Cilt Bakımı Önerileri

cilt bakımı - evde cilt bakımı- cilt bakımı önerileri

Cilt Bakımı Önerileri. Cilt temizlemede işe yarayabilecek en önemli madde her gün makyaj yapmamaktır. Tıpkı saç gibi cildimiz de kendi yağı ile beslenmelidir. Fakat cilt yağının salgılanması için yüzümüzün temiz, kirlerden arındırılmış olması gerekir. Bu sebeple haftada bir veya iki gün cildimizin temizlenmesine izin vermeliyiz.

Bununla beraber makyaj yaptığımız günler eve geldiğimizde makyajımızı hemen güzelce temizlemeliyiz ki gözeneklerimiz hava alsın ve akneler kurusun. Asla makyaj ile uyumamalıyız çünkü cildimiz kendini geceleri yeniliyor. Makyaj ile uyuduğumuzda cildimiz ve gözeneklerimiz hava alamıyor. Sonuç olarak da hem bakteriler için ortam hazırlamış oluyoruz hem de cildimiz erken yaşlanma belirtisi gösteriyor. Spora giderken muhakkak makyajımızı temizlemeliyiz. Efor sarf ettiğimiz bir sporda terimizle beraber makyaj kalıntıları birleştiğinde bakterilere çok uygun bir ortam hazırlamış oluyoruz.

cilt bakımı önerileri
cilt bakımı önerileri

Haftada bir gün peeling yapın…

Peeling hem gözeneklerimizde birikmiş olan kirleri temizlemeye yardımcı olur hem de cildimizi ölü derilerden arındırır. Fakat cildiniz kuruysa , akneliyse veya hassassa peeling önerilmez. Sadece yağlı ve normal ciltlerin yapması önerilir. Bir başka konu ise makyaj fırçalarının temiz olmasıdır. Fırçaları sürekli kullanıp temizlemediğimizde bakterilerin orada üremesine sebep oluruz. Daha sonra fırça yüzümüzle temas ettiğinde cildimize geçmiş olur. Bu nedenle fırçamızı sadece kendimiz kullansak bile yıkayıp yerine koymaya özen göstermeliyiz. Haftada bir cildimize maske yapmamız da kirlerden arındırır. Eğer cildiniz çok yağlı ve akneliyse kil maskesi uygulayabilirsiniz. Çok kuru ise nem maskesi yapabilirsiniz. Yüzünüz temizse fakat çok donuksa parlamaya ihtiyacı varsa vitamin maskesi yapabilirsiniz.

cilt bakımı
cilt bakımı

Bakım yapabilmek için cildimizi tanımakta çok önemli. Bunu evde kendimiz de basitçe anlayabiliriz. Birkaç peçete alıp yüzümün çeşitli bölgelerine peçeteyi yerleştiririz. Bir süre sonra kaldırdığımızda sadece T bölgesinden yağ gelmiş yanaklarımız kuru ise cildimiz karmadır. Eğer bütün bölgelerden yağ gelmişse cildimiz yağlıdır. Hiç yağ gelmemiş veya az yağ gelmişse cildimiz normaldir. Yüzümüze dokunduğumuzda kuru geliyorsa kuru bir cilde sahibiz demektir. Fakat cildimiz yağlı diye nemlendirici sürmeden dışarı çıkmamalıyız. Çünkü dışarıda etkenlere karşı yüzümüz koruyan bir faktör olmalı. Eğer nemlendirici sürmeden çıkarsak özellikle yağlı ciltlerin teni korumak için daha çok yağ üreteceğini unutmayalım. Abur cuburu hayatınızdan çıkarın. Sadece dışarıdan dikkat etmek yeterli değildir. Yediklerimize de dikkat etmeliyiz. Çok fazla şeker , tuz gibi maddeler cildimizin altındaki akneleri besler. Bu yüzden meyve ile beslenmeye özen gösterelim.

Önerilen Yazı
Saç Bakım Sırları (Sac Sirlari)

Son olarak önemli nokta ise sudur. Toksinleri vücudumuzdan atabilmemiz için su çok gereklidir. Cildin dinç durmasını sağlayacağı gibi yaşlanmayı da geciktirir.

Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraflar: kadin.com, Koska
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap