini doğal olarak çok da koruyamamıştır. Şuan piyasada aloe vera kadar aloe vera yağı, aloe vera jeli, aloe vera sabunu, aloe vera içerikli yanık spreyleri ya da aloe vera nektarı gibi pek çok ürün bulunmakta ve bireyler ihtiyaçlarına göre çoğu kez bu ürünlerden temin edebilmektedirler.

Aloe veranın sağladığı yararlar nelerdir?

Kalp damar sağlığına etkisi :
Aloe vera vücutta kan akışını hızlandırıcı etki yaratarak damarların tıkanmasının önüne geçebilmektedir. Bununla birlikte kendisinin de içeriğinde bulunduğu doğal kürlerin de kullanımıyla kap sağlığının korunmasını sağlamaktadır.

Kanser tümörlerine karşı etkisi :
Aloe vera bitkisi, doğru zamanda kullanıldığında kanserle alakalı bir takım tümörlerin oluşmasına engel olabilmektedir. Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, aloe vera çayının ciddi anlamda kanser tümörlerini engellediğini belirtmişlerdir. Aynı zamanda bu çayın da düzenli aralıklarla tüketilmesi, bireyin kanser hastalığına yakalanma riskini oldukça düşürmektedir.

Sivilce oluşumuna etkisi :
Aloe vera faydaları sivilce konusunda da oldukça etkili olmaktadır. Çünkü bu bitkinin iltihap sökücü etkileri sayesinde cilt üzerindeki sivilceler ve daha ağır akneler birer birer yok olmaktadır. Daha oluşmamış sivilcelerin üzerine sürülecek aloe vera jeli, sivilcenin yaratmış olduğu şişliği de giderecektir.

Alerji durumlarına etkisi :

Cilt sağlığı için müthiş faydaları olan aloe vera bitkisinin, ciltle alakalı enfeksiyon durumları için ya da alerji durumları için en yaygın olarak kullanım şekli aloe vera sabunundan yararlanmak ya da aloe vera jelinden yararlanmaktır. Bu tip ürünler ciltte çok büyük çaplı olmayan alerji durumlarını da direkt olarak ortadan kaldırabilmektedir.

Sindirim sistemine etkisi :
Aloe veranın tüketiminin düzenli olarak yapılması, bünyedeki sindirim sistemi sağlığının korunmasına oldukça etkili olmaktadır. Sindirim sisteminin sağlıklı olması da otomatikman mide sağlığını, böbrek sağlığını, hemoroidin engellenmesini ve kabızlığın engellenmesini de yerine getirmiş olmaktadır.

Selülite karşı etkisi :
Selülit problemi olan kadınların konuyla alakalı bir takım uğraşlar içerisindeyken; yani hem dengeli besleniyor, hem spor yapıyor hem de selüliti arttırıcı etmenlerden uzak durmaya dikkat ediyorsa bu çabaların yanında ekstradan aloe vera jelinin bu selülit yapılanmalarının üzerine sürülmesi, selülitlerden daha kolay kurtulmak adına mantıklı bir adım olmaktadır.

Önerilen Yazı
Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler

Strese karşı etkisi :
İçeriğinde bulunan antioksidan özellikler sayesinde aloe vera, stres faktörü için çok iyi bir önleyici niteliğindedir. Bu ürünün kullanılması kişiyi rahatlatarak özellikle ruhi bozuklukların ve depresyon halinin yaşandığı hastaların tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ürün olmaktadır.

Aleo Vera Faydaları
Fotoğraf: Elle Hughes adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap