Cildiniz İçin Mucizevi Yağlar

Cildiniz İçin Mucizevi Yağlar

0

Cildiniz İçin Mucizevi Yağlar. Zeytin Yağı Genelde insan cildi kış aylarında birçok sorun ile karşılaşmaktadır. Bunlar cilt kuruluğu, çatlamalar veya pul pul dökülmeler olarak görülebilir. Bu türlü sorunlar ile karşılaşıldığı zaman cildi nemlendirmek ve beslemek gerekir; çünkü nemsiz bırakılan ve bakımsız kalan bir ciltte, sadece çatlama da değil, kırışıklık da meydana gelmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki, kuruyan cilt erkenden yaşlanmaktadır. İşte bu durumda risklere karşı doğal yağlardan nasıl faydalanır, hangi yağları hangi durumlarda kullanmak gerekir bu yazımızda bunlardan bahsetmek istiyorum.

cilt için mucizevi yağlar
cilt için mucizevi yağlar

Kuru Ciltlerin İlacı Badem Yağı

Acı veya tatlı bademden elde edilen badem yağı kuru ciltler için mükemmel bir ilaçtır. İnce ciltler için yararlıdır ve cildi yumuşatır. Tatlı badem yağı, tarih boyunca güzellik için kullanılmış. şuan bile en çok aranan ve kullanılan maddelerden birisidir. Yüzdeki lekelere, siyah noktalardan ötürü gözenekleri genişlemiş, kuru, ihmal edilmiş, pullanmış ciltler için oldukça faydalıdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengin olan bu yağı, hem cildin hem de saçların (E) vitamin gereksinimini karşılamaktadır. Soğuk günlerde dış etkenlerden kolay bir şekilde etkilenen kuru ciltlerin kendine özel bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Hava soğudukça cilt daha da çatlayıp kurumaya başlar. Bu etkileri yok etmek için en iyi ürün olarak size badem yağı olduğunu söyleyebilirim. Kullanımı da oldukça basit olup her gece yatmadan önce yüzünüze badem yağını sürerek faydasını görebilirsiniz.

Badem yağının başka faydalı özelliğini de söylemek gerekirse makyaj temizlemek için de kullanabilirsiniz. Bunun için bir kaç damla badem yağını pamuk üzerine damlatarak makyajınızı çıkarabilir cildinizi temizleyebilirsiniz.

kusursuz ciltler için susam yağı
kusursuz ciltler için susam yağı

Cildiniz İçin Vitamin ve Minarel Deposu Susam Yağı

Başlıkta da belirttiğimiz gibi susam yağının en temel özelliği içerisinde bulundurduğu vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lesitin açısından oldukça zengin olmasıdır. Özellikle E, A ve B kompleks vitaminleri bakımından zengindir. Mineral olarak da demir ve kalsiyum bulundurmaktadır. Sesamol, besamolin ve sesamin antioksidanları da yer almaktadır. İçerdiği Omega 9 oranı ve antioksidanlar nedeniyle ısıya, tere ve ışığa karşı oldukça dayanıklıdır. Cildinize uyguladıktan sonra güneş ışığı altında uzun müddet bozulmadan kalabilirsiniz. İçindeki doğal lesitin ve antioksidan maddeler yağın derinlere değin emilmesini sağlar. Böylece cildin yaşlanmasının önüne geçer.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz cilt sorunlarının haricinde, mantar enfeksiyonlarına karşı da etkilidir. Saç ve tırnak için de etkilidir. Doğrudan saç diplerine ve tırnaklara uygulanabilir. Saçlar bu yolla daha çok güçlenir ve beslenir. Özellikle kepekli ve mantar enfeksiyonlu saçlara son derece iyi gelmektedir. İçindeki kalsiyum bundan ötürü, vitamin eksikliği olan ve kırılan tırnakların dostudur. Kozmetik ve masaj amaçlı kullanımlarda ise alerji riski yok denecek kadar azdır diyebilirim.

Her Derde Deva Zeytinyağı

Geçmişten günümüze kadar olan süre içerisinde zeytinyağı ile güzellik arasında yakın bir ilişki her zaman için süregelmiştir. Eski toplumların belgelerinde cilde iyi gelmesi, kırışıklıkları önlemesi, sivilceleri tedavi etmesi, deriyi yumuşatması ve saçları gürleştirip parlaklık vermesi gibi bilgilere sık sık rastlamaktayız. Sağlık ve güzellik kaynağı olan zeytinyağı hem yemeklerde tüketilerek yarar sağlamakta hem de cilde uygulanarak güzellik kazandırmaktadır. Genel olarak doku ve organlar üzerinde önemli derecede etkilere sahiptir. Bu yağın yararlarını dilerseniz aşağıda maddeler halinde sıralayalım.

cilt için zeytinyagi
cilt için zeytinyagi

-Cilde ve özellikle saçlara oldukça faydalıdır. Besler, korur ve yumuşatır. Saç dökülmesini durdurmak için bir yumurta sarısı karıştırılır. Bu karışımı, saç diplerine sürüldükten bir saat daha sonra yıkanır.

-Dövülmüş sarımsak ile karıştırılmış zeytinyağı, kuruyan, sertleşen derinin yumuşamasını sağlar.

-Saçlara canlılık kazandırmak için birkaç kaşık zeytinyağı ile saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Daha daha sonra ılık havluya sarıp, yarım saat beklenir ve yıkanır.

Dişlere yapılan masaj, dişlere sağlamlık ve beyazlık kazandırır.

-Birkaç damla limon-bal karışımı kullanılması kırışıklıkları önler. (Haftada iki kez yeterli olacaktır.)

-Kaya tuzu ile karıştırılır. Pürüzsüz bir cilt elde etmek için, bu karışımla kol ve bacaklar ovulur.

-Zeytinyağı limon ile karıştırılarak cilde sürülür, cildi korur. Güneşle birlikte böyle bir ten iyi bir renk almaktadır.

Önerilen Yazı
Grip nedir? Doğal Tedavi Yöntemleri nelerdir?

-Ciltteki kuruluğu gidermek için bir elma ezilir. Zeytinyağı ile karıştırılarak on dakika yüzde tutulduktan daha sonra ılık suyla yıkanır.

Özetle: Zeytinyağı, susam yağı ve badem yağı ev kozmetiğinde çok mühim bir öneme sahiptir. Farklı durumlarda farklı yağları kullanmanız gerekir. Kullanmış olduğunuz yağların mutlaka katıksız ve katkısız olması gerekmektedir.

Cildiniz İçin Mucizevi Yağlar
Fotoğraf: Kaç Kalori, Kivi Tadında, Diyetkolik
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap