Cilt Tonu Nasıl Açılabilir?

Cilt Tonu Nasıl Açılabilir

Cilt Tonu Nasıl Açılabilir? Bireylerin kalıtsal olarak ailelerinden aldıkları ve ırk olarak da birbirinden farklı ten renkleri bulunmaktadır. Bu ten renklerinin başlıcaları esmer ten, beyaz ten ve buğday tendir. Ara renkler olarak açık esmer ten, koyu esmer ten, açık buğday ten ya da koyu buğday ten gibi ten renkleri görülebilmektedir.
Biyolojik olarak bireylerin sahip oldukları ten rengini yaratan oluşumlar, “melanosit” ismi verilen cilt hücrelerinin üretmiş oldukları melanin pigmentidir. Fakat bu melanin pigmentinin de metabolizmada yaptığı işlemleri etkileyen, sonuç itibariyle ten renginin değişmesini sağlayan faktörler de mevcuttur. Buna verilebilecek olan en basit örnek her yaz tenimizde meydana gelen güneş yanıklarıdır.

Cilt Tonu Nasıl Açılabilir
Cilt Tonu Nasıl Açılabilir

Bir insanın ten renginin istenmeden koyulaşmasına sebep olan başlıca faktörler; kuru cilt problemleri, stres faktörü, kimyasal içerikli kozmetiklerin gereğinden fazla kullanımı ve çevre kirliliği faktörleridir. Bu tip faktörlere maruz kalan cilt yapılarında gözle görülür bir koyulaşma meydana gelebilmektedir.
Bunun dışında metabolizmadaki melanosit hücrelerinin de fazla şekilde çalışmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan lekelenmeler de koyulaşmanın ortaya çıktığı faktörler arasında gösterilebilmektedir. Böylelikle ciltte renk farklılıklarının meydana gelmesinin ve otomatikman cildin renginin koyulaşmasının önüne geçilememektedir.
Bu tip durumlarda cilt koyulaşması faktörleri genetik sebeplerden ayrıldığı için, cilt rengini koyulaşma durumundan uzaklaştırmak için müdahale yolu açılmakta ve bu amaç için pek çok doğal uygulama ortaya çıkmaktadır.

Cilt rengi açma konusunda piyasada mevcut olan profesyonel müdahale işlemleri ve cilt rengi açıcı kimyasal ürünler de yok değildir. Ancak her zaman için metabolik sağlığımızı korumak adına doğal yollara başvurmak ve bitkisel ürünler kullanmak en mantıklı tercihtir. Konuyla alakalı pek çok meyveden, sebzeden ve bitkiden faydalanabilmektedirler.

Ten rengi nasıl açılabilmektedir?

Süt kürüyle ten rengi açma :
Bu kürü hazırlamak için öncelikle bir kase miktarındaki sütü ılık seviyeye kadar ısıtmanız gerekmektedir. Ardından cildinize sürmeye uygun olarak bir lifi bu ılık sütün içerisine daldırarak çok fazla emdirmeden çıkartın. Sonrasında yavaş hareketlerle bu sütlü lifi cildinizde koyulaşmalar meydana gelen noktalarda gezdirin. Lifin kuruduğunu hissettiğinizde başta uyguladığınız işlemin aynısını yaparak lifi vücudunuza sürmeye devam edin. Bu işlemi üç dört kez uygulayarak teninizin sütü iyice emmesini sağlayın.
Verilen tarifi bir kaç hafta boyunca özellikle duştan çıktıktan sonra uygulamaya özen gösterin. Belirtilen süreçlerde haftanın her günü bu kürü uyguladıktan sonra sonuçları almaya başladığınızı fark ettiğiniz günden itibaren yine de süt kürünü yapmaya devam edebilir fakat bu sefer uygulama sıklığını haftada iki keze indirmeniz gerekmektedir.

Pirinç ile cilt beyazlatma :

Çok eski dönemlerden itibaren pirincin cilt üzerinde renk açıcı bir etkisi olduğu, aynı zamanda da leke giderici etki yaratabildiği bilinmektedir. Özellikle Uzakdoğu bölgesinde kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmakta olan bu yöntem, ciddi anlamda başarılı olabilmekte ve istenilen beyazlığa ulaşmakta son derece ucuz ve etkili olabilmektedir.
Uygulama aşamasına geçildiğinde, öncelikle iki çorba kaşığı miktarındaki pirinç ununu krema kıvamına gelecek biçimde suyla karıştırmanız gerekmektedir. Kıvamını alan malzemeyi göz altı bölgeniz hariç tüm yüzünüze, dekolte bölgenize ve boynunuza sürebilmeniz mümkündür. Sürüş işleminden sonra yarım saatlik bir bekleyişin ardından cildinizi ılık seviyedeki suyla yıkamanız yeterlidir. Beyazlatma işlemi için kullanacağınız pirinç uygulamasını haftada en fazla 1 ya da 2 kez yapmanız uygun görülmektedir.

Salatalık ile cilt beyazlatma :

Salatalığın normal şartlarda lezzetli ve faydalı bir besin olmasının yanı sıra, cilt beyazlatıcı özelliği ve cilt lekelerini gidermedeki başarısı sayesinde cilt rengi açma konularında sık sık başvurulan bir ürün olması kaçınılmazdır. Önce kabuklarını soyduktan sonra rendelediğiniz salatalığı cildinize sürerek yarım saat bekletmeniz gerekmektedir. Ardından soğuk suyla yıkayarak bu işlemi haftalık süreçlerde en az dört gün uygulamanız, çok çabuk sonuç almanıza yardım teşkil edecektir.

Limon ile cilt beyazlatma :

Cilt beyazlatıcı ürünlerin arasında en etkili olanlardan ve ilk sıralarda yer alanlardan biri olan limon, beyazlatma için gönül rahatlığıyla kullanılabilecek ürünlerden biridir. İlk olarak bir tam limonun suyunu sıktıktan sonra, bu suyu pamuk yardımıyla cildinizde koyulaşma meydana gelen bölgelere sürmeniz gerekmektedir.
Bu sürdüğünüz limon suyunu en fazla yarım saat kadar cildinizde beklettikten sonra, yıkayıp durulayarak bu işlemi günlük olacak şekilde uygulamanız da mümkündür.

Ancak eğer ki limonun suyunu çıkarma işlemine üşeniyorsanız, tam limonu ikiye böldükten sonra böldüğünüz parçalardan birini on beş dakikalık bir süreçte hafif bastıracak şekilde cildinizde gezdirin. 15 dakika daha kurumaya bıraktıktan sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın

Önerilen Yazı
Evde Cilt Bakım Önerileri

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, cildinize limon uygulaması yaptıktan sonra asla güneşe çıkmamanız gerekliliğidir. Çünkü limon içeriği gereği cildinizde güneş ışınlarına karşı bir hayli hassasiyet yaratmaktadır. Ayrıca limonu uyguladığınız yerlerde de herhangi bir açık yaranızın olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Cilt Tonu Nasıl Açılabilir?
Fotoğraf: Sora Shimazaki adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap