At Kestanesi Kreminin Faydaları

at kestanesi kremi

At Kestanesi Kreminin Faydaları. At kestanesinin yaprakları, çiçeği, tohumu ve kabuğu birçok sağlık probleminin tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. At kestanesinin tohumları damar sorunlarını tedavi etmekte ve Avrupa fitoterapisinde halihazırda kullanılmaktadır.
At kestanesinin kendisi eskülin adında bir madde içerir ki bu da zehirlidir, bu yüzden çiğ tüketildiği ya da yendiği zaman ölüme yol açabilir. Ancak bu besinden yapılan kremler ve yağlar sağlık için oldukça yararlıdır.
Özellikle cilt problemlerinin tedavisinde, cilt yaralarında ve Lupus hastalığının tedavisinde at kestanesi kremi kullanımı yaygındır. Bu bitkide kanı seyrelten bir madde bulunur. Buna ek olarak damarlardan ve kılcal damarlardan sıvı sızmasını zorlaştırır, haliyle bazı damar sorunlarının tedavisi için idealdir.

at kestanesi kreminin faydaları
at kestanesi kreminin faydaları

At kestanesi kremi nelere iyi gelir?

1) Damar sağlığını destekler

Yapılan araştırmalarda at kestanesinin varis çorapları ile benzer etkiye sahip olduğu, damarları ve atar damarları büzerek varis hastalığına iyi geldiği saptanmıştır. Avrupa’da insanlar at kestanesi özünü kronik venöz yetmezlik tedavisi için kullanmaktadırlar.
At kestanesinde bulunan aeskin maddesi damarları büzerek kronik venöz yetmezlik, hemoroid ve ödem gibi sorunların giderilmesine yardım eder. Bunun nedeni ise az miktarda kullanıldığında at kestanesi özünün kılcal damarların içindeki proteinlerin parçalanmasını engelleyebilmesidir.

2) Romatoid artrit hastalığını tedavi eder

At kestanesi özü, iltihap önleyici özelliğe de sahiptir. Bu sebeple artrit ve romatizma ağrılarının, burkulmaların ve acının giderilmesi için kullanılabilir. Sporcularda eklem ya da kas ağrılarının tedavi edilmesi için sürülen masaj ürünlerinde de at kestanesi özü bulunmaktadır, bu sebeple at kestanesi kremi iyi gelecektir. Günde iki kez ağrıyan bölgeye uygulamak yeterli olacaktır.

3) Varisleri tedavi eder

at kestanesinin varise faydaları
at kestanesinin varise faydaları

Kısa süreli at kestanesi kremi kullanmanın varisli damarları tedavi etmekte etkili olduğu saptanmıştır. Bunun için tek yapmanız gereken gece ve gündüz birer kere olmak şartı ile at kestanesi kremini masaj yaparak varisli bölgelere uygulamaktır.

4) Yorgun bacak ve ayakları rahatlatır

Bacak ve ayaklardaki yorgunluğu almak için, at kestanesi kremini masaj yaparak bacak ve ayaklarınıza sürün, ardından pamuklu bir bez ile bacağınızı 15-20 dakika kadar sarılı tutun. Dilerseniz kremin içine biraz üzüm tohumu yağı da damlatabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Badem Yağının Kirpiklere Etkisi

5) Karpal tünel sendromunun tedavisine yardım eder

At kestanesinde bulunan aeskin maddesi, bileklerin etrafındaki iltihaplanmış sinirlerin tedavi edilmesini sağlar ve kan dolaşımını düzenler. Bunun için at kestanesi kremini bu bölgelere düzenli olarak sürmek rahatlama sağlayacaktır.

6) Hemoroide iyi gelir

2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre at kestanesi, damarları büzerek hemoroid hastalığına iyi gelmektedir. Kremini az miktarda uygulamak rahatlama sağlayabilir.

7) Gül (Rosacea) hastalığına iyi gelir

At kestanesi özü damar problemlerini gidermek için oldukça etkilidir. Ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı da tedavi eder. Gül hastalığından kaynaklanan vücuttaki iltihabın yatıştırılmasında da kullanılabilir zira kan damarlarının genişlemesini engeller. Gül hastalığında lezyonlu bölgelere at kestanesi kremi sürmek iyi gelir ve hastalığı hafifletir.

At kestanesi kremi nasıl kullanılır?

At kestanesi kremi nasıl kullanılır?

Eğer varis tedavisi için kullanacaksanız, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Zamanla varislerinizin azaldığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
Şişlikleri dindirmek için ve benzeri kullanımlarda da yine sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanmak yeterlidir.
Sırt ağrısı, eklem ağrısı gibi problemler için günde iki kez sürmek idealdir.

Zararları var mıdır?

Birçok insan için, kısa bir süreliğine, standardize edilmiş at kestanesi ürünleri kullanmak güvenli bir yöntemdir. Standardize edilmiş ürünler belirli bir kimyasalın o üründe bulunmaması için test edilmiştir. Bunun için içerisinden eskülin maddesi çıkarılmış bir at kestanesi kremi bulmanız gerekir.
At kestanesi ürünlerinin baş ağrısı, mide ağrısı, kaşıntı, baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir. At kestanesi çiçeğinin polenleri bazı insanlarda alerjik reaksiyona yol açar.

At kestanesi tohumu, kabuğu, çiçeği ve yaprakları çiğ ve işlenmemiş halde tüketilmemelidir zira ölüme bile sebebiyet verebilecek, eskülin maddesini içerirler.
Hamilelerin, diyabet hastalarının, kan pıhtılaşması sorunu olanların, sindirim problemi olanların, lateks alerjisi olanların, böbrek hastalarının, karaciğer hastalarının ve ameliyattan yeni çıkmış kişilerin bu ürünü kullanırken doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

INSTAGRAM : click

Fotoğraflar: Neoldu.com, MorTilki.com, artist.joansmurder.info

Kaynaklar: 1 2 3

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    daha önce gül hastalığı için kullanmıştım faydasını gördüm şimdi bir de varisler için denicem teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir