Ayva ile Cildinizi Gençleştirin! (Cilt Gençleştirme)
Trendlerdeki Yazı

Ayva ile Cildinizi Gençleştirin! (Cilt Gençleştirme)

0

Ayva ile Cildinizi Gençleştirin! (Cilt Gençleştirme) Ayva kış mevsiminin en faydalı besinlerinden biridir. Potasyum, kalsiyum, demir ve bakır içeren ayva aynı zamanda A, B ve C vitaminleri açısından da zengindir. Vücut sağlığına büyük katkılarının yanı sıra özellikle cilt sağlığı üzerinde büyük katkıları vardır.

Ayva ile Cildinizi Gençleştirin! (Cilt Gençleştirme)
Ayva ile Cildinizi Gençleştirin! (Cilt Gençleştirme)

Ayva çekirdeğinin yüze faydaları nelerdir?

Cilt yaraları iyileştirir.

Kırışıklıkların görünümünü azaltır, lekeleri ortadan kaldırır ve cildinizi UV ışınlarına karşı korur.

Ayva çekirdeği maskesi gözaltı morlukları ve torbalarını iyileştirir.

Gözeneklerde kir ve yağ birikir. Böylelikle siyah noktalar oluşur. Bu gözeneklerin daraltılmasına yardımcı olur böylece siyah nokta oluşumunu engeller. Gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. 

Cildinize uygulayacağınız maske ile düzenli uygulamada cildinizdeki toparlanmayı göreceksiniz.

Ayva Çayı

Öncelikle ayva ile yapılan çay cilde uygulandığında dudak çatlamaları, egzama, meme ucunda oluşan yaralanmalar ve yanık bölgelerin tedavisinde hızlı ve etkili bir tedavi uygular. Cilde pamuk yardımıyla sürüldüğünde kırışıklık giderici etki gösterir.

Yapılışı

Yarım kilo ayvanın çekirdeğini 1 bardak suda biraz haşlayıp bir şişeye koyup 5 gün boyunca oda sıcaklığında beklettiğinizde elde edeceğiniz karışımı geceleri yüzünüze sürüp bekletirseniz hem cildinize bakım yaptığını hem de yüzünüzü gererek kırışıklarınızın önlenmesine fayda sağlayacağınızı gösterir.
Açık renkli cilt lekeleri üzerinde etki eden ayva çekirdeği bu anlamda harika bir leke gidericidir. Yüzünüzde fazla sayıda sivilce varsa, ayva çekirdeğinden maske yapıp bunları gidermeniz mümkün olacaktır.

Önerilen Yazı
Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar

Ayva çekirdeğinden yapılan maskeler her türlü cilt tipine uygulanabilir. Doğal bir yöntem olduğu için alerjik bir reaksiyon görülmeyecektir. Bununla birlikte uygulanan her cilde bakım yapıp ışıltı kazanması söz konusu olacaktır. Yalnızca kuru ciltler üzerinde daha da kurutucu bir etki yaratacağı için bu ciltlere uygulandığında yapılan bakımın ardından cildi biraz nemlendirmek yararlı olacaktır. Krem kullanmak istemeyenler yine doğal yöntemler tercih ederek avokado yağı ile masaj yaparak cildin nem kazanmasını sağlayabilirler.

Ayva Çekirdeği Jeli

Nasıl yapılır, nasıl saklanır? Gelin beraber bakalım.  Ayva çekirdeği jelini evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan 8 adet ayva çekirdeği ve yarım çay bardağı ılık su. Bu suyun içine ayva çekirdeğini atın ve 1 gün boyunca üstünü kapatmadan bekletin. Sonrasında jel kıvamına geldiğini sizde göreceksiniz. Cildinize uyguladığınız jeli 20 dakika bekletin ve sonra temizleyin. Cilt lekelerine iyi gelen bu jel aynı zamanda aknelerin de kurumasına, iyileşmesine sebep olacaktır.

Ayva ile Cildinizi Gençleştirin! (Cilt Gençleştirme)
Fotoğraflar: cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap