Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Tropik iklimde yetişen Hindistan cevizi palmiyegiller ailesine aittir. Dışı kalın, lifli katmanla kaplı olan meyvenin eti ve sütü içerisinde bulunur. Yüksek oranda yağ içeren Hindistan cevizi aynı zamanda potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt gibi maddeler içerir. Hem fiziksel hem kimyasal olarak birçok faydası olan Hindistan cevizi sindirim hastalıkları için de birebirdir fakat içerisinde bulunan ağır yağdan dolayı az tüketilmesi tavsiye edilir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz ve dizanteri gibi hastalıklara zemin hazırlayan durumları ortadan kaldırır. Kusma ve mide bulantısını önemli ölçüde giderir.

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları
Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Hindistan cevizi suyu ne işe yarar?

Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekleyen Hindistan cevizi suyu aynı zamanda böbreklerde biriken kum, taş oluşumuna neden olan asidi vücuttan atmaya yardımcı olur. 

Metabolizmayı hızlandırır, besinlerin daha iyi öğütülmesini sağlar.

Mevsim geçişlerinde artan grip gibi hastalıkların, bağışıklık sistemini temizleyerek önüne geçer.

İçerdiği potasyum ve sodyum vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar, kan basıncını dengeler, kolesterolü azaltır ve tansiyon seviyesini korumaya yardımcı olur.

Miktarına dikkat edildiğinde, şekerli içecekler yerine içilirse kilo vermeye yardımcı olur.

İçerdiği A vitamini sayesinde gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Gözler işlevlerini yerine getirmek için a vitaminine ihtiyaç duyar.

Yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır.

Hindistan cevizi suyu büyüme çağındaki çocuklara, emziren annelere ve hamilelere özellikle tavsiye edilir. Mineral bakımından zengin olan meyve kemik tırnak ve dişlerdeki minerallerin artmasına yardımcı olur.

Hamilelik döneminde veya normalde kusma esnasında vücuttan atılan suyu ve elektrolitleri vücuda temin eder, kasların fonksiyonunu destekleyip dinç tutar.

Önerilen Yazı
Saç Besleyen Maske Tarifleri

Tüm bunların haricinde cildimize de oldukça faydalıdır. Yüzde oluşan güneş lekeleriniz varsa temizlediğiniz lekeli bölgeye her gece ovalayarak uygulayabilirsiniz. Lekeleriniz yavaş yavaş kaybolacaktır.

Yine banyo yaparken duruladığınız saçınıza uyguladığınız da kepeği azaltmaya yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı;

Tümör oluşumuna karşı savaşır.

Sabah uyandığınızda Hindistan cevizi yağıyla yapacağınız gargara hem diş sağlığınızı korur hem de dişlerinizin beyazlamasını sağlar.

Kahvenin içerisine atacağınız bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı gün boyu tok ve zinde olmanızı sağlar.

Hindistan cevizi suyunun tüm faydalarından yararlanmak için taze meyve suyunu tüketmek en iyisidir.

Hindistan cevizinin suyunun bütün faydalarından yararlanmak istiyorsanız meyvenin taze olması gerekmektedir. Hindistan cevizi, palmiye ağaçlarının tepelerinden meyvelerin merkezine ulaşan su için doğal bir filtre görevi görmektedir. Yağmur suyu, bu içeceği rafine eden ve ona doğal bir mineral deposu ve vitamin üreten dış lif ile filtrelenmektedir. Umarım yazdığım bu makaleyi okumaktan keyif almışsınızdır bir sonraki makalede görüşmek üzere 🙂

INSTAGRAM : click

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap