Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri İnsan bedeninin en önemli organı olan cilt için çoğu zaman gereken özen gösterilmemektedir. İç organların sağlığı için beslenme alışkanlıkları değiştirilir ve fazla kilolar için diyet uygulanır ancak cilt sağlığı ikinci plana atılır. Cildin sağlıklı bir görünümden uzak olması sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve hasta gösterecektir.

Cilt bakımı için günlük tekrarlanacak bakımlar ve sorunları giderici özel bakımlar uygulamak gerekir. Günlük cilt bakımı aksatmadan yerine getirmeli, gün içinde cildimizle ilgilenecek vakit yaratmalıyız. Günde 15 dakika vakit ayırarak doğal ürünlerle cilt bakımınızı yapabilmeniz mümkün. Düzenli olarak gerçekleştirilen cilt bakımı sonrasında cildiniz daha parlak ve canlı görünecektir.

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri
Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Günlük cilt bakımı için öncelikle cilt tipinin belirlenmesi gerekir. Cildinizin yağlı veya kuru olması durumunda farklı doğal cilt bakım uygulamaları kullanmanız gerekir.

Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Cildin yağlı olması yüz bölgesinde oluşacak kırışıklıkların daha az görülmesini sağlamaktadır. Buna karşılık cildin yağlı olmasıyla birlikte sivilce ve siyah nokta sorunu can sıkıcı boyutlara ulaşabilmektedir. Yağlı bir cilde sahipseniz cildiniz olması gerekenden daha fazla parlayacaktır.

Temizlik: Günde 2 kere cildinizi yıkayıp temizlemelisiniz. Sabah uyandığınızda mutlaka yüzünüzü yıkarsınız ancak akşam yatmadan önce de yüzünüzü yıkamayı alışkanlık edinmelisiniz. Aşırıya kaçıp bulduğunuz her fırsatta yüzünüzü yıkamaya çalışırsanız yağ üretimini arttırır ve daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız.

Ölü Hücreler: Cilt üzerinde biriken ölü hücrelerden kurtulmak için evde kendiniz peeling uygulaması yapabilir yada güzellik merkezinde cildinize peeling uygulatabilirsiniz.

Nemlendirme: Yağlı ciltlere uygulanacak nemlendiricilerin yağ içermeyen nemlendirici kremlerden seçilmesi gerekir. Cildinizi asla nemsiz bırakmamak için günlük bakımınıza nemlendiricileri de eklemeniz gereklidir.

Yüz Maskeleri: Cildinizdeki ölü deriyi temizlemek, yağ salgısını dengelemek ve doğal bir canlılık katmak için bitkisel yüz maskelerinden faydalanabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru yapıdaki ciltler sağlıksız ve mat görünürler. Kurumaya bağlı olarak dökülmeler oluşabilir. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin günlük cilt bakımına dair önerilerimize göz atabilirsiniz.

Temizlik: Akşam yatmadan önce nemlendirici içerikli bir sabun ile yüzünüzü yıkayabilir ve sonrasında soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Nemlendirici: Kuru ciltler için nemlendiriciler önemlidir. Günde 2 kere nemlendirici ile yüzünüze masaj yaparak kan dolaşımını attırmalı ve cildinizi nemlendirmelisiniz.

Yüz Maskeleri: Cilt kuruluğunu gidermek üzere bitkisel maskelerden yardım alabilirsiniz. Günlük olarak tekrarlanan doğal maskeler, cildinizin ihtiyacı olan nemi karşılayacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Peeling

1 tatlı kaşığı kil

2 çorba kaşığı mısır unu

2 çorba kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı limon suyu

Malzemeleri bir araya getirip karıştırın ve macun kıvamına getirin. Hazır hale gelen maskeyi yüz ve boyun bölgesine dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz. 4 günde 1 olmak üzere tekrarlayabilir ve cildinizdeki ölü hücreleri ve fazla yağı uzaklaştırabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Kuru Cilt Temizleme Maskeleri

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

1 adet yumurta akı

1 tatlı kaşığı maydanoz

1 tatlı kaşığı ada çayı

Çeyrek su bardağı su

4 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

2 tatlı kaşığı kil tozu (Fransız)

Çeyrek limon suyu

Suyu ocakta kaynama noktasına getirin ve kaynadıktan sonra ocaktan alıp adaçayı ile maydanozu ilave edin. Demlenmesi ve ılık hale gelmesi için bir müddet bekleyin ve ardından yumurta akını ilave edip çırpın. Ayrı bir kap içinde kil tozu ve yulaf ezmesini karıştırın ve limon suyunu ilave edin. Hazırlamış olduğunuz her iki karışımı da birbiri ile karıştırın. Macun kıvamında olması gereken maske çok katı olması durumunda su ilave edebilirsiniz. Cildinize ince bir tabaka halinde sürün 15 dakika bekletin ve sonrasında yıkayın. Haftada 1 kere tekrarlanabilmektedir.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici

1 adet papaya

1 adet şeftali

Çeyrek mango

1 tatlı kaşığı süt kaymağı

1 adet muz

1 tatlı kaşığı bal

Meyveleri yıkayıp blenderdan geçirin ve üzerine bal ile süt kaymağını ilave edip karıştırın. Öncesinde temizlemiş olduğunuz cildinize dairesel hareketlerle sürüp yedirin. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi sütle silin ve ılık su kullanarak yıkayın.

Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri
Fotoğraf: ponpon.in
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap