Göz altı morlukları neden olur? (Nasıl geçer?)

Göz altı morlukları neden olur

Göz altı morlukları neden olur? (Nasıl geçer?) Yorgunluk, dış etkenler, iç etkenler, genetik faktörler gibi birçok sebeple ortaya çıkan gözaltı morluklarını doğal yollarla nasıl giderebileceğimizi anlatacağım bugün. Herkesin başına gelebilecek bir cilt sorunudur bu morluklar. Bunun için başvurulacak birçok kimyasal ilaçtan önce kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilecek, iyi gelebilecek bitkisel yolları denemenizi tavsiye ederim.

Göz altı morlukları neden olur? (Nasıl geçer?)
Göz altı morlukları neden olur? (Nasıl geçer?)

Gözaltı morluklarının nelerden kaynaklandığına bir bakalım önce:

Göz çevresindeki deri vücutta bulunan en ince cilt tabakasıdır. Bu noktadan geçen kan akşı gözaltının mavi renkte görünmesine hatta deri ne kadar inceyse o kadar koyu görünmesine neden olur. Birçok sebebi olmasıyla birlikte başlıca sebepleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Genetik miras
 • Düzensiz uyku, yorgunluk, stres
 • Yetersiz sıvı alımı
 • B, C, E ve K vitamini eksiklikleri
 • Hormonal değişimler
 • Burun tıkanıklığı, nezle
 • Alerjik etmenler
 • İlaçların yan etkileri
 • Zararlı güneş ışınları

Gözaltı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Soğuk Kompres

Göz altına bastırabileceğiniz  ve her an için de elinizin altında bulunacak şeylerin arasında buz  torbası, buzlu su, soğuk süt, donmuş kaşık yer alıyor. Çünkü genişleyen damarlar koyu halkaların ana nedenidir ve soğuk kompres bu damarları daraltır.

Salatalık

%96 oranında su içeriğine sahip olan salatalık, göz altı derinize ihtiyacı olan sıvı desteğini sağlayacaktır. Göz altındaki koyu halkaları gidermenin yanı sıra iltihabi şişlikler içinde oldukça faydalıdır. Salatalığın içindeki c vitamini k vitamini ve antioksidanlar göz altı halkalarını gidermekte kanıtlanmış bir yardımcıdır. İster suyunu sıkarak bir pamuk yardımıyla uygulayın ister ince dilimler halinde kesip buzdolabında beklettiğiniz dilimleri gözlerinize dönüşümlü olarak uygulayın.

Önerilen Yazı
Uyku Problemi nedir? Tedavisi Mümkün mü?

Patates

İçerdiği C vitamini, enzimler ve nişasta açısından zengin yapısı ile cildi besler Gözlerdeki şişkinliği alır ve göz altı morluklarını geçirir. Direkt olarak bölgeye patates dilimlerini uygulayabileceğiniz gibi rendelediğiniz çiğ patateslerin suyunu bir pamuk yardımıyla göz altı morluklarınız üzerinde 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Maydanoz

Genelde C vitamini ve K vitamini eksikliği yüzünden ortaya çıkan göz altı morluklarına çare C ve K vitamini deposu maydanozdan geliyor. Şişkinliği giderecek ve cildinizi doğal rengine kavuşturacak maydanozdan faydalanmak için onu doğrayıp sıcak suda beklettikten sonra bir pamuk yardımıyla söz konusu bölgeye uygulamanız yeterli.

Avokado

Avakado cildi nemlendirmekle birlikte, göz altı morluklarına çare niteliğindedir. Hemen size basit bir avakado maske tarifi yazıyorum. 1 Avakado’nun içini püre haline getirdikten sonra 1 yumurta beyazıyla 1 yemek kaşığı limonu karıştırın. İnce bir tabaka olacak şekilde yüzünüze uygulayın. 30 dakika sonra soğuk suyla iyice yıkayın.

Badem Yağı

Badem yağı cildinizi nemlendirmekle birlikte aslında doğal bir yumuşatıcıdır. Gece yatmadan önce göz altı bölgenize uygulayabilirsiniz. Bir parça pamuğu badem yağıyla ıslatıp göz altı bölgenize koyun. Sabah yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bir hafta içinde farkı göreceksiniz sağlıklı cildinize bir hafta içinde kavuşacaksınız.

Göz altı morlukları neden olur? (Nasıl geçer?)
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir