Çocuğum Kendi Başına Ne Kadar Oyun Oynamalı?

Çocuğum Kendi Başına Ne Kadar Oyun Oynamalı?

Çocuğum Kendi Başına Ne Kadar Oyun Oynamalı?
Çocuğunuzun gün içerisinde sürekli kendi kendine oyun oynaması gelecekte içine kapanık bir birey olmasına yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuzun mutlaka arkadaş edinmesi ve onlarla da vakit geçirmesi gerekir. Günümüzde bazı anne ve babalar çocuklarının gerek temizlik gerekse de güvenlik kaygılarıyla dışarı çıkmasına izin vermezler. Bu noktada çocuğun sosyalleşememesi ve gelecekte de içine kapanık bir birey olarak büyümesi sorunu doğmaktadır.

Çocuğum Kendi Başına Ne Kadar Oyun Oynamalı?
Çocuğum Kendi Başına Ne Kadar Oyun Oynamalı?

Sosyalliğin Önemi

Çocuğunuzun daha küçük yaşlardan sosyal bir insan olarak büyümesini istiyorsanız, bu durumda mutlaka arkadaş edinmesine katkıda bulunmanız gerekir. Bu noktada onu arkadaşlarınızın çocuklarıyla oynamak ve sosyalleşmek üzere ev ziyaretlerine götürebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun sokakta çocuklarla sosyalleşmesi güvenlik ve temizlik açısından endişe verici görünüyorsa, bu durumda onu anaokullarının sosyal aktivite bölgelerine de götürebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa çocuğunuzun bir anaokuluna – kreşe yazdırmanız da onun gerek sosyal gerekse de eğitim anlamında gelişimi için faydalı olacaktır.

Kendi oyun saatleri

Çocuğunuz arkadaş edinmeli, sosyalleşmeli ve içine kapanık biri olarak yetişmemeli fakat bir taraftan da, kendi oyun saatleri de olmalı. Çocuğunuzun kendi oyun saatleri günde en az 2-3 saati bulmalıdır. Bu sayede kendi iç ve hayal dünyasını keşfedebilir. Daha önce öğrendiklerini sindirebilir ve bilgilerini kalıcı hale de dönüştürebilir. Bu nedenle özellikle lego türü oyuncakların çocukların kendi oyun saatleri içerisinde gelişimlerine büyük katkıları olduğu görülmektedir. Belirlenen oyun saatleri çıkılabilir ama bu saatlere özen gösterip dikkat edilmelidir.

Çocuğun Bireysel Hayatı İle Sosyal Hayatını Dengeleyin!

Çocuğunuzun bireysel hayatı fiziksel ve psikolojik gelişimi için büyük önem arz etmektedir. Tüm bunların yanı sıra, çocuğunuz için sosyolojik gelişim de bir o kadar büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle de, çocuğun bireyselliği ile sosyal hayatını dengeleyecek adımlar atmalı, gerekirse de kendi sosyal hayatınızdan ödün vermelisiniz. Bu şekilde çocuk hem kendisine özgüven kazanan bir birey olarak büyüyecek hem de kendi bireyselliği ile öz saygı kazanacaktır.

Yeni INSTAGRAM adresimiz instagram.com/fosforluhanm !
PİNTEREST: https://www.pinterest.de/fosforluhanim !

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap