Evde Yapılabilecek Siyah Nokta Karşıtı Maske Tarifleri

Evde Yapılabilecek Siyah Nokta Karşıtı Maske Tarifleri
Evde Yapılabilecek Siyah Nokta Karşıtı Maske Tarifleri
Evde Yapılabilecek Siyah Nokta Karşıtı Maske Tarifleri

Evde Yapılabilecek Siyah Nokta Karşıtı Maske Tarifleri
Cildin uzun süre temizlenmemesi ve şehir hayatının yoğun kirine maruz kalması, cilt üzerindeki siyah noktaların artmasına imkan tanıyor. Yine yapılan yoğun makyajlar da cildin nefes almasını engelliyor. Özellikle fondöten, aydınlatıcı gibi makyaj malzemelerinin gün boyunca cildin gözeneklerini örtmesi, cildin erken yaşlanmasına da davetiye çıkarıyor. Gece yatmadan önce ciltteki makyajın solüsyonlar ile çıkarılması ve yıkanması, gece boyunca cildin taze kalabilmesi adına büyük önem taşımakta. Aynı zamanda siyah noktalardan cildin arındırılabilmesi için evde kolay bir şekilde hazırlanabilecek tariflerin de olduğunu söylemek mümkün. Bu maskeler sayesinde kimyasal maddeler kullanmadan siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Evde yapılabilecek siyah nokta karşıtı maske tariflerimize birlikte bakalım.

Yoğurt Maskesi – Siyah Nokta

Yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar yoğurt bir kabın içerisine alınır. Ardından yarım limon suyu da yoğurdun içine eklenir ve karıştırılır. Sadece siyah noktaların olduğu kısımlara sürülebilecek olan bu karışım, siyah noktaların kurumasını sağlayacaktır. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkamanız gerekmekte. Haftaya 2 3 defa bu maskeyi kullanırsanız, siyah noktaların kendiliğinden geçtiğini görebileceksiniz.

Karbonatlı Maske – Tarifleri

1 yemek kaşığı karbonatın içerisine su eklenir. Karbonatın hamur kıvamını alabilmesi için suyun az eklenmesi gerekmektedir. Ardından hamur kıvamına gelen bu maskeyi sadece siyah noktanın olduğu alanlara sürünüz. 5 dakika beklettikten sonra maskeyi masaj yardımı ile ciltten temizleyin. Ardından yine ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.

Bal Maskesi – Evde Maske

Balın cilt için ne kadar çok fayda sağladığını hepimiz biliyoruz. Balın siyah noktalarınızı da temizleyeceğini söyleyebiliriz. Bunun için 1 tatlı kaşığı bala ihtiyacınız var. Ardından birkaç damla limon suyu ile balı iyi bir şekilde karıştırmanız gerekiyor. Diğer maskelerde de olduğu gibi bal ve limon karışımını siyah noktaların üzerine uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekletebilirsiniz. Sonrasında bol su yardımı ile cildin temizlenmesi gerekmektedir.

Yulaflı Yoğurt Maskesi

1 yemek kaşığı yulaf ezmesini bir kaba alın. Ardından yarım yemek kaşığı süzme yoğurdu unun içerisine ekleyin. İkisini iyice karıştırdıktan sonra yarım limon suyu ile birlikte 1 çay kaşığı zeytinyağını kabın içerisine alın. Bütün malzemelerin iyi bir şekilde karıştığına emin olduktan sonra maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Hem siyah nokta temizleyici hem de cildin canlanmasına yardımcı olan bu maskenin sadece siyah noktalar üzerine uygulanmasına gerek yoktur. Tüm maskenin ciltte 5- 6 dakika kalmasından sonra hafif bir masaj yardımı ile cildin su ile temizlenmesi gerekmektedir. Böylece daha temiz ve canlı bir cilt elde edebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulamanız önerilmektedir. Kuru bir cilde sahip olanlar için de büyük etki gösterecek olan bu maskenin cildi nemlendireceğini de görebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Derin Gözenekler İçin Doğal Yöntemler

Bu maske tariflerinin ne yazık ki tek başlarına kullanılması sonuç almanız açısından mümkün olmamakta. Cildin her gün yıkanması ve farklı losyonlar ile de temizlenmesi gerekecektir. Yine istenirse buhar maskesi de yüze uygulanabilir. Siyah noktaların sıkılmamasının da önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Sıkılan siyah noktalar tam olarak temizlenmezse sonraki adımda sivilceye dönüşebilir ve ciltte leke olarak kalabilir.

Fotoğraf: Sam Lion adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir