Erkekler İçin Yüz Bakımı

erkek cilt bakımı - erkek yüz bakımı

Erkekler İçin Yüz Bakımı. Güzellik salonlarında sıra bekleyen kadınlara alışkınız. Alışkın olmadığımız, erkekler. Ama bugünlerde sizden sonra bakım odasına bir erkek girerse şaşırmayın. Çünkü onlarda artık bakım ürünlerinden faydalanmaya başladılar. Hatta laf aramızda erkek kuaförleri de ufak çapta erkekler için yüz bakımı yapmaya başladılar. Aslında bu iş biraz daha önce başlamıştı ama erkekler bunu itiraf etmeye, açık seçik yapmaya çekiniyorlardı. Artık çekinecek bir şey kalmadığını göre konuşmaya başlayabiliriz.

Peki erkekler için yüz bakımı yaparken nelere dikkat etmek gerek?  En çok bilinen ipucunu ben de söylemek isterim. Yüzünüzü sıcak değil ılık suyla yıkayın. Sıcak su yüzünüzdeki size lazım olacak yağların akıp gitmesini sağlayacaktır. Gerektiği kadar yağ cildinizi besleyecektir. Yani o yağlar bize lazım unutmayın.  Bir cildin güzel olması demek aslında sağlıklı olması demektir. 

Sağlıklı cildin tanımına temiz, parlak, genel olarak akne ve sivilcelerden arınmış, nemli olması girer. Cildi beslemek için sadece dıştan değil içten de takviye yapmak gerekir. İnsan derisi kişisine göre 15 gün ila 3 ay arasında değişir, yenilenir. O yüzden beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz. Beslenmesine dikkat etmeyen kişilerin cildi kuru, lekeli ve yaşlanmaya müsait olur. Cildin sağlığı için öncelikle yüzünüzdeki kan dolaşımınızı arttırmanız gerekiyor. Kan dolaşımı ne kadar hızlı olursa yüzünüzdeki hücreler o kadar fazla oksijen alırlar. Kan dolaşımını hızlandıran ve düzenleyen Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleridir. Bu yağ asitlerini vücut kendisi üretemediğinden gıdalardan almak zorunda kalır. Omega-3’ün bulunduğu besinler: Uskumru, somon, alabalık, ceviz, keten tohumu ve soyadır. Omega-6 ise ayçiçeği yağı, ceviz, susam, soya ve mısırda bulunur. 

erkekler için yüz bakımı
erkekler için yüz bakımı

Antioksidan içerine yiyecekler tüketin.

Derimizin diğer ihtiyacı da antioksidanlardır. Hücrenin en küçük yapı taşı olan element ve moleküller birbirleriyle tepkimeye girebilirler. Bazen bu tepkime sonucu zararlı moleküller ortaya çıkar ve bu zararlı moleküller içinde bulunduğu hücreyi öldürür. İşte antioksidanların önemi burada ortaya çıkar. Antioksidanlar oluşan bu moleküllerin zararlı etkilerini yok ederler. Yani antioksidan içeren limon, nar, sarımsak, yeşil sebzeler, keten tohumu, ısırgan otu, tere, rezene, bakliyat gibi gıdalardan bolca tüketmelisiniz. Çeşitli türlerdeki antioksidanların diğer bir yararı da kırışıklık oluşumunu geciktirmektir, bizden söylemesi. Tabi sigara gibi bağımlılık yapıcı maddelerden mutlaka kaçınmanız gerektiğini yine de hatırlatalım. 

erkekler için bakım
erkekler için bakım

Gelelim dış bakıma; öncelikle cildinizi temiz tutmalısınız. Temizlemek, cildi ölü hücrelerden arındırır. Seçtiğiniz bir yüz temizleyiciyle veya evde hazırladığınız cilt temizleme maskeleriyle (gül suyu, yoğurt, çeşitli yağlar, zeytinyağı ve defne sabunları vb) cildinizi sabah uyandığınızda ve gece uyumadan önce temizlemelisiniz. Ayda bir buhar banyosuyla kese yapmak da ölü deriyi atmanıza yardımcı olur. Ama keseden sonra bir süre güneşten korunun mutlaka. 

Derinizi temizledikten sonra sıra geldi nemlendirmeye. Yaşlanmaya karşı en etkili silahınız cildinizin nemli tutmaktır. Bunun içinde seçtiğiniz bir nemlendiriciye alternatif olarak doğal ürün ve gıdaları tercih edebilirsiniz. Yumurta, bal, salatalık, elma, şeftali, sütle cilde nem verebilirsiniz. Ama bütün bunları yapmadan önce mutlaka bir merkeze gidip cildinizi tanımalısınız. Hiçbir uzman kontrolünde olmadan, tamamen kendi kafanıza göre yaptığınız doğal maskeler size yarardan çok zarar verebilir. Son olarak kaliteli ve yeterli uyku diyoruz. Siz uyurken cildiniz uyanır, kendini yeniler ve yeni güne hazırlanır. Bu yüzden uykusuzluk cildin en büyük düşmanlarından biridir.

Önerilen Yazı
Saç Beyazlamasına Kesin Çözüm

Erkekler için yüz bakımı şarttır. Nasıl çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır diyorsa erkekler, artık kadınlar da erkekleri bakımlı ve yakışıklı görmek istiyorlar. Sadece kadınlar için değil aynaya baktığınızda mutlu olmak istiyorsanız cildinize özen gösterin. Unutmayın mutluluk da cildin güzellik anahtarlarından biridir.

Erkekler İçin Yüz Bakımı
Fotoğraflar: İyi Hisset, Erkeksen Gel
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap