Evde Doğal Makyaj Malzemesi Hazırlama

Evde Doğal Makyaj Malzemesi Hazırlama

0

Evde Doğal Makyaj Malzemesi Hazırlama. Yakın geçmişten günümüze, dünya çapında inanılmaz bir hızla büyüyen ve her gün piyasasına bir yeni marka ve çok çeşit ürünü de ekleyen kozmetik piyasası; inanılmaz bir global büyüklüğe sahip popülariteyle birlikte süreçlerini ilerletmektedir.
Bu kadar hızlı büyüyen ve bu kadar talep gören bir piyasa olmasından dolayı da, içerdiği markaların çoğu bu dev taleplerin karşısında daha çok satış ve daha çok ilgi alanı yaratmak adına çok sayıda ürün çıkartıp bu ürünleri sürekli çeşitlendirmektedirler.
Ancak bu çeşitlendirmeler ve tonlarca seri üretimin arkasında sanıldığı kadar masum süreçler geçirilmemektedir.

Evde Doğal Makyaj Malzemesi Hazırlama
Evde Doğal Makyaj Malzemesi Hazırlama

Her şeyden önce, ucuz maliyet ve ucuz iş gücü adına piyasada çok iyi ve kaliteli olarak bilinen markalar dahi ucuzculuğa ve basitliğe kaçmaktadırlar. Ürünlerinin hemen hemen hepsinde kimyasal madde bulunuyor. Bu kozmetik firmalarının öte yandan ürettikleri ürünler de çoğu zaman illegal süreçlerden geçerek gerekli uygunluk testlerine sokulmadan piyasaya sürülmektedir.

Durum böyle olunca, piyasadaki yüzlerce ürün her ne kadar bizler için ilgili oldukları konularda pozitif etki yaratmaları adına satışa sunulsa da aslında aldığımız her kozmetik ürününün içeriğindeki kimyasal ürünler uzun vadede cildimizde ciddi anlamda zararlar yaratmaktadır.
İyi markalar dediğimiz markalarda dahi bulunan bu kimyasallar, verdikleri diğer zararların yanında (cildin erken yaşlanması, buruşması, sarkması vb.) en büyük zararı kanserojen etki yarattıkları yüzünden vermektedir.

Uzmanların makyaj ürünleri hakkındaki tavsiyeleri

Bu nedenlerden ötürü mümkün olduğunca markalı kozmetik kullanmak yerine uzmanların da bastıra bastıra tavsiye etmelerini göz önünde bulundurarak kullanılacak her türlü ürünün evde üretilen doğal ve organik ürünlerden tercih edilmesi gerekmektedir.
Piyasada bu tip ihtiyaçlar için de organik makyaj malzemeleri adı altında ürünler de üretilmektedir. Ancak bu sefer de diğer ürünlerden daha ayrıcalıklı ve daha özel oldukları için maddi olarak daha yüksek fiyatlara satılmaları durumu kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.
Tüm bu nedenler dolayısıyla her şeyden önce sağlığımızı güvence altına almak için, bunun yanında da maddi dengelerimizi bozmamak için elimizin altında bulunan çok ucuz ürünlerle çok uygun ve faydalı ürünler meydana getirmemiz çok daha kişisel yararımıza olacaktır.

Evde doğal içerikli makyaj malzemesi yapım aşamaları

Doğal fondöten yapımı tarifi :
Öncelikle bu tarife başlamadan önce aklınızda tutmanız gereken durum, cilt tonunuza en uygun rengi yaratabileceğiniz malzemeleri göz kararı ayarlanabilmektedir. Maranta nişastası denilen ararot tozundan ya da mısır nişastasından yapmak istediğiniz fondöten miktarına yetecek miktarı bir kabın içerisine koyduktan sonra, bu malzemenin içerisine öğütülmüş tarçın ve kakao tozu ekleyin.

Kakao tozunda aşırıya kaçmamaya dikkat ederek kendi cilt tonunuza dikkat ederek bu ilaveleri yapmanız gerekmektedir. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra toz şeklindeki yani pudra gibi kullanabileceğiniz fondöteniniz hazır demektir.
Ağzı kapalı bir kaba koyacağınız doğal fondöteninizi, uygulama sırasında bir fırça ya da bir sünger ile yüzünüze uygulamanız mümkündür. Ancak pudradan daha yoğun bir içerik istiyorsanız, hazırladığınız bu malzemenin içerisine yüzünüze alerji yapmayacak bir uçucu yağ ekleyebilir ya da dilerseniz bir miktar votkayla karıştırarak daha orta formda bir fondöten elde etmeniz mümkün olmaktadır.
Veyahut tamamen likit bir doğal fondöten kullanmak isterseniz, evinizde kullandığınız doğal vücut losyonlarınızdan yeterli oranlarda karışıma ekleyip karıştırarak likit formda bir fondöten elde etmeniz mümkündür.

Doğal eyeliner yapımı tarifi :

Evinizde hem kalıcı hem de jel şeklinde bir eyeliner yapabilmeniz de gayet mümkün. Bunun için bir çay kaşığı miktarındaki rastık malzemesinin içerisine bir çay kaşığı miktarında kaynar su ilave ettikten sonra en fazla dört ya da beş damla miktarında badem yağı ekleyin. Bu yağın miktarını aşmamaya özen gösterin çünkü öyle bir durumda malzeme hem daha zor şartlarda kuruyacak hem de kullanım sırasında daha az kalıcı olacaktır.

Oluşturduğunuz karışımı önceden kullandığınız boş eyeliner kabınızın içerisine aktararak, kullanıma hazır hale getirmeniz mümkündür. Bunun dışında her kullanımdan önce piyasadaki her eyeliner malzemesinde olduğu gibi biraz çalkalamanız önerilmektedir.
Sürüş esnasında ikişer kez sürmeniz malzemenin hem daha belirgin olmasına hem de daha kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. Bu malzemeyi gözünüzden temizlerken de sadece bol su kullanmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü temizlik esnasında pamuk kullanıldığı takdirde gözün iç kısmına bu rastık taneleri kaçabilmekte ve gözü rahatsız edebilmektedir.

Doğal dudak dolgunlaştırıcı ruj tarifi :

Bu tarifin oluşturulma aşamasında ilk önce bir yemek kaşığındaki vazelin bir kabın içerisine konularak evinizde bulunan basit kahve makinelerinin buharında eritilmeye başlanmalıdır. Bu noktada evinde kahve makinesi bulundurmayan kadınların küçük tencereler üzerinde de bu işlemi gerçekleştirmesi mümkündür.

Vazelini erittikten sonra bir çay kaşığı miktarındaki vanilyayı, bir tatlı kaşığı miktarındaki gliserini ve bir çay kaşığı miktarındaki kırmızı gıda boyasını da vazelinin üzerine ekleyip iyice karıştırmanız gerekmektedir.
Malzemeleri bu aşamada iyice karıştırdıktan sonra malzemeyi bir kaba koyarak buzdolabına koyup beş dakika boyunca beklenmesi gerekir. Beş dakika sonrasında doğal dolgunlaştırıcılı rujunuz hazır olacaktır.

Doğal rimel yapımı tarifi :

Makyajın en sık kullanılan ürünlerinden biri olan rimelin yapımı da oldukça basittir. İlk önce bir kabın içerisinde bir kaç damla E vitamini yağını, dağ gülünü, bir tutam miktarındaki aktif kömürü ve bir kaç damla miktarındaki aloe vera jelini iyice karıştırmanız yeterlidir.
Karıştırdığınız ürünü saklamak için de ya küçük bir boş kabı ya da eski rimel kabınızı kullanmanız gerekir. Her kullanımdan önce bu ürünü küçük bir fırça ile karıştırarak kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Doğal bronzlaştırıcı yapımı tarifi :

Önceden kullanıp bitirdiğiniz allık kabınızın ya da pudra kabınızın içerisini öncelikle alkol yardımıyla temizledikten sonra, kabın içerisine malzemeniz için yeterli miktarda kakaoyu yayarak kabın içerisini doldurmasını sağlayın. Daha sonra üzerine bir miktar alkol dökerek iyice ıslanmasını sağlayın.
Tamamen bütün malzemenin ıslandığından emin olduktan sonra iki saat kadar buzdolabında malzemeyi donması için bekletin. İki saat sonra dolaptan çıkardığınız malzemenin üzerine bir kaç katlık peçete koyarak düz bir zemin yaratılmasını sağlayın.
Düzlüğün korunması için de üzerine bir eşya yerleştirerek iki saat boyunca bu şekilde bekletin (bu eşya kalın yapıdaki bir kitap ve aynı boyutlardaki ve aynı ağırlıklardaki başka bir eşya olabilir). Tamamen kuruması 3 günü bulan bu malzemenin 3 gün sonra rahatlıkla bronzlaştırıcı olarak kullanılmaya başlanması mümkündür.

Önerilen Yazı
Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Doğal makyaj sabitleyici yapımı tarifi :

Yeni satın aldığınız ya da evinizde önceden boş olarak duran sprey kabının içerisini iyice temizleyin (alkolle temizlemeniz de mümkündür). Daha sonra iki ölçek miktarındaki gül suyunu ve bir ölçek miktarındaki gliserin içeriğini bu şişeye ekleyerek bir müddet karıştırın.
İyice karıştığından emin olduğunuz malzemeleri artık doğal bir makyaj temizleyici olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu malzemeyi kullanım aşamasında dikkat etmeniz gereken tek kural, yüzünüze bu ürünü en az 15 santimetre uzaktan sıkmanız gerekliliğidir.

Evde Doğal Makyaj Malzemesi Hazırlama
Fotoğraf: Jhong Pascua adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap