Badem Yağı Faydaları

Badem Yağı Faydaları

Badem Yağı Faydaları Saç, kirpik, kaş, sakal ve cilt için oldukça faydalı olan badem yağı, bir çok kozmetik ürünün içeriğinde de yer almaktadır. Barındırdığı A ve K vitaminleri ile sağlık deposu olan badem yağının faydaları mucizevi etkiler gösteriyor.

Badem Yağı Faydaları
Badem Yağı Faydaları

Badem Yağının Faydaları

İçeriğindeki aromaterapi yağlar sayesinde cilt bakım ürünlerinde badem yağına sıkça yer verilir. Cildin nemlenmesine yardımcı olan badem yağı iltihap kurutucu ve tahriş giderici özelliklere de sahiptir. Pullanıp dökülen deriyi onarır, çatlakları giderir.

Göz çevresindeki morarmalara karşı badem yağı yatmadan önce uygulanabilir. Badem, soya ve avokado yağı kullanılarak hazırlanan göz altı morluk giderici maske tarifimize Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Cilde uygulandığında ölü hücrelerin atılmasını sağlayan badem yağı, limon suyuyla karıştırılıp masaj şeklinde uygulanabilir.

Cildi nemlendirir

Sedef ve egzama hastalığına iyi gelir

Güneş ışınlarına karşı cildi korur

Makyaj temizlemek için kullanılabilir

Kırışık ve çatlakları giderir

İltihap kurutucu özelliği bulunur

Kepek problemine iyi gelir

Saçları yumuşatır ve saç tellerini güçlendirir

Badem Yağı Nasıl Kullanılır

Cilt İçin Badem Yağı Kullanımı

1 çorba kaşığı badem yağı

1 yemek kaşığı bal

Yarım avokado

Püre haline getirdiğiniz avokadoya bal ve badem yağını ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı 20 dakika boyunca cildinize masaj yaparak yedirin. Ardından ılık su kullanarak cildinizi temizleyin. Haftada 1 kez uygulanabilir.

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Duş öncesinde saç diplerinize ve saç tellerinize badem yağı uygulayarak iyice yedirin. 1 saat bekledikten sonra duşa girip saçlarınızı şampuanla temizleyin.

Duş sonrası badem yağını iki parmağınız arasına az miktarda damlatıp saç uçlarınıza sürebilirsiniz. Bu uygulamada az miktarda yağ kullandığınızdan yıkamaya gerek yoktur.

Parmaklarınıza damlattığınız az miktarda badem yağı ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Kepek problemi yaşayan kişiler bu sayede kepeklerinden kurtulabilirler.

Badem Yağı Kirpik Bakımı

Kirpikler için nemlendirici görevi üstlenen badem yağı, bu sayede kirpikleri besleyerek daha hızlı uzamalarını ve sağlıklı olmalarını sağlar. Az miktarda badem yağını parmaklarınıza damlatarak yada pamuklu çubuk yardımıyla kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Gözünüze kaçmamasına özen göstermeniz ve cildinizde makyaj olmaması gerekmektedir.

Önerilen Yazı
Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Badem Yağı Sakal Bakımı

20 ml badem yağı

30 ml hint yağı

30 ml avokado yağı

10 ml biberiye yağı

Tüm malzemeleri belirtilen ölçülerde bir şişeye döküp karıştırın. Gece yatmadan önce sakal diplerinize sürün ve sabah olduğunda yüzünüzü iyice temizleyin. Düzenli olarak kullanımda sakalların gürleşmesini, daha sağlıklı olmasını ve parlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf:
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap