Gözaltı Torbaları Neden Oluşur?

Gözaltı Torbaları Neden Oluşur?

0

Gözaltı Torbaları Neden Oluşur? Genel olarak sağlık yerine estetik kaynaklı istenmeyen gözaltı torbaları ilerleyen yaşlarda daha da belirginleşir. 25-30 yaşları arasında meydana çıkmaya başlayan gözaltı torbalarının kalıcı olması beslenme alışkanlıklarına ve su tüketimine bağlı olabilmektedir. Gözaltı torbaları neden oluşur denildiğinde birçok neden olduğunu söylemek mümkündür.

Gözaltı torbaları sorunsalının ilk nedeni ise göz kapaklarına destek olan gözaltı keselerinin zamanla yağ dokusu ile kaplanması ve derinin gevşemesi olarak açıklayabiliriz. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlığı, fazla tuz tüketimi, uykusuzluk, stres ve genetik faktörler gözaltı torbalarının nedenleri arasında yer alır. Göz rahatsızlıkları ve sinüzit gibi hastalıklar nedeni ile gözaltı torbaları meydana çıkabilmektedir. Gözaltı torbalarının sağlık açısından büyük sorunlar yarattığı söylenemez ancak, görünüm açısından oldukça dert yanılan bir konudur. Gözaltı torbalarının oluşmasını engellemek için bol sulu gıdalar tüketmek gerekmektedir.

gözaltı torbaları neden oluşur
gözaltı torbaları neden oluşur

Beslenme Şeklinize Dikkat Edin

Özellikle sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan suyun yeterli olmaması durumunda gözaltı torbaları meydana gelebilmektedir. Ayrıca demir eksikliği nedeni ile ortaya çıkan gözaltı torbalarının hafiflemesi ve ortadan kalkması için demir takviyesi şarttır. Bunun için brokoli, ıspanak gibi besinlerin sık sık tüketilmesi gerekmektedir. Gözaltı torbalarının en yaygın nedenleri arasında ise genetik faktörler yer almaktadır. Aile bireylerinde bulunan gözaltı torbaları, gözaltında morluklar kalıtımsal olarak diğer aile bireylerine de geçebilmektedir. Sadece gözaltı torbaları için değil tüm vücudun yorgunluk sonrasında bazı tepkiler göstermesi olası bir durumdur. Uykusuzluk sonrasında yorgunluğu doğurmaktadır. Yorgunluk göz altlarında şişlik ve torba oluşmasına ayrıca cildin yaşlanmasına neden olmaktadır.

Önerilen Yazı
Dizi Önerisi – Orphan Black – The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev)

Gözaltı torbaları neden oluşur konusunda en etkili faktörlerden biri olan stres vücudun birçok noktasında tepkimeler yaratır. Göz altlarında morluk ve şişlik, baş ağrısı ve vücut direncini olumsuz etkileyen birçok faktörü beraberinde getirir. Sağlıklı bir vücut ve gözaltı torbalarının yok olması için öncelikli olarak beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, sigara, alkol, kafein tüketimi azaltmak veya bırakmak en önemli başlangıçtır. Su tüketiminin maksimum seviyelere, tuz tüketimini ise minimum seviyeleri indirmek gereklidir. Bunların yanı sıra günde yeteri kadar uyumak ve vücudu dinlendirmek büyük önem arz etmektedir.

Fotoğraflar: Hayat Kolay
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap