Ayak Tırnak Bakımı

Ayak Tırnak Bakımı

Ayak Tırnak Bakımı Ayak tırnakları mı? Amaan boş ver kim görecek diyenleri duyar gibiyim. Ancak bir kadının bakımlı olduğunun göstergesinin en detaylı bölgeler olduğunu da bilmenizi isterim. Elbet bir gün parmaklarınızın görüneceği bir ayakkabı giyeceksiniz. Ya da evinizde çoraplarınızdan kurtulup gezeceksiniz. Bunun için ayak tırnaklarınıza da yüzünüze gösterdiğiniz önemi göstermelisiniz. Hatırlarsanız tırnak bakımı hakkında birkaç bilgi vermiştik. Ayak bakımı ile de ilgili bir şeyler söylemiştik. Şimdi de ayak tırnaklarınızı güzelleştirecek bir kaç öneri verelim.

Ayak Tırnak Bakımı
Ayak Tırnak Bakımı

Ayak Tırnak Bakımında Önemli 10 Madde

1) Ayaklarınızın sağlığını korumak, mantar ve benzeri rahatsızlıkların oluşumunu engellemek için mutlaka ayak sağlığınıza özen gösterin. Aynı çorabı günlerce giymeyin, ayakkabının içinde saatlerce kalmayın. Ayağınızın uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin.

2) Başkasının ayakkabısını kullanmamaya dikkat edin ayrıca ayaklarınızı sıkan ayakkabılardan uzak durun. Tabi ayak sağlığınızı bozan topukluları da çok fazla tercih etmemeye, tercih etseniz bile üzerinde uzun süre yürümemeye dikkat edin.

3) Ayaklarınızı mutlaka her gün yıkamaya özen gösterin. Ayakkabı ve çorap içinde üreyen mikroplardan arındırmak için ayaklarınızı temizlemeniz gerekmekte.

4) Haftada bir kez ayaklarınızı tuzlu suda bekletmek onu hem rahatlatır hem de temizler. Ayak kokusundan kurtulmak için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

5) Tırnak batmasının oluşmaması için tırnaklarınızı et bitiminden daha uzun kesin ya da etin içinde büyümeyecek şekilde düz olarak kesin.

6) Tırnak sararmasının önüne geçmek için on günde bir ayaklarınızı sirkeli suda bekletmenizi tavsiye ederim. Tırnak sararması başlangıcı olan insanlar da bu yöntemi uygulayarak doğal bir tedavi yöntemi uygulamış olurlar.

Önerilen Yazı
Evde Cilt Bakım Önerileri

7) Eğer tırnaklarınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız çok fazla oje ve aseton kullanmamaya özen göstermelisiniz. Oje ve aseton tırnaklara zarar verir ve düzgün beslenmesini önler. Tabi ki yapmayın demiyorum ancak tırnağınızın hava almasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

8) Tırnaklarınızın güçlenmesi için zeytin yağı ve limon suyu karışımını pamukla ya da daldırma yöntemi ile tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

9) Küçük parmağınızdaki tırnağınızın sertleşmesini ve içinden et büyümesini istemiyorsanız haftada bir zeytin yağı bakımı yapıp pedikür yöntemi ile etleri ayıklamalısınız.

10) Kadınlar için söylüyorum. Mutlaka ayak parmaklarındaki tüylenmeler kısa sürede giderilmeli. Çok kötü görüntüler oluşturan bu sorun bazı kadınlarda çok belirgin bir şekilde görülebiliyor 🙂

Ayak Tırnak Bakımı
Fotoğraf: cottonbro adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap