Cilt Çatlakları Neden Oluşur?

cilt - vücut çatlakları nasıl geçer

Cilt Çatlakları Neden Oluşur? Cilt çatlaklarının başlıca oluşum sebepleri; ergenlik döneminde boyun hızlı uzaması, hızlı kilo alıp verme, cildin nemsiz kalması ve hamilelik dönemidir. Çatlakların oluşmasını önlemek oluşan çatlağı tedavi etmekten daha kolaydır. Vücuttaki çatlak oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gereken bir kaç unsur var;

Cilt Çatlakları Oluşumunu Önleme

  1. Hızlı kilo alıp vermemek için öğünler atlamadan zamanında yapılmalı. Çikolata, cips gibi kalorisi yüksek hazır gıdalardan uzak durulmalı. Kilo değişiminin cilt çatlakları üzerindeki etkisini en aza indirmek için E ve C vitamini içeren besinler tüketilmeli. Bu vitaminler hücre yenilenmesi sırasında etkin görev alırlar. E ve C vitaminleri muhteviyatı yüksek bazı besinler; ay çekirdeği, badem, yer fıstığı, ıspanak, kayısı, portakal, mandalina, kivi, kuşburnu vb…

  2. Vücut susuz dolayısıyla cilt nemsiz bırakılmamalı. Gün içerisinde terleme düzeyine göre 2 ile 5 lt. su içmek cilt sağlığı için olmazsa olmaz bir faktördür. Buna ek olarak nemlendirici losyonları ile takviye yapılabilir.

cilt çatlakları nasıl oluşur
cilt çatlakları nasıl oluşur

  3. Hamilelik döneminde cilt çatlakları sık karşılan bir durumdur. Bunun en büyük nedeni alınan vitamin ve minerallerin büyük çoğunluğu bebek gelişimi kullanılır. Kemik erimesini (raşitzm) de etkiyen bu durumun önüne geçebilmek için mineral açısından zengin gıdaların tüketilmesine önem verilmeli. Mineral muhteviyatı yüksek bazı besinler; Brokoli, pırasa, süt ürünleri, pekmez, yumurta, kırmızı et, keçi boynuzu vb..

Cilt Çatlakları Tedavi

Meydana gelen cilt çatlakları tedavisi için Badem yağını haftada üç kez  uygulayın. Hamilelikte çatlaklar yoğun olarak doğumdan sonra ortaya çıkar. Bu nedenle Badem Yağını 2. aydan itibaren kullanmaya başlayın. Ciddi cilt hasarlarında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Cilt Çatlaklarına Evde Çözüm

Biberiye yağı ve hindistan cevizi yağını eşit miktarda karıştırın. Akşamları cildiniz kuruyken masaj yaparak uygulayın. Çatlakların en yoğun olduğu; kollar, göbek, bacaklar tüm bölgeye rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Etkiyi arttırmak için streç filmi sarın  ve sabaha kadar bekletin.

Önerilen Yazı
Selülite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 Cilt çatlaklarına karşı uygulanacak önleyici ve tedavi edici yöntemleri egzersizler ile desteklemek oldukça önemlidir. Gündelik yürüyüşler ve temel egzersiz hareketleri cildimiz ve tüm vücut fonksiyonlarımız için olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Cilt Çatlakları Neden Oluşur?
INSTAGRAM CLİCK
Fotoğraf:  Adım Sayar

Yorum Yap

Yorum Yap