Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

burun ameliyatı olanlar

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler. Burun ameliyatları estetik veya sağlık nedenlerine bağlı gerçekleştiriliyor. Her iki nedene bağlı olarak yapılan ameliyatlarda genel anestezi uygulanıyor. Bu nedenle hasta en az bir gece hastane de müşahede altında tutuluyor. Burun ameliyatı sonrası yapılması gerekenler hastaya bu süreçte detaylıca anlatılıyor.

Burun ameliyatı sonrası yapılması gerekenler öncelikle hastane çıkışı sonrasında en az iki gün yatak istirahati olarak öneriliyor. Bu iki gün içerisinde fazla eğilip kalkmak sakıncalı hareketlerin başında geliyor. Burun ameliyatı sonrasında bazı denge bozuklukları yaşanabiliyor.

Bunun yanı sıra burna tampon yerleştirilmiş ise nefes alma alışkanlığı nedeni ile zorluk yaşanabiliyor. Tampon bulunmaması durumunda sızıntı meydana gelebiliyor. Bu sızıntıların önlenmesi için yapılan bandaj nefes alma da güçlüğe neden oluyor. Anestezi uygulanması nedeni ile mide bulantısı ve denge kaybı yaşanabiliyor.

burun ameliyatı sonrası yapılması gerekenler
burun ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Ameliyatın ardından ilk gün ağrı oldukça şiddetli olabiliyor bu durumu kontrol altına almak ağrı kesici enjeksiyonu yapılabiliyor ve kuvvetli ağrı kesiciler veriliyor. İkinci gün hissedilen ağrı biraz daha hafifliyor. Ameliyat sonrasında ağrılı dönem atlatıp bandajlar çözüldükten sonraki bakım oldukça önemli. Zira burun ameliyatı sonrasında yüzde şişkinlik, burun ve çevresinde morluk oluşabiliyor. Bu morluk ve şişliklere buz uygulaması tavsiye ediliyor.

Sigara ve Alkole Ara Vermelisiniz

Ameliyat sonrasında ilk iki gün diş fırçalanmaması ve iki günden sonra çok yavaş bir şekilde yumuşak diş fırçası ile diş fırçalama yapılması öneriliyor. Beslenme konusunda ise bir hafta boyunca sigara ve alkol kullanımı yapılmaması gerekiyor. Sigara yaraların iyileşmesini zorlaştırırken, alkol ise damarların genişlemesine neden olduğu için akıntının fazla olmasına neden oluyor.

Önerilen Yazı
Kırık Saç Uçları İçin Çözümler

Sadece bunlarla bitmiyor. Burnun 6 haftaya kadar korunması gerekiyor. Özellikle el temasından ve toplu spor aktivitelerinden uzak durmak gerekiyor. Ameliyat sonrasında yastık sayınızı belirli bir süre iki tane olarak değiştirmeniz rahat uyumanızı sağlıyor. Burun ameliyatı sonrasında oluşabilecek komplikasyonların haberci ise, sürekli devam eden baş ağrısı, ateş, burundan gelen akıntının çok ve sürekli olması, şişliğin giderek artması, darbe alınması ve kanama olması oluyor. Bu durumlardan birinin olması halinde mutlaka doktor ile iletişime geçmek gerekiyor.

Fotoğraf: DoktorTakvimi.com
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap