Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske. Yüzdeki gözeneklerin genişlemiş olması sadece görüntü itibariyle değil aynı zamanda cilde bakterilerin girmesi, yağ ve kirin gözenekleri tıkaması,  bununla beraber ve aknelerin oluşmasına ortam hazırlamaktadır.  Ciltteki gözenekleri kapatmak için yapılması gereken en güzel şeylerden bir tanesi cildinizi Zeytinyağı ile temizlenmelidir.  Bu şekilde cilde C vitamini takviyesi yapılmakta ve ciltte yeni hücrelerin oluşumu desteklememektedir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske
Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Cilt Gözenekleri Nedir ve Nasıl Oluşur?

Ciltteki gözenekler hem cilt sağlığının korunması ve genel sağlık için önemli bir rol oynamaktadır. Cilt gözenekleri Vücuttaki terin atılmasına ve vücut sıcaklığının dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Tabii vücuttan atılan bu terli beraber zararlı olan toksinler de aynı şekilde dışarı atılmış olmaktadır. Yağlı ciltlerde ise gözenekler çok daha fazla olmasıdır çünkü cilt gözenekleri daha çok yağlı ciltlerde görülen bir durumdur.  Bu şekilde hem yağlı bir cilde sahip olan hem de cilt gözenekleri geniş olan kişiler güneşte çok uzun süre kalmamalı, ciltlerinde bulunan siyah nokta ve sivilceler için normalden daha fazla bir bakım yapmalıdır.

Yağlı cilde sahip bir cilt gözenekleri geniş olan kişiler kendilerine doğru bir bakım yapar ve bunu günlük olarak gerçekleştirerek bir yandan da cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı maske uygulasalar gözenekler büyük oranda kontrol altına alınmış olacak ve cilt daha pürüzsüz olacaktır.

Gözeneklerin Genişlememesi için Ne Yapmalı

Ancak gözenekler tıkanmadan önce yapılması gereken günlük olarak cilt temizliği bakımı yapılması ve bunun Her gün düzenli olarak sistematik bir şekilde devam ettirilmesidir.  Cildinizde akne oluşumunu engellemek cildin aşırı yağlanması önlemek ve hücrelerinizi yenilenmesini sağlamak için günlük olarak cilt temizliği yapmanız çok önemlidir.  Bu günlük bakım içerisinde zeytinyağı ile güzelliklerini temizleyerek tıkanmış olan gözenekleri açabilir ve cildinizde zeytinyağının tabaka oluşturmayan bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Cildinizde gözenekler içerisinde birikmiş olan kiri ve yağı temizleme konusunda size en çok yardımcı olacak olan ürün zeytinyağıdır. Bunun için bir çorba kaşığı zeytinyağını parmaklarınızın ucunda hafif bir şekilde masaj yapar gibi cildinize yedirmeniz yeterlidir.  Daha sonrasında ise kaynattığınız bir tencereye su ile yüzünüzü buhar masajı yaparak gözeneklere tamamen temizleyebilirsiniz.  Son olarak da 5 dakika olarak uyguladınız buhar masajından sonra cildinizi kuru bir bez parçası ile temizleyerek ciltteki kir ve yağ tabakasına tamamen temizleyin. Bu şekilde günlük olarak uygulayabileceğiniz zeytinyağı seansına günde iki kez yaparak cildinizi temizleyebilir ve gözeneklerin daha çabuk olarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Kil maskesi

Bu maske ciltteki fazla yağ alarak tıkanan gözenekleri derinlemesine temizlemek de ve düzenli olarak uygulandığı zaman cildin yağ üretimini azaltarak pürüzsüz bir cildin elde edilmesini sağlamaktadır.  Eğer aşırı yağlı bir cilde sahipseniz bunun için yeşil kil,  daha az yağlı bir cilde sahipseniz bunun içinde beyaz kil kullanmanız daha doğru olacak.  Cildinize hangisinin daha iyi geleceğini ise her ikisinde kullandıktan sonra birkaç güne ve sonrasında belirleyebilirsiniz.

Cildimiz için uygun olarak kili belirledikten sonra yapmanız gereken 2 yemek kaşığı kili suda ezerek iyice karıştırmak ve macun kıvamına getirmektir.  Bu macunu kıvamındaki maske yüzünüze sürülebilecek halde olmalıdır.  Sonrasında ise cildinizdeki yağlı bölgeleri Özellikle de T bölgesinden başlayarak elde ettiğiniz bu macunu göz ve dudak çevresi dışında kalan bölgelerimizde parmak uçlarınızı yedirerek sürmelisiniz.  Yaklaşık beş dakika bu maskenin cildinizde kurumasını bekledikten sonra yüzünüzü ılık ve bol su ile iyice yıkayın.  Son olarak da cildin daha sıkı bir hal alması ve gözeneklerin daha da küçülmesi için yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Kil Maskesi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kil maskesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında bu maskeyi yüzünüzde tamamen kurumasını beklemeyin. Eğer çok uzun süre beklersiniz maskeyi yüzünüzdeki yağın tamamını alacak Ve bu da cildinizde aşırı bir kurulaşmaya neden olacaktır.  Hatta yüzümüze maske uzun süre kalırsa cildinizde kızarmalar ve tahrişler olabilmektedir.  Bu nedenle maske yüzünüzde beklemesi için ideal olan Süre 5 dakikadır.  Diğer bir önemli nokta için kil maskesinin yüze çok sık olarak uygulanmasıdır.  Cildinizdeki yağı dengelemek ve gözenekleri sıkıştırmak için bir ayda iki üç defa bu maskeyi yapmanız yeterli olmaktadır.

Önerilen Yazı
Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler

Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Maske Tarifi

4 tatlı kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı zeytinyağı
Birkaç damla limon

Tüm malzemeleri tavsiye edilen ölçülerde karıştırın. Temiz cilde karışımı sürüp 25 saniye kadar bekleyin. Daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın. Haftada 3-4 kez düzenli uygulanmalıdır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Yoğurt Maskesi

Genişlemiş gözeneklerin sıkılaşması için yoğurt doğal güzelleşme yöntemlerinden biridir. İhtiva ettiği laktik asit sayesinde ciltte bulunan aşırı yağı, kiri ve ölü hücreleri temizler.
Sadece cilt gözeneklerinin kapanmasında değil, aynı zamanda yaşlanma belirtileri olan kırışıklıkların azalmasında çok etkilidir.
Yoğurdu her gün yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün ve 10 dakika bekletip yıkayın.
Yoğurt maskesi 1 ay düzenli şekilde her gün uygulanmalıdır.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatan Maske

Yüz bölgesinde bulunan gözeneklerin küçülmesinde ve sıkılaşmasında salatalık da kullanılabilir. Birkaç adet salatalığı katı meyve sıkacağından geçirin. Salatalığın çıkan suyuna biraz gül suyu ve limon suyu ilave edin. Karışımı pamuk ile yüzünüze sürün. 20 dakika bekleyin. Soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Gözenek Sıkılaştıran Tonik

Aynı miktarlarda elma sirkesini ve suyu karıştırın. Karışıma küçük bir pamuk batırarak yüzünüze sürün. 10 dakika bekleyin. Soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Cilt tipine uygun nemlendirici sürmeyi de ihmal etmeyin.

Burun Gözenekleri Sıkılaştırma

1 adet yumurtanın akı
2 tatlı kaşığı süt
1 tatlı kaşığı bal

Cam bir kasenin içinde önce bal ve sütü tavsiye edilen miktarlarda karıştırın. Ardından yumurta akını ilave edin. Bir fırça ya da parmaklarınızla hazırlanan karışımı burnunuza sürün. 15 dakika bekleyin. Bol soğuk su ile yıkayın. Haftada bir defa uygulanması yeterlidir.

Gözenek Temizleyen Maske Tarifi


1 adet muz
1 çay kaşığı bal
2 çay kaşığı yulaf ezmesi
1 çay kaşığı limon (hassas cilt tipine sahip olanlar limon eklememeli)

Muz çatal yardımıyla cam bir kasenin içinde ezilir.
Limon ve bal üzerine ilave edilerek karıştırılır. Yulafta eklenerek maske hazırlanır. Temiz cilde uygulanır. 10 dakika sonra soğuk su ile yıkayın. Haftada 1 kez uygulanması yeterlidir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske
Fotoğraf: Shiny Diamond adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap