Efsane Cuma Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Efsane Cuma Nedir Ne Zaman Başlıyor

Efsane Cuma(Black Friday) Nedir?

Efsane Cuma Nedir? Ne Zaman Başlıyor? Efsane Cuma, ABD’de şükran günü’nden sonra gelen ilk Cuma günene denir. 1932 yılından bu yana alışveriş sezonunun başlangıç günü kabul edilir. Mağazaları büyük indirim yaptığı ve erken saatte açıp geç saatte kapattıkları Efsane Cuma bir resmi tatil sayılmaz.

İnsanların çok yoğun şekilde katıldığı bu alışveriş çılgınlığı boyunca trafiğin kitlenmesi, yolların yoğun olması,her mağazanın önünde kuyruk oluşması, önüne geçilemeyen bir gürültü oluşması sebebiyle ”Black Friday” ismi verilmiştir. İlk olarak 1961 yılında yerel bir gazate‘de ismi geçmiştir.

Efsane Cuma Nedir Ne Zaman Başlıyor
Efsane Cuma Nedir Ne Zaman Başlıyor

Ne Kadar İndirim Yapılıyor?

Black Friday indirim oranları maalesef net bir şekilde açıklanmıyor. Geçmiş yıllara baktığınız zaman elektronikte yapılan indirimlerin kayda değer cinsten olduğunu göreceksiniz. Bütün sezon hiç indirim yapmayan, bunu bir marka politikası olarak gören markalar bile Black Friday’i es geçmeyip %20 -%30 gibi indirimlerle herkesi şaşırtıyor. Online alışveriş siteleri, birçok marka, birçok ürün ve birçok alternatifle Black Friday’i büyük indirimlerle karşılıyor. Üstelik bu indirimler sadece 1 gün değil, 1 haftayı kapsayacak şekilde Black Sale Haftası adı altında toplanacak.

Önerilen Yazı
Fransız Öpücüğü için İpuçları

Black Friday Günü Hangi Olumsuzluklar Yaşanabilir?

Black Friday günü artan kalabalıktan dolayı trafik kazalarının sayısı bir hayli artış gösteriyor. Mağaza kapılarının bir anda açılması ile oluşan izdihamda bir çok yaralanma meydana gelebiliyor. 2006 yılında , ABD’nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanlara ve mallara çarpıp, yaralanmalara sebep oldukları olayı bir örnek gösterebiliriz. Başka bir örnek ise ABD’nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5’deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular. Black Friday yaşanan bunca olaylara rağmen ABD’de hala büyük bir heyecanla beklenen ve popülerliğini koruyan bir gündür.

Önerilen Yazı
Yılbaşı Makyajınız İçin Püf Noktaları

  Black Friday Ne Zaman Başlıyor?

Black Friday yani diğer isimleri ile Efsane Cuma, Süper Cuma, Şahane Cuma olarak ta bilinen alışveriş günü bu yıl 27 kasım‘da başlayacak. Bir çok mağazanın yüzde 80’lere varan indirimler yapacağı Black Friday’ın 1 hafta kadar sürmesi bekleniyor.

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. fosforluhanim_avatar

    Ortada indirimin olmadığı ticari bir gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir