Cildi Gençleştiren Meyve

Cildi Gençleştiren Meyve

0

Cildi Gençleştiren Meyve. Sağlıklı beslenmede meyvelerin yeri çok önemlidir. Özellikle C vitamini yönünden zengin bir çok meyve uzmanlar tarafından sıklıkla tüketilmesi yönünde açıklamalar bulunuyor. Gençleştiren Meyve sloganıyla adını duyuran bir meyve olan Çilek, C vitamini yönünden zengin olan portakal ve limondan bile daha fazla C vitamini içerdiğini biliyor muydunuz? Çilek içeriği ve faydalarıyla mevsiminde tüketilmesi gereken meyvelerin başında geliyor.

Özellikle ara öğünlerde tüketeceğiniz bir porsiyon çilek günlük ihtiyacımız olan C vitamininin yarısını karşılıyor. Böylece bağışıklık sisteminiz daha güçleniyor ve hücre hasarlarından koruyor.

Çileğin faydaları

  • Çileğin bir diğer faydası ise göz sağlığı için çok önemli bir rol oynamasıdır. Lutein içeren nadir besinlerden olan çilek makula dejenerasyonu için koruyucudur.
  • Antioksidan içeriği zengin olan çilek düzenli tüketildiğinde kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bunu içeriğindeki ellagik asit sayesinde daha etkili kılar. Araştırmalarda ellagik asitin kanserli hücre gelişimini baskıladığı belirtilmekte.
  • Kırışıklıklarınıza bile faydalı olan çilek vücutta kolajen sentezini hızlandırarak cilt elastikiyetini sağlar. Sağlıklı bir kollajen temini cildin yumuşak ve ilkbaharda kalmasına ve aynı zamanda hasarlı cilt hücrelerinin onarımına yardımcı olur. 
  • Salisilik asit içerir, üre ve ürik asit yüksekliğinde olumlu etkisi vardır, böbrek taşlarının düşmesini sağlar.
  • İçeriğindeki flavonoidlerle kalp dostudur, kötü kolesterolü düşürüp, kalp damar sağlığını korur.
  • Artrit hastalarında enflamasyonu azaltıcı etkisiyle olumlu etkisi vardır.
  • Potasyum içeriğiyle vücuttan ödemin atılmasını sağlar, dolaşımı hızlandırır, kan basıncını düzenler. Hiper tansiyonu olanların sıklıkla tüketimini önermekteyim.
  • Çileklerde bolca bulunan antioksidanlar, felç oluşumunu kan pıhtılarının oluşmasını önleyerek önüne geçer. Ek olarak, çileklerdeki potasyum, beyine kan akışını artıran, felç riskini azaltan bir vazodilatör görevi görür
  • Lif içeriğiyle özellikle diyabetlilerde kan şekerini dengeler, tokluk hissini artırır. Dolayısıyla zayıflama diyeti uygulayanlarda tatlı krizlerini engeller.
  • Birçok faydası olan çilek bazı kişilerde alerjik reaksiyonda gösterebilir. Özellikle bebek ve çocuklarda gözlemleyerek verilmelidir. Böbrek hastalarında yine sıkıntı yaşatabilir.

 Stresi Azaltan Besinler başlıklı makalemizde stres, stres azaltan yiyecekler ve stres azaltan yiyecekler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cildi Gençleştiren Meyve
Fotoğraf: Trang Doan adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap