Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler

0

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler. Göz altı kırışıklıkları ve göz çevresi kırışıklıkları genel olarak göz çevresinde bulunan kaslarımızın, yaptığımız mimikler vasıtasıyla çok sık kasılıp gevşemesiyle birlikte yaşımız ilerledikçe gittikçe belirginleşerek bazı bireyler açısından görüntülerinde rahatsız edici bir estetik açı yaratmaktadır.
Biyolojik olan bu tip kırışıkların oluşumu ise, göz bölgemizde bulunan kasların üzerinde bulunan etlerin kasların hareketleri doğrultusunda bir süre sonra kırışmaya başlamasından kaynaklıdır.

göz çevresi kırışıkları için doğal yöntemler
göz çevresi kırışıkları için doğal yöntemler

Tabi kırışıklıkların derinleşmesi ve görüntü olarak iyice göze çarpacak hale gelmesi, bireylerin gittikçe yaşlanmaları sonucunda gerçekleşmektedir çünkü yaş ilerledikçe vücut biyolojik olarak cilt yapısını eskisi kadar hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edemeyecek noktaya gelmektedir.
Göz çevresindeki kırışıklıkların ve göz altı kırışıklıklarının oluşumundaki diğer nedenler de yıllar boyunca dikkatsizce uzun saatlerde güneşin altında kalma ve bu durum esnasında koruyucu krem ya da gözlük kullanmamak, aileden gelen genetik sebepler, sıklıkla alkol tüketimi ya sıklıkla sigara tüketimidir.

Sayılan bu nedenler zaten normal şartlarda da daha erken yaşlarda yaşlanmaya sebep olduğundan bu tip kırışıklıklardan korunmanın ilk yolu bu saydığımız sebeplerden uzak durmak ve yapılması gerekenlere özen göstermektir.

Konuyla alakalı alternatif tıp dünyasından pek çok isim de gözün çevre kısmında oluşan kırışıklıkları gidermek adına bulunan doğal yöntemler alanında pek çok tarif ortaya çıkarmış. Örneğin Suna Dumankaya, göz çevresindeki kırışıklıklar için doğal malzemelerden yapılacak kırışık önleyici tarifler ortaya koymuştur.Yazımızın başından beri anlattığımız üzere göz çevresinde bulunan kırışık yapıları için doğal yöntemlerle tedavi için pek çok yöntem bulunmakta ve eğer bu tariflerde yer alan malzemelere alerjiniz yoksa gönül rahatlığıyla kullanarak istediğiniz kırışıksız görünüme kavuşma imkanınız bulunmaktadır.

Göz çevresi kırışıklıkları nasıl kökten halledilir?

göz altı kırışıklıkları nasıl geçer
göz altı kırışıklıkları nasıl geçer

Göz çevresinde ve göz altlarında yer alan kırışık görünümlerini engelleyerek daha canlı ve estetik bir görüntüye sahip olmak adına uygulanabilecek en doğal ve basit tariflerden bir kısmı şu şekildedir;

Havuçlu göz maskesi : Havucun içeriğinde bol miktarda yer alan A vitamini; ciltte yeni hücrelerin üretilmesini ve kırışıklık oluşumuna karşı cildin korunması görevini üstlenmiştir. Bunun yanında antioksidan etkisi de bulunan havucun, cildin erken yaşlanmasına sebep olan “oksidatif stres” adı verilen stres biçiminden uzak durulmasına yardımcı olduğu söylenmektedir.
Havuç maskesi hazırlanırken iki adet küçük boy havucun dış kısımları soyun. Sonra, katı meyve sıkacağında suyu çıkartılarak bu suya bir çay kaşığı miktarında da badem yağı eklenmelidir. Hazırladığını karışımı iki saat boyunca buzdolabında bekleterek en sonunda göz çevrenizin yan ve alt kısımlarına sürüp 30 dakika beklenmelidir. Soğuk suyla durulamanız gereken bu maskeyi haftada üç ya da dört kez uygulamanız uygundur.

Önerilen Yazı
Kahve Maskesi Tarifi ve Yararları

Lahanalı göz maskesi : Lahananın içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde erken yaşta oluşan kırışıklıkların önüne geçilebilmektedir. Öte yandan ciltteki kan dolaşımını da hızlandıran lahana; göz çevresindeki alana daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak buradaki hücrelerin de daha sık yenilenmesine yardımcı olmaktadır.
Maskeyi hazırlamak için öncelikle üç adet lahana yaprağını yıkayıp meyve sıkacağında suyunu çıkarın. Sonra, bir çay kaşığı miktarındaki balla bu ürünü iyice karıştırarak göz çevrenize sürün. Malzemeyi yirmi dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Muzla yapılan göz maskesi :

göz altında oluşan kırışıklıklar
göz altında oluşan kırışıklıklar

Muzun içerisinde bol miktarda bulunan A ve C vitaminleri, yaşlanma karşıtı etki göstererek cildin yenilenmesini sağlayarak oluşan kırışıklıkların da görünümünü azaltmaktadır. Bunun için bir büyük boy muzu püre haline getirin. Sonra iki çay kaşığı miktarındaki gül suyuyla karıştırmanız ve ortaya çıkardığınız karışımı göz çevrenize sürmeniz gerekmektedir. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Çikolatalı göz maskesi : Bir çay kaşığı miktarındaki şeftali yağını, bir çay kaşığı miktarındaki kakao tozunu ve bir kaç damla miktarındaki E vitaminini bir kabın içerisinde karıştırın. Sonra öncelikle makyaj pamuklarından yardım alarak (bu pamukları öncelikle hafifçe ıslatarak nemli hale getirmeniz gerekmektedir.) bu pamukları göz altınızda iyice soğuyana kadar bekletmeniz gerekmektedir.
Daha sonrasında karışımı fırça yardımıyla göz altlarınıza iyice yaymanız ve yirmi dakika boyunca beklemeniz önerilir. Son olarak da soğuk suyla yıkamanız yeterlidir.

Fotoğraf: albidda.net wikiarab.com lemon.sa

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap