Buğday Yağının Faydaları

Buğday Yağının Faydaları

Buğday Yağının Faydaları Bitkisel tarifler içinde kendisine sıkça yer bulan buğday yağı, B ve E vitamini açısından zengin içeriği ile saç ve cilt bakımı yanı sıra göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. Sindirim sistemi problemleri ve hafıza sorunları için de yararlanılan buğday yağının faydaları ve nasıl kullanılması gerektiğini sizlere aktarıyoruz.

Hücre yenileme özelliği ile cilt lekeleri, yanık izleri, kırışıklıklar ve saç derisi problemlerinde kullanılan buğday yağı, aynı zamanda antioksidan işlevi gören aminoasitleri de bünyesinde barındırır. Saç bakımında buğday yağı kullanımının yaygın olmasının sebebi, kreatin, B ve E vitamini içeriyor olmasındandır. Saç köklerini besleyen buğday yağı, saçların dökülmesini önler ve saç tellerini güçlendirir. Aynı zamanda saçları nemlendirerek yıpranmaların önüne geçer.

Buğday Yağının Faydaları
Buğday Yağının Faydaları

Buğday Yağının Cilde Faydaları

Göz altı morluklarını giderir

Yara ve yanık izlerine etkilidir

Selülitleri giderir

Sivilceler üzerinde iyileştirici etkileri vardır

Cilt kuruluğunu giderir

Güneş lekeleri ve çillerin görünümlerini azaltır

Yaşlanma belirtileri ve kırışıklıkları giderir

E vitamini açısından zengin olan buğday yağı, hücre yenileyici ve antioksidan etkilere sahiptir. Buğday yağı, cilt problemleri çözmek üzere etkin biçimde kullanılmaktadır.

Kırışıklıklardan Kurtulun

Buğday yağını kırışıklıklarınızdan kurtulmak için kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı buğday yağı, 1 çay kaşığı bal ve yarım kiviyi ezerek karıştırın. Hazır hale gelen karışımı göz çevresinde bulunan kırışıklıklara sürüp 20 dakika bekleyin. Ardından cildinizi ılık suyla yıkayıp temizleyin. Haftada 1 kere düzenli olarak bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Evde Yapılan Yüz Maskeleri

Saç Bakımı İçin Buğday Yağı

Buğday yağını bal ve yumurtayla karıştırıp saçlarınız için kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı çırpılmış yumurta ve 1 yemek kaşığı buğday yağını bir kap içinde karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı saç diplerine masaj yaparak yedirin ve başınızı havluyla sarıp 2 dakika kadar kurutma makinesiyle ısıtın. 1 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı normal şekilde yıkayın. Haftada1 kere 5 hafta boyunca kullanın.

Günlük saç bakımı için ise buğday yağını şampuan veya saç kreminizin içine birkaç damla olacak şekilde koyabilirsiniz. Banyodan önce saç diplerinize parmak uçlarınızla buğday yağı sürerek kan dolaşımını hızlandırabilir ve saç köklerini güçlendirebilirsiniz.

Sindirim Sorunlarını Giderin

Şişkinlik ve kabızlık gibi sorunlar yaşayanlar her gün 1 çay kaşığı buğday yağı tüketerek bu sorundan kurtulabilirler. Bağırsakları düzene sokacak ve sindirim problemlerini giderecektir.

Cilt İçin Buğday Yağı

Buğday yağını zeytinyağı ile karıştırıp banyo sonrası cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Selülitlerinizi gidermek için de buğday yağından faydalanabilirsiniz. Günde 10 dakika selülitli bölgelerinize buğday yağı ile masaj yaparak selülitlerden kurtulabilirsiniz. Hamilelik sonrasında vücudunuzda oluşan çatlakları gidermek için buğday yağı kullanılabilmektedir. Avucunuza alacağınız bir miktar buğday yağını çatlakların bulunduğu bölgeye fazla bastırmadan masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Buğday Yağının Faydaları
Fotoğraf:
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap