Beyazlatıcı Cilt Maskesi

Beyazlatıcı Cilt Maskesi

0

Beyazlatıcı Cilt Maskesi Her kadın ve her erkek, kuşkusuz ki kusursuz bir görünümün meydana gelmesindeki etkenlerden biri olan cilt sağlığına sahip olmayı istemektedirler.

Bu istek bazı durumlarda ya güneşin altında fazla vakit geçirmekten, bazı durumlarda dış kaynaklı cildi etkileyici durumlara maruz kalmaktan bazı durumlarda ise de kişinin genetik olarak sahip oldukları özelliklerden dolayı gerçekleşememektedir. Yüzlerinde bölgesel olarak farklı tonlamalar bulunan bireyler de, sivilce ve siyah noktalarından rahatsız olan bireyler de; farklı lekelenmelerden kurtulup yüzünün her yerinde aynı renk tonunu isteyen bireyler de doğal olarak yüz nasıl beyazlatılabilir onu araştırarak ihtiyaç duydukları uygulamaları yapmaktadırlar.

Beyazlatıcı Cilt Maskesi
Beyazlatıcı Cilt Maskesi

Az önce bahsettiğimiz güneşten dolayı oluşan cilt lekelenmelerini geçirmek için, dış kaynaklardan ötürü oluşmuş cilt rengi farklılığını ortadan kaldırabilmek adına beyazlatıcı önlemler kozmetik ürünlerle alınan önlemler ve doğal ürünlerle cilt beyazlatma olarak iki farklı grupta incelenmektedir.

Bunun dışında daha da ciddi müdahaleler olarak lazer yardımıyla lekelerden kurtulma ve kimyasal peeling işlemleri de cilt beyazlatma konusunda bireylere ciddi faydalar sağlamaktadır.

Cilt beyazlatmanın doğal yolları nelerdir?

Bazı bireyler, bu tip uygulamaların pek çok kimyasal ürün ve cildi kimyasal süreçlere maruz bırakma durumunu gündeme getirmelerinden dolayı daha beyaz bir cilt için uygulamaları gereken maskelerini kendileri hazırlamakta. Bu kremlerin ev ortamında hangi malzemelerle oldukça verimli bir sonuç verecek şekilde hazırlanabileceğine kanaat getirerek kendi kremlerini kendileri hazırlamaktadırlar.

İşin aslına bakıldığında, piyasadaki beyazlatıcı cilt maskeleri istenilen düzeyde ve güzellikte cildin ten renginin açılmasını sağlayabilmektedir ancak bu işlemleri oluşturulduğu aşamalarda içeriğine konulan pek çok çeşitteki kimyasal ürünle yaptıklarından kısa süreli aşamalarda yarar sağlasalar da uzun süreli dönemlerde cilt için pek de faydalı oldukları söylenememektedir.

Ayrıca bazı isim yapmış markaların cilt beyazlatıcı ürünleri ciddi paralar karşılığında satın alınabildiği için çoğu kullanıcının satın almak uğruna geri kalan pek çok ihtiyacını ertelemek durumunda kalması gerekmektedir.

İşte tam da bu anlatılan sebepler yüzünden, çoğu kişi beyazlatıcı cilt bakımını mümkün olduğunca doğal ürünlerle gerçekleştirmekten yanadır. Bu tip uygulamalar her ne kadar kozmetik ürünler gibi çok kısa sürece yeterli sonuç vermeseler de biraz daha uzun süreçlerde fayda sağlasa da en azından cilde zarar verici bir kimyasalla cildin yapısı bozulmamış olunmaktadır.

Beyazlatıcı cilt maskelerinin tarifleri

Pirinç maskesi :

Çok uzun yıllardır yüz beyazlatma pirinç yardımıyla yapılabilen ve oldukça da etki alınabilen bir işlemdir. Hatta çok eski dönemlerden beri Asya’da tarımla uğraşan kadınların pirinç suyuyla temizlenmeleriyle birlikte; ciltlerinde her daim bir beyazlık oluştuğu, cilt lekelerinin kolaylıkla ortadan kaldırıldığı ve cildin sıkılaştırıldığı bilinmektedir. Anlatılan bu etkilerin ortaya çıkması adına yapılacak pirinç maskesinin malzemeleri sadece bir çay bardağı miktarındaki süt ve bir avuç miktarındaki pirinç unudur.

Önerilen Yazı
Salatalı Maskesi Nasıl Yapılır?


Bu malzemelerden öncelikle pirinç ununu bir kaba koyduktan sonra sütü de ekleyip iyice karıştırmanız gerekmektedir. Karışım kıvam aldıktan sonra cilt fırçasıyla tüm malzemeyi yüzünüze yayarak yarım saat kadar yüzünüzde bekletmeniz, ardından da su ile durulamanız önerilmektedir.

Durulamadan sonra nasıl yapılacağını internetten rahatlıkla öğrenebileceğiniz pirinç toniğini de yüzünüze sürerek beyazlatma işlemini git gide hızlandırma kısmına almanız da mümkün olmaktadır.

Yoğurtlu, domatesli ve yulaf ezmeli maske :

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırarak tam anlamıyla bir hamur haline gelmesini bekleyin. Hamur haline gelen malzemeyi de yine yarım saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla durumalamanız yeterli olmaktadır. Maskenin içeriğindeki yulaf ezmesi ciltte peeling etkisi yaratırken, domates suyu cildin rengini açarak bir yandan da daha sıkı bir cilt yapısına sahip olmaya yardımcı olmaktadır.

Yoğurtlu ve kuru portakal kabuklu maske :

Portakalın kabuklarını kuruttuktan sonra iyice taşlaşmış olduğundan emin olduğunuz bu kabukları bir süre döverek toz haline getirmeniz gerekmektedir. Sonrasında bir yemek kaşığı miktarındaki toz portakal kabuğuyla bir yemek kaşığı yoğurdu karıştırarak kıvam almasını sağlamalısınız. Oluşan karışımı da yüzünüze sürüp 15 dakika beklettikten sonra durulamanız yeterli olmaktadır.

Çay ağacı tozu maskesi :

Dört damla domates suyunu, dört damla limon suyunu. Dört damla salatalık suyunu ve bir de bir yemek kaşığı kadar çay ağacı tozunu bir kapta biriktirerek bir süre krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Oluşturduğunuz malzemeyi yüzünüze sürerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra soğuk suyla durulamanız gerekmektedir.

Süt ve limonlu maske :

Evinizdeki küveti ılık denebilecek ısıda suyla doldurduktan sonra bu suya bir adet limonun suyuyla bir bardak miktarındaki tam yağlı sütü eklemeniz gerekmektedir.

Elinizle malzemeyi suyun içerisinde iyice dağıtıp bu suya girerek 20 dakika boyunca vücudunuzu suyun içerisinde beklettikten sonra da suyu boşaltarak normal suyla bedeninizi durulamanız önerilmektedir. Bu işlem hem sütün hem de limonun cildin daha parlak hale gelmesine yaramasını sağlamaktadır.

Bademli ve ballı maske :

Yarım tatlı kaşığı badem tozunu, bir tatlı kaşığı süt tozunu ve bir tatlı kaşığı balı karıştırdıktan sonra. Ortaya çıkan malzemeyi tüm yüzünüze uygulayarak 20 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Bu süreç geçtikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkadığınızda, daha ilk uygulamadan cildinizde oluşacak açılmaları fark etmeniz mümkündür.

Kişniş yapraklı ve domatesli maske :

İki tatlı kaşığı kişniş yaprağı suyu ve iki tatlı kaşığı domates suyu karıştırıldıktan sonra. Üzerine biraz da limon suyu ekleyip malzemelerin iyice birbirine karışmasını sağlayın. Bu süreçlerden sonra normal sıcaklıktaki suyla yıkadığınız yüzünüzde kısa zamanda beyazlamaların oluşması muhtemeldir.

Beyazlatıcı Cilt Maskesi
Fotoğraf: Anna Shvets adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap