Cilt Güzelliği İçin Beslenme

Cilt Güzelliği İçin Beslenme

0

Cilt Güzelliği İçin Beslenme Beslenme ile vücuda alınan besinler, güzel ve sağlıklı bir cilt için oldukça önem taşıyor. Sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz halinde cilt güzelliğiniz de artacaktır. Beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz, cilt güzelliğiniz için bir hayli önemlidir. Yediğiniz besinlerin sağlıklı olması dış görünüşünüzü doğrudan etkilemektedir.

Cilt Güzelliği İçin Beslenme
Cilt Güzelliği İçin Beslenme

Kırışıklık Gideren Besinler

Küçük meyveler içinde bulunan mineral, vitamin, antioksidan ve fitonutrient, cildin yaşlanmasını geciktirir ve kırışıklıkları önler. 1 avuç çileğin içerisinde cildin ihtiyaç duyduğu kolajen desteği sağlarken antioksidan ve C vitaminini karşılar. Yabanmersini meyvesi de portakala oranla daha güçlü C vitamini içerirken gençleşmeye katkı sağlar. Sağlıklı bir cilde kavuşmak istiyorsanız küçük meyvelerden 1 avuç günlük tüketmelisiniz.

Zeytinyağı İle Kırışıklık Giderme

Ayçiçeği yağı kullanmak yerine zeytinyağı kullanmaya başlamanız sizin için ilk adım olacaktır. Zeytinyağı, doymamış yağ oranı bakımından zengindir ve kırışıklıklar ile etkin biçimde mücadele eder. Tükettiğiniz yemeklerde muhakkak zeytinyağı bulundurmalısınız.

Cildinize Oksijen Sağlayın

Kan dolaşımının sağlıklı olması cilt güzelliği için altın kurallardan biridir. Omega 3 ve Omega 5 tüketimi, kan dolaşımının sağlıklı ve dengeli olması için gereklidir. Cildin daha rahat nefes alıp vermesini sağlar ve cildi genç tutar.

Vitaminlerden Yararlanın

A vitamini: Yeşil, turuncu ve sarı renkli sebzelerde A vitamini bulunur. Aynı zamanda balı yağlarında, ciğerde, yumurta akı ve tereyağında da vardır. Yaşlanmayı yavaşlatan etkileri açısından tüketilmesi gereklidir.

B vitamini: B vitamini yağlı ciltlerde fazla olan akne sorunu için önemlidir. B vitamini içeren şam fıstığı, hindi, tam tahıllı gıdalar, balık ve tavuk da bulunur.

C vitamini: C vitamini cildin ihtiyacı olan antioksidan kaynağıdır. Ciltte oluşan ince çizgiler, yüzeysel kırışıklıklar, yara iyileşmesi ve ciltte oluşan yanıkların erken iyileşmesini sağlar. C vitamini içeren besinler ise; kırmızıbiber ve yeşil biber, limon, karnabahar, greyfurt, domates, portakal, lahana, çilek, kuşburnu, frenküzümü ve kivide bulunur.

E vitamini: Cildin ihtiyacı olan nemi derinlemesine karşılar. Cilde pürüzsüz kadifemsi bir görünüm verir.

Çinko: Çinko saçlarda etkili bir vitamindir. Saçlara bakım sağlar ve saçların beyazlamasını önler. Çinko en çok zencefil ve kabak çekirdeğinde bulunur.

Sülfür: Ciltteki dokuların birbirine destek vermesini sağlar. En çok soğan, lahana, sarımsak ve brokolide bulunur.

Silika: Silika kemikleri güçlendirir, cildin esnekliğini arttırır. Saçların sağlıkla parlamasına tırnakların daha güçlü olmasında etkilidir. Dolmalık biber, salatalık, yulaf ve domateste bulunur.

Temel Yağ Asitleri: Işıltılı ve sağlıklı bir cildin oluşmasını sağlar. Aynı zamanda cildin esnekliğini arttırarak yaşlanmasını geciktirir.

Cilt Güzelliği için Beslenme Kadar Suda Önemli

Su kaybı demek cildin ölmesi demek. Su sağlıklı ve güzel cildin ana maddesi. Su cildin nemlenmesinde, hücrelerin aktifleşmesinde, cildin dolgunlaşmasında, kırışıklıkların giderilmesinde en etkili içecektir. Günde illaki 2 litre su tüketmeniz gerekir.

Kavun Cilde Ve Cilt Güzelliğine Çok Faydalı

Pul pul dökülen ciltler için oldukça faydalı olan kavun ciltte oluşan lekeler içinde oldukça etkili bir meyvedir. Haftada 2 – 3 kez mutlaka yenmesi gereken kavun kırışıklıkların giderilmesinde etkin rol oynar.

Brokoli Cildin Elastikiyet Yapısını Korur

Diğer sebzelere göre 2 kat A ve C vitamini içinde barındırır. Cilt kanserinde oluşan hücrelerle savaşan brokoli cildin sarkmasını da önler. İçerisinde bulunan sivilce sorununun önüne geçer.

Aynı Safa Çiçeği

Aynı safa çiçeği cildin mikrop kapmasını önler ve güneşte yıpranan cildi onarır. Aynı safa çiçeği aynı zamanda cilt hücrelerini kuvvetlendirir.

Havuç Cilde Kalkan Oluşturur

Havucu gün içerisinde yiyebildiğiniz kadar tüketin. Havucun içinde bulunan A vitamini betakaroten cildi güneşten koruma sağlar. Cildin ihtiyacı olan A vitaminini havuçla sağlayabilirsiniz. Cildi her türlü dış etkenlerden korumak için günde 1 tane tüketilmelidir.

Sarımsak Cilde Işıltı Katar

Sarımsak serbest radikallerle savaşırken içerisinde kükürt de barındırır. Toksin atmanızı sağlar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte başarı sağlar. Tüketildiğinde cilde ışıltı kattığı gibi sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Her gün mutlaka 1 parça sarımsak yemeye özen gösterin.

Önerilen Yazı
Nemlendirici Besleyici Krem Tarifleri

Sağlıklı Ve Güzel Bir Cilt İçin Kurallar

Güneşe çıkmadan önlemini alın ve koruyucu mutlaka kullanın.

Günde mutlaka 2 litre su tüketmeye özen gösterin.

Sigara cildinizin düşmanı içilen ortamda dahi durmayın.

Hayatınızda stres oluşturacak etkenleri sokmayın.

Egzersizi düzenli olarak uygulayın.

Kahvaltı saatinizi geçirmeyin.

Her gün 2 fincan yeşil çayı mutlaka için.

Dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirin.

Fotoğraf:
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap