Çocukta Lokal Karın Ağrıları Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Çocukta Lokal Karın Ağrıları Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Çocukta Lokal Karın Ağrıları Hangi Hastalıkların Belirtisidir? Dünyada en yaygın olarak görülen karın ağrıları Diyabetik ketoasidoz, erken Apandisit gastroenterit, bağırsak tıkanmalar, AKUT pankreatit Pertonit orak hücre krizi mezenter iskemisi spontan peritonit gibi çeşitli isimlerle sınıflandırılabilir. Vücudumuzda sağ ya da sol üst kadran ağrıları radikülit miyokard iskemisi Alt lob pnömonileri AKUT pankreatit sebebiyle ortaya çıkan ağrılardır. Sağ üst kadran ağrılarının işaret ettiği hastalıklar kolesistit kolik konjestif hepatomegali hepatit ya da karaciğer apsesi delinmiş bağırsak retroçekal Apandisit gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Sol üst kadran ağrıları çeşitli dalak hastalıklarının belirtisi olabileceği gibi gastrit belirtisi de olabilir.

Çocukta Lokal Karın Ağrıları Hangi Hastalıkların Belirtisidir
Çocukta Lokal Karın Ağrıları Hangi Hastalıkların Belirtisidir

Çocukta Lokal Karın Ağrıları

Sağ alt kadran ağrıları, Apandisit çekum divertikülit meckel mezenter adeniti gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Karnın sol alt kadran kısmında oluşan ağrılar ise sigmoid divertikülit hastalığının belirtisi olabilmektedir. Sol alt kadran ağrıları yırtılmış ektopik gebelik böbrek taşı over kisti ya da testis torsiyonu inflamatuar bağırsak hastalıkları sıkışmış herni sistit karın duvarında hematom Karın duvarında psoas apsesi gibi durumların belirtisi olarak düşünülebilir.

Önerilen Yazı
Saç Besleyen Maske Tarifleri

Çocuklarda Karın Ağrılarının Karın Dışı Nedenleri

Çocuklarda karın ağrılarının karın dışında nedenleri de olabilir. Örneğin karın duvarı ağrıları rektus kası hematomu nedeni ile ortaya çıkabilir. Enfeksiyonlara bağlı Herpes zoster, metabolik olaylara bağlı olarak Diyabetik ketoasidoz porfiri orak hücre hastalığının belirtileri olarak, o bölgelerde ortaya çıkabilir.

Göğüs hastalıkları olarak miyokard infarktüsü zatürre akciğer embolisi radikülit karın ağrısının dış nedenleri olabilir. Çocukta karın ağrıları değerlendirilirken şiddetli karın ağrıları ve hafif karın ağrıları Genellikle aynı süreci izlerler ancak çok şiddetli ağrılarda tedavi karın ağrıları ile eş zamanlı olarak yürütülebilir erken cerrahi konsültasyon gerekebilir, karın ağrılarında kesin bir tanı konulması için laboratuvar testleri ve görüntüleme birimlerinin sonuçlarına dayanılarak kesin tanı konulabilir.

Daha az ciddi sebeplere odaklanmadan önce daima hayatı tehdit eden nedenler varsa bunlar ortaya çıkarılmalıdır. Çok şiddetli karın ağrısı ile gelen hastalara karın ağrısı belirtisi için hastalık tanısı konurken araştırma amaçlı olarak cerrahi girişim söz konusu olabilir. Biraz daha hafif seyreden karın ağrıları çeken çocuklarda, en sık uygulanan Bekle ve gör yaklaşımı burada da uygulanabilir.

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu bilgiler isime yaradi tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir