Trendlerdeki Yazı

Ebeveynlere 10 Tavsiye

ebeveynlere 10 tavsiye

Ebeveynlere 10 Tavsiye Ünlü aile ve çocuk terapisti Angela Pruess, meslek hayatında edindiği deneyimleri geçtiğimiz günlerde 10 maddelik bir liste haline getirerek insanlarla paylaştı. Aile terapisti olarak geçirdiği 12 yılda birçok iyi niyetli ama yanlış ebeveyn uygulamasına rastlayan Pruess, insanlara yardımcı olmak amacıyla böyle bir derleme yaptığını anlattı.

Angela Pruess’in tavsiyeleri şu şekilde:

Ebeveynlere 10 Tavsiye
Ebeveynlere 10 Tavsiye

1- Çocuklar, çocukça hareket ederler:

Çocuklardan olgun davranışlar beklemeyin, onların hata yapmaları bir öğrenme biçimidir. Beynin büyüme bölgesi diyebileceğimiz ve akıl, mantık, dürtülerden sorumlu kısmı her insanda 20 yaşına kadar tam gelişmez. Onları desteklemek ve sabırlı olmak bilimsel bir gerçek olduğu kadar en önemli etkendir.

2- Sınırlar güven verir:

Çocuklar büyüme ve öğrenme çağında çevrenin her türlü etkisine açık olduklarından belli bir sınırlamaya ihtiyaç duyarlar. Çocuklar için belirlenecek doğru sınırlar onlarla hem saygılı bir iletişim kurmanızı hem de çocukların huzurlu ve sakin bir kişilik geliştirmesine katkıda bulunur.

3- Gelişim adımlarını takip edin:

Ebeveynlere 10 Tavsiye Çocukların hangi durumda ne tepki vereceğini bilmek ve onların hayatları hakkında bilgi sahibi olmak için ebeveynlerin çocuklarının gelişimini takibi çok önemlidir. Böyle davranan aileler çocukları için farkındalık yaratabilirler.

4- Çocuğunuzu çok iyi tanıyın:

Çocuğunuzun nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu bilirseniz, onu benzersiz yapan özelliklerini görebilir ve onu çok daha iyi anlayabilirsiniz.

5- Çocuklarınızla oyun oynayın:

Modern hayat içinde çocuklarla geçirdiğimiz vakit azalıyor. Bu durum çocukların oyun zamanlarını da kapsıyor. O nedenle çocuğunuzla mümkün olduğunca doğal seyrinde oyunlar oynayın. Bu onun kendini keşfetme sürecine büyük katkı sağlayacaktır.

6- Doğru zamanda konuşun:

Çocuklar da her insan gibi önemsenmek ve anlaşılmak ister. Bu nedenle kendi bildiğiniz şeyleri sürekli anlatmak yerine onu dinleyin. İşleri düzeltmesi için ona zaman tanıdığınızda sorunları çözme konusunda ne kadar başarılı olduklarını göreceksiniz.

7- Ayrı hayatlar inşa edin:

Ebeveynlere 10 Tavsiye En büyük hatalardan biri de çocuğu hayatın merkezine koymaktır. Anne-baba olarak bu hissin varlığıyla tatmin olmayı bilin. Kendi yaşam alışkanlıklarınızdan, dostluklarınızdan, hobilerinizden vazgeçmeyin. Bu sayede hem kendinize hem de çocuğunuza bir alan bırakmış olursunuz.

8- Verdiğiniz örnekleri uygulayın:

Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız, siz de kitap okuyun; TV karşısında dizi izlemeyin. Çocuklar çok iyi birer gözlemcidir.

9- Korkuyla eğitmeyin:

Çocuğunuz üzerinde korku ile kontrol kurmaya çalışmayın. Bu sadece kısa vadeli bir çözüm olur ve gelecekte onunla aranızdaki bağı zayıflatmaktan başka bir işe yaramaz.

Önerilen Yazı
Yorgun Gözleri Canlandırmak (Göz Yorgunluğu)

10- Çocuklarınızın duygularına değer verin:

Ebeveynlere 10 Tavsiye Sağlıklı ve mutlu bir birey yetiştirmek her ebeveynin dileğidir. Bunun için çocuklarınıza duygusal kırılmalar yaşatmamaya özen gösterin. Unutmayın ki, her davranış ve düşüncenin ardında bir duygu vardır.

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap