Cilt Lekeleri İçin Doğal Formül

Cilt Lekeleri İçin Doğal Formül

Cilt Lekeleri İçin Doğal Formül. Cildimizde bulunan lekelerin bazıları “doğum lekesi” olarak adlandırılan lekelerdir. Bu lekelerin herhangi bir doğal uygulamayla yok edilmesi genellikle mümkün olmayıp, çoğunlukla riskli olmasına rağmen estetik olarak çok rahatsız hisseden bireyler tarafından kimyasal uygulamalarla ya da tıbbi müdahalelerle yok olması sağlanmaya çalışılmaktadır.
Bunun dışında doğum lekelerinin dışında yaşadığımız süreçlerde deri yapımızda oluşan her türlü lekenin, mutlaka oluşmasına sebep bir nedeni bulunmaktadır.

Cilt lekesi problemlerinin oluşmasına en büyük sebepler yüzümüzde çıkan aknelere iz bırakacak şekilde müdahale etmemiz, güneş gibi vücudumuzda ultraviyole ışınlarla leke yaratma unsuru olarak bulunan oluşumlara çok fazla maruz kalmamız ya da yaş durumunun ilerlemesi neticesinde derideki renk pigmentlerinin ortaya çıkardığı durumlardır.
Normal şartlarda güneşe maruz kalacağımız durumlarda cildimizi koruyucu kremlerle koruma altına almamız, sivilcelere hiç bir şekilde elle müdahale etmememiz durumunda cildimizde oluşan lekelenme problemlerinin çok fazla önüne geçebilmemiz mümkün olabilmektedir. Yaşla ilgili olan cilt lekeleri sorununa da beslenme koşullarımıza her daim dikkat ederek büyük ölçüde müdahale edebilmemiz mümkün olmaktadır.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Formül
Cilt Lekeleri İçin Doğal Formül

Cilt lekeleri için…

Bu konularla alakalı cilt rengini açmak için iki farklı ana çözüm yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri piyasada bulunan pek çok kozmetik markasının konuyla ilgili ürettiği cilt lekesi giderici ürünlerinden kullanmaktır. Bir diğer yol ise cilt lekeleri için doğal yöntemlerden olan cilt lekeleri için doğal maske tariflerinden faydalanmaktır.
Konuyla ilgili yapılan gerekli araştırmalar neticesinde sonuç olarak piyasada bulunan bu cilt beyazlatıcı ürünlerin içerisinde yirmiden fazla kimyasal madde bulunduğu için uzun süreli leke giderici ürün olarak kullanılmamaları önerilmektedir.

Diğer bir yöntem olarak bilinen cilt lekeleri için doğal çözüm aşamasında doğal, pratik ve etkili olan doğal ürünlerle geçmeyen cilt lekeleri için formül yaratabilmek mümkündür.
Doğal ürünlerle maske yaratma durumunun hem sağlık açısından hem de maddi açıdan tercih edilmesi çok daha mantıklı olmaktadır. Çünkü hem daha ucuz yollarla bir maske yapabilmektedir. Hem de maskelerin yapımında kullanılan meyve ve sebzelerle içlerindeki asit vasıtasıyla cildinizde doğal bir peeling etkisi yaratabilmek mümkün olmaktadır.
Bu noktada unutulmaması gereken ana husus ise, cildinde lekelenme olan bireylerin bu tarifleri yalnızca tek sefer uygulayıp yüzde yüz sonuç almayı beklememesi olacaktır.
Tam tersine uygulamaları gerekli olan sıklıklarda yapıp daha sonrasında etkilerin oluştuğunu görebilmek mümkün olmaktadır.

Cilt lekeleri için doğal maske tarifleri nelerdir?

Salatalık maskesi :


Malzemeler
Bir bardak miktarında yulaf ezmesi
Yarım miktarda salatalık
Bir çay kaşığı miktarında yoğurt

Hazırlanışı
Elinizdeki yarım salatalığı rendeledikten sonra yulaf ezmesi ile karıştırıp bir de üzerine yoğurdu ekleyerek hamur haline getirmeniz gerekmektedir.
Ortaya çıkan karışımı göz çevrenize sürmemeye özen göstererek bütün yüzünüze yaymalı, lekeli olan bölgelere özellikle yedirmeniz en iyi sonucu almanızı sağlamaktadır. 10 dakikalık bir bekleme süreci geçirdikten sonra soğuk suyla durulamanız yeterli olacaktır. Uygulamayı haftada bir kez yapmanız kafidir.

Bira mayası maskesi

Malzemeler
Bir çay kaşığı miktarında doğal bira mayası
Maskeyi durulamak için yeterli miktarda süt
Bir yemek kaşığı miktarında yoğurt

Hazırlanışı
Yoğurt malzemesini ve bira mayasını birbirine iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp yirmi dakikalık bir bekleme süreci geçirin. Maskeyi yüzünüzden çıkarmak için öncelikle sütle, ardından da soğuk suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Çilek püresi maskesi

Malzemeler
Bir çay kaşığı miktarında bira mayası
İki adet büyük boy püre haline getirilmiş çilek
Bir yemek kaşığı miktarında lavanta yağı

Hazırlanışı
Elde bulunan tüm malzemeler krema kıvamına gelene kadar karıştırıldıktan sonra göz çevrenize, dudak bölgenize ve boynunuza gelmemesine özen göstererek yüz bölgenize uygulamanız gereklidir. Ardından 15 dakika bekleyip bu süreç sonunda maskeyi ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.

Suna Dumankaya’nın ciltteki lekelere özel maske tarifleri

Suna Dumankaya elma sirkesi maskesi tarifi :
Üç yemek kaşığı miktarındaki elma sirkesiyle iki su bardağı miktarındaki suyu bir kabın içerisinde kaynattıktan sonra kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatarak yüzünüzü bu karışımın buharına tutmanız önerilmektedir.
Hazırladığınız karışım soğuyana kadar buhara kendinizi maruz bıraktıktan sonra aynı miktardaki malzemeleri yine bir kapta karıştırarak yüzünüzü bu karışımla iyice silmeniz gerekmektedir. Bu uygulamanın haftada iki kez yapılması iyi bir sonuç alınacağını garantilemektedir.

Suna Dumankaya patates unu maskesi tarifi :
Bir yemek kaşığı miktarındaki patates ununu, üç damla miktarındaki zeytin yağını ve bi adet domates suyunu krema kıvamına değin karıştırdıktan sonra, karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika beklemeniz gerekmektedir.
Daha sonrasında maskeyi soğuk suyla durulamanız ve haftada bir kez mutlaka iyi bir sonuç almak adına uygulamanız önerilmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Formül
Fotoğraf: Anna Shvets adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap