Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Eyt) Nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Eyt) Nedir?

EYT NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Eyt) Nedir? Emeklilikte yaşa takılanlar yani kısaca EYT 1999 yılında emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıkmıştır. 8 Eylül 1999 tarihine kadar emeklilik şartı, kadınlar için 20, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık şartı ile birlikte 5000 prim günüydü. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkartılan kanun ile emekli olabilmek için yaş şartı getirildi. Emeklilikte yaşa takılanlar aynı zamanda erken emekli olma koşullarını merak ediyor. Peki erken emekli olma şartları neler?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Eyt) Nedir?
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Eyt) Nedir?

Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Erken emekli olma şartları erkeklere ve kadınlara göre farkılık göstermekte. Artık eskiden olduğu gibi sadece prim gün sayısını doldurmak yetmiyor. Prim gün sayısını doldurduktan sonra maaş alabilmek için yaşı beklemeniz gerekiyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Eyt) Nedir?

  • Doğum Borçlanması.

Erken emekliliğin şatların dan birisi olan doğum borçlanması 3 çocuk sınırı olmak üzere doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta doğumdan önce sigortanızın olması şart. Eğer doğum sonrası sigortanız yapıldı ise doğum borçlanmasından faydalanamıyorsunuz. Peki doğum borçlanması için şartlar nelerdir?

Doğum yapan kadın her çocuğu için 2 yıl borçlanabilir. Eğer 2 çocuğunuz var ise bu 4 yıl demektir. Ancak çocuğunuzu doğurduktan sonra sigortanıza prim işlememesi gerekiyor. Doğumdan önce sigortalı olmalısınız.

Evlat edinen kadınlar da doğum borçlanmasından faydalanabilir.  2 yaşından küçük bir çocuğu evlat edindiğiniz takdirde erken emekli olma hakkı kazanmış olursunuz.

Eğer çocuğunuz engelliyse ve sürekli olarak bakıma muhtaçsa SGK’ya başvuruda bulunup erken emekli olabiliyorsunuz. Engelli çocuğu olan annelerin çalışma günleri 1.25 olarak hesaplanıyor.

  • Askerlik Borçlanması

Her vatandaşa zorunlu olan askerlik sizin erken emekli olmanıza vesile olabilir. Askerliğe başlamadan önce sigortalı bir işte çalışan kişiler askerlik borçlanmasından faydalanabilir. Yedek subay olarak görev yaptıysanız ve eğitim aldıysanız o süre boyunca borçlanabilirsiniz. Er olarak askerliğinizi tamamladıysanız yine askerlik borçlanması durumundan faydalanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Damar Tıkanıklığı

Stres Nedir? Stres Yönetemi Nasıl Yapılır?

Emeklilikte yıpranma payı nedir?

Yıpranma payı ile ağır koşullarda olan mesleklerde çalışan işçilerin daha çabuk emekli olması planlanıyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun da “fiili hizmet zammı” olarak geçen yıpranma payı ile çalışma koşullarının ağır olması ve diğer mesleklerden daha fazla yıpranmaya maruz kalınan işlerde daha çabuk emekli olunması amaçlanıyor.

Yeni INSTAGRAM adresimiz instagram.com/fosforluhanm !

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap