Evde Röfle Nasıl Yapılır?

evde röfle nasıl yapılır

Evde Röfle Nasıl Yapılır? Röfle, kendi saçınızdan birkaç ton açık bir rengin saçın aralarına atılması işlemidir ve saça gölge vererek saçın daha aydınlık görünmesini sağlar. Ayrıca kişinin daha genç ve bakımlı görülmesini de sağlar.
Kuaförde röfle yaptırmak oldukça maliyetli bir işlem olabilir, ancak neyse ki bu işlemi evinizde çok ucuza uygulayabilirsiniz. Yalnızca biraz dikkat ve pratik gerekiyor. Zor olsa da sakın gözünüzü korkutmasın. İşte sizin için hazırladığımız evde röfle yapma yöntemi:

Evde röfle yapımı

1) Saçlarınıza her zaman verdiğiniz gibi şekil verin

Röfle yapmadan önce, saçınızı her gün nasıl kullanıyorsanız o hale getirmelisiniz zira saçınız düzken yaptığınız röfle, şekil verdiğinizde daha değişik görünüp canınızı sıkabilir. Gölgelerin yerleri saçı şekillendirince değişebilir. Bu yüzden röfleden önce saçınızı eğer şekillendiriyorsanız şekil vermeniz ve röfleyi çok kalın şeritler halinde yapmamanız gerekiyor.

2) Doğru rengi seçin

Röfle yapmak için ya saç açıcıya (oryal) ya da saçınızdan birkaç ton daha açık bir renge ihtiyacınız olacaktır. En iyisi saçınızdan bir ya da iki ton daha açık bir renk seçmektir. Çok açık bir renk seçmek doğal olmayan bir görüntüye yol açacaktır. Eğer mümkünse içinde cila (toner) ve saç açıcı bulunan bir saç boyama kiti seçin. Cila, rengin dağılmasını ve doğal durmasını sağlayacaktır. Boyayı da nemlendirici olanlarından seçin zira boyamak saçınızı yıpratabilir.

evde röfle nasıl yapılır
evde röfle nasıl yapılır

3) Cildinizi ve kıyafetinizi koruyun

Omuzlarınıza, boyadan korunmak için bir havlu sarın. Ya da dilerseniz plastik bir çöp torbasının ortasına bir delik açın ve kafanızı delikten içeri geçirerek torbayı üzerinize giyin. Ellerinizi boyadan korumak için ameliyat eldiveni giyin. Yüzünüzü korumak için saç diplerinize ve kulak etrafınıza vazelini bol miktarda sürün.

4) Rengi hazırlayın

Rengin nasıl hazırlanması gerektiği aldığınız boyanın üzerinde yazar, bu talimatlara kelimesi kelimesine uyun. Eğer boya beyaz, mavi ya da mor renkliyse korkmayın, bu çok normal, boyadığınız zaman saçınız bu renk olmayacaktır. Eğer daha önce saçınızı hiç boyamadıysanız saç açıcı yerine boya kullanın, böylece saçınız hem daha az zarar görecek hem de üç tona kadar açılacaktır. Doğal bir renk istiyorsanız saç açıcı kullanmayın. Eğer kullanacaksanız açıcıyı küçük bir kaseye koyun ve fırça ile kullanın.

5) Renk testi yapın

Tüm saçınızı boyayıp kökten bir değişiklik yapmadan önce, saçınızın ufak bir tutamını alıp boyayı üzerinde deneyin. Böylelikle işlemi tamamladığınızda nasıl bir renk elde edeceğinizi görmüş olacaksınız. Bunun için saçınızın altta kalan, iç kısımlarından bir tutam seçin ve iyi bir sonuç almak için boyayı normal işlem için kaç dakika ayıracaksanız o kadar saçınızda tutun.

6) Saçınızı boyayın

Saçınızı her zaman nasıl ayırıyorsanız öyle ayırın, böylece çok daha verimli bir görüntü elde edeceksiniz. Kuru saçınıza, ikişer santimetrelik tutamlar halinde boyayı sürün, boyayı sürmeye saç diplerinden bir santimetre aşağıdan başlayın. Önlerden arka tarafa doğru geldikçe tutamların büyüklüğünü bir santimetreye indirin. Kafanızın arkasına ve saçınızın altta kalan kısımlarındaki tutamları yarım santim kadar tutun. Aşırı simetrik olması için endişelenmeyin, asimetrik bir röfle daha doğal görünebilir.

evde röfle nasıl uygulanır
evde röfle nasıl uygulanır

7) Zamanlamayı doğru ayarlayın

Eğer röfle için boya kullanacaksanız, boyayı saçınızda kutunun arkasında yazan maksimum süre kadar tutun. Çok uzun süre tutarak daha iyi bir renk elde etmeyeceksiniz, yalnızca saçlarınız daha çok yıpranacak. Eğer saç açıcı oryal kullanıyorsanız zamanlamada aşırıya kaçmayın zira röfleleriniz çok açık renkli olacaktır ve bu da doğal olmayan bir görüntüye sebep olacaktır. Saç açıcının saçınızı dilediğiniz renge getirdiğini gördüğünüz an saçınızı yıkayın. Eğer dilediğiniz kadar açık bir renk olmadıysa tekrar açabilirsiniz ya da güneş ve şampuana bağlı olarak kendiliğinden açılmasını da bekleyebilirsiniz.

8) Saçınızı yıkayın

Saçlarınızı şampuanınızla iki kere yıkayın ve daha sonra saç kreminizi sürün, eğer mevcut ise saç boyama kutusundan çıkan saç kremini kullanın. Ardından saçlarınızı bol suda iyice durulayıp tüm boyanın saçtan gittiğine emin olun. Saç açıcılar saçınızı kurutabilir, bu normaldir, bu yüzden saç kremini yıkamadan önce 3-5 dakika kadar saçın kremi emmesini bekleyin.

Önerilen Yazı
Cilt Beyazlatma Yöntemleri

9) Saçınızı kurutun

Saç kurutma makinesi kullanarak ya da saçlarınızı kendi hallerine bırakarak kurutun. Son duruma bakmak için güneş ışığı alan bir yerde aynaya bakın. Eğer koyuysa ya da açıksa birkaç gün bekleyin, renk yerine oturacaktır. Eğer gerçekten rengi beğenmediyseniz ve birkaç yıkama sonra oturmadıysa bir kuaföre danışmakta fayda var.

Evde Röfle Nasıl Yapılır?
Fotoğraflar: Pinterest, Drums of thunder
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap