Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt Kuruluğu Neden Olur

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Daha çok yaz aylarında sorun haline gelen cilt kuruluğu, cildin nemini kaybetmesi sonucu oluşmaktadır. Cilt kuruluğu nedenleri ve kurtulma yöntemlerini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Cilt kuruluğu hakkında bilgi edinmek, cilt kuruluğunu gidermek için atacağınız en büyük adım olacaktır. Nemlendirici uygulamalar ile kuru cilt bakımı hakkında neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Cilt Kuruluğu Neden Olur
Cilt Kuruluğu Neden Olur

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Cildin bakımsız olması kuruluk probleminin başlıca sebepleri arasındadır. Cilt bakım ürünleri kullanmayanların ciltleri savunmasız kalacağı için kolayca kuruyacaktır. Günlük tüketmiş olduğunuz su miktarı, cildinizin kuruması ile doğrudan bağlantılıdır. Cilt ve vücut sağlığınız içinde günde mutlaka 2 litre su tüketmeye çalışın.
Özellikle yaz aylarında daha fazla sıvı ihtiyacı duyacağınız için su tüketimine özen göstermelisiniz. Cilt bakım maskeleri kullanarak cildinizdeki kuruluğu kontrol altına alabilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz. Müdahale edilmeyen cilt kuruluğu, beraberinde çatlamalar, sivilceler ve sarkmaları getirebilir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir

Cilt kuruluğu sorunu kendi haline bırakıldığında daha da kötü sonuçlara yol açacaktır. Evde uygulayabileceğiniz bakım ürünleri ve maskeler ile kuruluk probleminden rahatlıkla kurtulabilmek mümkündür. Tabi ki bunları da belli bir düzen ile uzmanlar eşliğinde uygulamak önemlidir. Şimdi dikkat edilmesi gereken hususları inceleyelim.
Cilt kuruluğu ile mücadele için günlük olarak nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
Çeşitli nemlendirici ve onarıcı cilt maskeleri uygulayarak deride oluşabilecek her türlü problem ortadan kaldırılabilir.
Uzmanlardan yardım almak istiyorsanız çeşitli cerrahi ya da fonksiyonel alternatif tıp yöntemleri ile tedavi olmanız son derece mümkündür.
Cildin günlük sıvı ihtiyacını karşılamalısınız. Bu nedenle en az 2,5 litre su tüketimi tüm uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kuru Ciltler İçin Maske Tarifi

  • Muz (1 adet)
  • Bal (3 çay kaşığı)
  • Yoğurt (1 tatlı kaşığı)

Muzu çatalla ezdikten sonra diğer malzemeleri ilave edip karıştırın. Krem kıvamına gelecek olan karışımı 2 dakika dinlenmesi için bekletin. Ardından cildinizi temizleyip kurulayın ve hazırlamış olduğunuz maskeyi sürün. 15 dakika kadar maskeyi cildinizde beklettikten sonra ılık su kullanarak temizlenin. Haftada 1 kere tekrarladığınızda cildinizdeki mikropları uzaklaştıracak ve cildinizi nemlendirecektir.

Önerilen Yazı
Cildi Sıkılaştıran Maskeler

Aşırı Kuru Ciltler İçin Sıkılaştırıcı Maske

  • Elma (1 dilim)
  • Pişmemiş yulaf (2 yemek kaşığı)
  • Bal (2 tatlı kaşığı)
  • Yoğurt (2 tatlı kaşığı)

Elmayı püre kıvamına gelene kadar ezin ve diğer malzemeleri ekleyip karıştırın. Öncesinde temizlemiş olduğunuz cildinize bu maskeyi uygulayın ve 15 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi yıkayıp temizleyin. Haftada 1 kere tekrarlayarak kullanabilirsiniz. Cildinizdeki kolajen miktarını arttıracak ve cildinizi sıkılaştırıp derinlemesine nemlendirecektir. Sivilcelerinize karşı da etkili bir maskedir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?
Fotoğraf: Ekaterina Bolovtsova adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap