Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül Suyunun Cilde Faydaları Gül suyu güzel kokusu ile cilt bakım ürünleri arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Antik çağlardan günümüze uzanan bir geçmişe  sahip olan gül suyu, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Kızarıklık, kaşıntı giderme ve cildi nemlendirme gibi etkilerle iyileştirici sonuçlar veren gül suyu, cilt hastalıklarının belirtilerini de hafifletmektedir.

Gül suyu cilt lekelerinin görünümlerini azaltmaktadır. Gül suyunu kayısı yağı ile karıştırıp cildinize sürdüğünüzde doğal bir koruma kalkanı oluşturmuş olursunuz. Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılan gül suyu düzenli kullanım sonrasında gözle görülür etkiler bırakır. Kuru cilt yapısına sahip kişilerde sivilceleri hızlıca giderir. Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde gül suyu kullanımı tavsiye edilmemektedir. Gül suyu kullanımı sonrasında cilt gözenekleri sıkılaşır. Pamuğun üzerine gül suyu damlatıp cildinizi sildiğiniz de, etkili ve derinlemesine bir temizlik sağlarsınız. Göz altı morlukları, yağ bezeleri ve torbalara karşı gül suyu onarıcı etkiler göstermektedir. Gül suyunu  cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Gül Suyunun Cilde Faydaları
Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Tonik: Kozmetik ürünler yerine doğal bir tonik istiyorsanız, gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyunu tonik olarak kullanmak için cildinizi temizledikten sonra pamuk yardımıyla gül suyunu cildinize sürebilirsiniz. Cildinize hoş bir koku verirken gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacak.

Cilt Temizleyici: 1 çay kaşığı gliserin ve yarım bardak gül suyunu karıştırıp bu karışımı pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza sürerek cildinizi silin.

Makyaj Temizleyici: Pamuğa damlatacağınız birkaç damla gül suyu ile makyajınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Pamuğu gül suyu ile nemlendirdikten sonra az miktarda Hindistan cevizi yağına batırıp daha etkili bir temizleyici elde edebilirsiniz. Gül suyunu göz çevresindeki hassas bölgede de kullanabilirsiniz.

Ferahlatıcı Sprey: Gün içinde yüzünüze gül suyu sıkmak cildinizi tazeleyecek, nemlendirecek ve doğal bir parlaklık katacaktır.

Tıraş Losyonu: Bacaklarınızı tıraş ettikten sonra gül suyu kullanmanız tahrişlerin önüne geçecek ve bacaklarınızın daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Önerilen Yazı
Saç Besleyen Maske Tarifleri

Sivilceler İçin: 2 çay kaşığı limon suyu ile 2 çay kaşığı gül suyunu karıştırın ve hazırladığınız karışımı cildinize sürüp 10 dakika bekletin. Sürenin sonunda yıkayıp temizleyin ve bu yöntemi haftada 2 kere tekrarlayın.

Kuru Ciltlerde Gül Suyu Kullanımı

5 adet bademi döverek toz haline getirin ve 2 yemek kaşığı gül suyu ile karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. Bademleri tamamen toz halinde getirip kullanmanız gereklidir. 15 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi suyla temizleyip kurulayın.

Hassas Ciltlerde Gül Suyu Kullanımı

Yarım çay kaşığı bal, çeyrek su bardağı süt, 3 yemek kaşığı gül suyunu karıştırın ve karışıma 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozu ilave edin. Yüzünüze ve boyun bölgesine sürün. Kuruduktan sonra soğuk su ile cildinizi durulayıp temizleyebilirsiniz.

Gül suyu kullanımı sonrasında cildinizde beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanmayı bırakmalı ve doktora görünmelisiniz. Cildin yağ üretimini arttırabileceği için yağlı ciltlerde kullanılmaması önerilir.

Gül Suyunun Cilde Faydaları
Fotoğraf: nebug-hotel.ru
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap