Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar

Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar

Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar. Cilt sıkılaştırma özelliği bulunan bitkisel yağlar sayesinde cildiniz daha aydınlık ve sıkı bir hal alacaktır. Bitkisel yağların kullanımı ve faydaları hakkında detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar
Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar

Cilt Sıkılaştıran Yağlar

Kayısı Çekirdeği Yağı: 
Tek başına kullanılmayan kayısı çekirdeği yağı, günlük kullandığınız nemlendiriciye ilave edilerek kullanılabilir. Cildinizi sıkılaştırma ve germe etkileri gösterir. Kayısı çekirdeği yağı ve su karıştırılarak pamuk yardımıyla cilt silinirse aynı etkiyi doğurur. Saf halde kullanılmaz.

Portakal Yağı: 
İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi sıkılaştıran ve gergin bir hal almasını sağlayan portakal yağı, düzenli kullanıldığında etkili olmaktadır. Bir parça pamuğu ıslatın ve üzerine az miktar portakal yağı damlatın. Bu pamukla cildinizi silin. 2 günde 1 düzenli olarak uygulanır cildiniz hassas bir cilt ise bu süre haftada 1 defaya kadar indirilir.

Kantaron Yağı: 
Cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde onarılmasını sağlayan kantaron yağı, yara ve yanık tedavilerinde çok etkili olmaktadır. Parmağınıza bir damla kantaron yağı damlatıp yüzünüze masaj yaparak yağı yedirebilirsiniz. Haftada bir kere tekrarladığınızda zaman içinde cildiniz sıkılaşır ve pürüzsüzleşir. Kızarıklık ve alerji gibi durumlarda yağ kullanımına son verilmelidir.

Fındık Yağı: 
Cilt sıkılaştırıcı ve çatlakları önleyici etkileri ile bilinen fındık yağı, parmak uçlarına az miktarda alınarak cilde uygulanabilir. Nemlendirici ve sıkılaştırıcı etkiler gösterecektir.

Yosun Yağı: 

Cildinize hafif bir şekilde peeling uygulayan yosun yağı, ölü derinin atılmasını ve cildin daha aydınlık görünmesini sağlar. Yosun yağı cildi sıkılaştırma konusunda başarılı bitkisel bir yağ türüdür. 3 damla parmak uçlarınıza alarak cildinize uygulayın. 2 saat sonra durulayın ve işlem sonunda nemlendiricinizi sürün. Haftada 1 defa kullanmanız yeterlidir

Avokado Yağı: 
E vitamini bakımından zengin olan avokado yağı, su veya sabit yağ ile seyreltildikten sonra cilde uygulanmalıdır. Islak pamuğun üzerine birkaç damla avokado yağı alarak cildinize uygulayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez düzenli kullanırsanız etkisi 2-3 hafta içerisinde görürsünüz.

Yasemin Yağı: 
Hücre yenilenmesi ve sıkılaştırıcı etkileri ile bilinen yasemin yağı, nemli bir pamuk yardımıyla cilde uygulanabilmektedir. Bir pamuğa 5-6 damla damlatılır ve ciltte sıkılaşması istenen bölgeye sürülür. 2 günde 1 defa uygulanan yasemin yağı ile daha sıkı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Çilek Yağı: 
Sıkılaştırıcı ve besleyici özellikleri ile gözenekler üzerinde oldukça etkili bir yağdır. Çilek yağı cilde uygulanırken az miktarda ıslatılmış pamuk yardımıyla uygulanmalıdır. Haftada 2 yada 3 kere kullanılabilir.

Susam Yağı: 
Doğal antioksidanlar bulunduran ve yağ asitleri bakımından zengin olan susam yağı, cildin yaşlanmasının önüne geçer ve cilt hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Su ile seyrelterek cildinize masajla uygulayabilirsiniz. Haftada 1 kere kullanıldığında cildin daha sıkı ve sağlıklı olmasını sağlar.

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifi

  • Süt ( 1 tatlı kaşığı )
  • Yaş maya ( 1 çay kaşığı )

Yaş mayayı dolaptan çıkarıyorsanız ılıması için bir müddet bekleyin. Ilıdıktan sonra sütü ilave edip çatalla karıştırın. Hazırlanan karışımı cildinize uygulayıp en az 5 dakika en fazla 20 dakika cildinizde bekletin. Haftada 2 kere uygulayabileceğiniz bu bakım cildinizi sıkılaştırırken kırışıklıklarında azalmasını sağlayacaktır.

Hassas Ciltler İçin

  • Bal ( 1 yemek kaşığı )
  • Yumurtanın beyazı ( 1 tane )

Bal ve yumurtayı tahta kaşıkla hızlı bir şekilde karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı öncesinde temizlemiş olduğunuz cildinize uygulayıp kuruyana kadar bekleyin. Ortalama 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi yıkayıp temizleyebilirsiniz. Her hafta düzenli olarak uygulandığında cilt sıkılaştırıcı etkiler gösterecektir.

Yağlı Ciltler İçin

  • Çilek ( 6 tane )
  • Limon suyu ( 6 damla )
  • Mısır unu ( 2 yemek kaşığı )

Çilekleri ortadan ikiye bölün ve robottan geçirin. Mısır unu ve limon suyunu ilave edip karıştırın. Maskeyi cildinizin tamamına sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve sonrasında ılık su ile cildinizi yıkayıp temizleyin. Haftada bir kere tekrarlayarak cildinizi sıkılaştırabilirsiniz.

Peeling Etkili Cilt Sıkılaştırıcı Maske

  • Şeker ( 1 tatlı kaşığı )
  • Yumurta beyazı ( 1 tane )

Yumurtayı sarısından ayırın ve şeker ilave edip karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı nazikçe cildinize uygulayın. 15 dakika kadar karışımı cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp temizlenin. 3 günde 1 kere tekrarlayarak kullanabilirsiniz. Hassas cilde sahip kişiler haftada 1 kere tekrarlamalıdır.

Önerilen Yazı
Ballı Yüz Maskesi Tarifleri

Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar
Fotoğraf: Anna Shvets adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap