Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

cilt temizliği nasıl yapılır

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır? Cildin üzerinde çevresel etkenlerle ve cilt tipiyle alakalı olarak biriken kirlerin, mikropların ve zararlı atıkların temizlenmesi işlemine cilt temizliği adı verilmektedir. Gün içerisinde kirli havadan, kullanılan sigaradan, yağlı bir cilde sahip olunmasından ve daha pek çok sebepten dolayı cilt yapısı kirlenmektedir.
Bu kir yapısı gözeneklerde birikerek hem dış görünüş itibariyle çirkin bir görüntü yaratmaktadır hem de sivilcelenme sorununu ortaya çıkartabilmektedir.

cilt temizliği nasıl yapılır
cilt temizliği nasıl yapılır

Bunun çözüm yöntemi olarak mutlaka cildimizin bakımını hiç bir koşulda ihmal etmemek ve bu tip siyah nokta ve akne problemleriyle karşı karşıya kalmamayı sağlamayı denemek gerekmektedir.

Yüz nasıl temizlenir?

Cildinize temizleme amaçlı uygulayacağınız doğal maskeleri ve peelingleri, yüzünüze her gün uygulamak yerine iki günde bir uygulamanız yüzünüzdeki cilt yapınızın hırpalanmaması için daha doğru bir tercih olacaktır.
Vücudunuzda herhangi bir noktada çıkan sivilceleri, özellikle de yüz bölgesinde çıkan sivilceleri kesinlikle sıkmak ya da patlatmak gibi bir hata yapılmamalıdır.
Sigara, cildin başlıca düşmanıdır. Bu sebepten ötürü yüzünüzde kir birikmemesi ya da yaptığınız yüz temizliğinizin ciddi anlamda işe yaraması için mutlaka sigaradan uzak durmalı, sigara içilen kişilerle birlikte ya da bu ortamlarda bulunmamalısınız.

cilt temizliği için yapılması gerekenler
cilt temizliği için yapılması gerekenler

Cilt sorunlarının sadece kadınların üzerinde durması gereken bir konu olduğu zannedilse de, erkeklerde de aynı şekilde siyah nokta problemleri ve sivilce problemleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunun sebebi de aynı şekilde erkeklerin daha az dikkat ettikleri yüz temizlikleri ve genel cilt temizlikleridir.

Kadınların da erkeklerin de ortak olarak yerine getirmesi ve dikkat etmesi gereken cilt temizliğinde, özellikle yüzdeki sivilcelerin ve aknelerin önüne geçilmesi adına yapılan temizliğin adının altında sadece kimyasal ürünlerle uygulanan temizlik durumu yeterli görülmemelidir. Bunun yerine evde doğal malzemelerle yapılabilecek cilt temizliği çok daha faydalı olmaktadır.

Evde cilt temizliği nasıl yapılmalıdır?

Cilt temizliğinde en çok kullanılan ve en faydalı doğal ürünlerden biri salatalıktır. Salatalıkla yapılacak cilt temizliği maskesinin içerisine ek malzeme olarak badem sütü da eklemek gerekmektedir. Bu iki malzemeyi karıştırdıktan sonra cildinizi temizleyecek çok faydalı bir ürün ortaya çıkmanız mümkün olmaktadır.

cilt temizliği için öneriler
cilt temizliği için öneriler

Hazırladığınız badem sütü ve salatalık kürünü duştan çıktıktan sonra yüzünüze ve tüm cildinize masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Bu uygulama sayesinde normal şartlarda kozmetikçilerden alacağınız herhangi bir peeling ürününden çok daha iyi ve faydalı bir etki elde etmeniz mümkündür.

Cilt için evde yapılabilecek bir başka tarif ise süt ve balla yapılabilecek cilt temizliği kürüdür. Ayrıca bu iki şahane ürünün etkisini arttırmak için bir de malzeme olarak pırasa kullanılması gerekmektedir. Pırasanın özellikle beyaz olan kısımlarını doğradıktan sonra bu iki malzemeyle birlikte iyice karıştırılarak yüze sürülmesi çok faydalıdır. Özellikle pırasanın yüzdeki sivilce sorunlarına çok iyi faydalar sağladığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Önerilen Yazı
Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Alışkanlıklar

Akne temizliği nasıl yapılır?

Hem sağlık açısından hem de estetik olarak sorun arz eden akneler için yapılması gerekenlerden ilki yüzünüzü sürekli temiz tutmak ve yapılması gereken bakımları ihmal etmemektir. Bu bakımları uygularken yüzünüzü mutlaka pH değeri olarak 5.5 değerlerine sahip sabunlardan faydalanmak gereklidir. Çünkü yüzde akne oluşumunu yaratan başlıca sebep yağlı yapının yok edilememesidir.

akne temizliği nasıl yapılır
akne temizliği nasıl yapılır

İşte bu yağlı yapının önüne geçmek için düzenli olarak bu nem bakımının yapılması; hem sabahları hem de akşamları yüzünüzün yıkanılmasını unutulmamak gerekmektedir. Ve bu temizlik sırasında eğer yüzünüzde makyaj da varsa, makyajı temizlerden yağsız ürünlerin tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

Pek çok akne tedavisini bir anda uygulamanın da size ekstradan yarar sağlaması gibi bir durumu söz konusu değildir. Bir yöntemden fayda sağladığınızı fark ettiğiniz anda diğer yöntemleri de üst üste uygulamanın bir gerekliliği yoktur. Akne problemlerinizde kullandığınız sabit ve çözüm odaklı uygulamalarınızın olması en doğru karardır.
Tüm bunların uygulanma aşamasında gerekli olan bir durum da sabırlı olma alışkanlığıdır. Akne problemlerinin çözüme ulaştırılması adına sabırlı olmak ve pes edip tedavi uygulamasını yarıda bırakmamak gerekmektedir.

INSTAGRAM : click

Fotoğraf: bellyst.com, la defripe, news.goo.ne.jp, anandabazar.com, bionep.com

Yorum Yap

Yorum Yap