Göğüs Kanseri Belirtisi

memede kitle

Göğüs Kanseri Belirtisi. Kadınlarda en yaygın görülen kanser türü göğüs kanseridir. Her 8 kadından 1’inde hayatının belirli evresinde göğüs kanseri görülme riski vardır. Oranın bu kadar yüksek olmasının belirli nedenleri vardır. Göğüs kanseri belirtisi yavaş yavaş kendisini gösterir. Bu nedenle kadınların bu konuda öncelikli olarak kendilerini kontrol etmeleri ve yılda bir kez mamografi yaptırmaları önemlidir.

Göğüs kanser belirtisi öncelikli olarak ağrısız memede kitle hissedilmesi ile başlar. Bu kitle zamanla büyür. Hastalarda nadiren ağrı olduğu görülmektedir. Sık görülmese de memede çekme, derinin kalınlaşması, meme ucunun daha duyarlı hale gelmesi, içe doğru çökme, deride deformasyon, şişkinlik ve bozulma, zamanla saydam bir sıvı gelmesi gibi belirtileri vardır.

Evre ilerledikçe bazı vakalarda meme ucundan kanlı bir sıvı da gelmektedir. Bu ağrılı bir süreçtir. Bazı vakalarda meme fazlasıyla büyür ve rengi değişir. Özellikle meme ucunda soyulma ve kabuklaşma oluşabilir. Bu bulgulardan birinin baş göstermesi göğüs kanser belirtisi kabul edilmektedir. Mutlaka uzmana görünmek gerekir.

Göğüs Kanseri Belirtisi
Göğüs Kanseri Belirtisi

Göğüs kanseri belirtisi..

Göğüs kanser belirtisi olmayan kadınlarda da kanser olma riski vardır. Bazı vakalarda hiçbir belirti olmamasına rağmen sadece mamografi ile fark edilebilen kitleler olabilmektedir. Bu nedenle yılda en az bir kez mamografi çektirmek önemlidir. Bunun dışında kadınların belirli aralıklar ile yoklama denilen yöntem ile göğüslerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kadınların regl dönemleri başında göğüste şişkinlik, sancı ve ağrı gibi durumlar yaşamaları ve her göğüs ağrısını regl başlangıcına yormaları sonucu ne yazık ki göğüs kanseri arka planda kalan bir hastalık olmaktadır. Bilinen bir gerçek ise bu kanser türünde erken teşhis sayesinde kanseri yenme oranı %90 ile %99 oranında olumlu sonuçlanmaktadır.

Önerilen Yazı
Sağlıklı Saçlar için Bakım

Meme kanseri dünya üzerindeki ölüm riski olan kanserler arasında ikinci sırada yer alıyor. Bu nedenle fazlası ile önem arz ediyor. Özellikle erken yaşta doğum yapan, erken regl olan ve menopoz dönemindeki kadınlarda görülme oranı daha yüksek. Daha önce ailede meme kanseri olan bir kadın bulunması kanser riskini arttırıyor. Bu konuda alınacak önlem ise sadece yılda bir kez kontrole gitmek ve kendi kendini muayene etmektir.

INSTAGRAM CLİCK
Fotoğraf: lepaisrecna.rs

Yorum Yap

Yorum Yap