Hint Yağının Cilde Faydaları

hint yağının cilde faydaları ve zararları

Hint Yağının Cilde Faydaları. Orijinal adı “ricinus communis” olarak bilinen botanik bilimindeki Hint bitkisinin tohumlarından elde edilen yağ, Hint yağıdır. Bu yağ, bitkinin tohumlarının presslenmesiyle elde edilen bir doğal yağ türüdür.
İçeriğinde bol miktarda E vitamini, doymamış yağ, mineral ve protein bulunan Hint yağı Hindistan ve Afrika gibi coğrafyalarda oldukça sıklıkla kullanılan bir alternatif tıp ürünüdür.
Bitkinin kendisinin iltihap yok edici etkisinin bulunması ve anti bakteriyel özelliğinin bulunması sebebiyle bahsedilen bölgeler dışında günümüzde de pek çok coğrafyada sıklıkla kullanılan bir ürün haline gelmiştir.
Hint yağı en çok cilt üzerinde, saç üzerinde ve belli başlı sağlık problemleri için kullanılmaktadır. Bunun dışında tekstil sektöründe, kozmetik sektöründe, sabun ürünlerinde, bir takım ilaçlarda ya da masaj yağlarının içeriğinde de Hint yağına sıklıkla yer verilmektedir.

Hint Bitkisi Ricinus Communis
Hint Bitkisi Ricinus Communis

Az önce bahsettiğimiz gibi tohumların presslenme işlemine sokulmasıyla ortaya çıkartılan Hint yağı, soluk tonlarda sarı bir renge sahiptir.
Vücutta enfeksiyonların yok edilmesi için etki göstermektedir. Antioksidan özelliği ile bünyedeki zararlı içeriklerin yok edilebilmesine yardımcı olmakta ve metabolizmada oluşan bazı iltihaplanmaların kurutularak giderilmesine katkı sağlamaktadır.
Bu yağın bu kadar çok durum için fayda sağlayabilmesi, esas olarak içeriğindeki doymamış yağ asitlerinin sayıca fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yağın en büyük faydaları cilt bakımı konularında, saç bakımı konularında ve yüzdeki diğer bölgelerin bakımında sağlanabilmektedir.

Hint yağının cilde olumlu etkileri nelerdir?

Hint yağının cilde uygulanması sırasında doğal olarak mevcut tüm olumlu etkilerinden cilt üzerinden faydalanmak mümkün olmaktadır. Hint yağının cilt için faydalarını başlıca şöyle sıralayabiliriz;

Hint yağı cilde faydaları konusunda en çok cilt çatlakları, cilt kuruluğu, güneş etkisi yüzünden oluşan yanık lekelerinin yok edilmesi gibi belli başlı problemlerin çözüm sürecinde sıklıkla kullanılmaktadır.

hint yağının faydaları
hint yağının faydaları

Bunun dışında siğil hastalığından kaynaklı problemler ve kaşıntı problemleri için de sıklıkla kullanılabilinen ürünlerden biri Hint yağıdır.
İçeriğinde bulunan risinoleik asit sayesinde cilt üzerindeki bakterilerin sayısını azaltan Hint yağı, böylelikle cilt yapısında sivilce oluşmasının da önüne geçebilmektedir.

Hint yağı, çok eski yıllardan beri var olan çatlaklara müdahale edemese de yeni yeni oluşmaya başlayan karın bölgesi ve bacak bölgesi çatlaklarının giderilmesi açısından etkili bir doğal yağ ürünüdür.
Ciltte kolajen üretimini ve elastin üretimini destekleyen bir yapısı vardır. Bu sayede, her gece uyumadan önce cilde Hint yağı uygulanması dahilinde kırışıkların ciddi anlamda azaltılabilmesi mümkün olmaktadır.

Önerilen Yazı
Kaş Bakımı Hakkında Her Şey

Cilt yüzeyinde iz bırakan yaraların da bu izlerinden kurtulmak adına en doğal ürünlerden biri olan Hint yağı, her gün yaraların üzerine belirli bir miktarda sürülürse hücrelerin yeniden sağlıklı dokular üretmesine teşvik sağlar ve yara izlerinin yok edilmesine yardımcı olur.

Hint yağının saça faydaları nelerdir?

hint yağının saça faydaları
hint yağının saça faydaları

Hint yağının saça faydaları konusunda akla ilk gelenler ise Hint yağı uygulaması yapılan saçların saç kıran hastalığında uzak tutulabileceğidir. Saçların uzamasına etki edebilmesi için Hint yağını hindistan cevizi yağıyla karıştırarak tüm saça sürülebilme imkanının bulunduğu ve kafa derisinde meydana gelen kepek sorunu, mantar sorunu ya da egzama sorunu gibi problemlerin atlatılması adına Hint yağının çok rahat bir şekilde kullanılabilme seçeneğinin bulunmasıdır.

Hint yağının kirpiklere ve kaşlara faydaları nelerdir?

hint yağının kaş ve kirpiklere faydası
hint yağının kaş ve kirpiklere faydası

Hint yağı kaş bakımı için kullanılır. Aynı zamanda kirpik bakımı konusu için de etkili bir yağ olduğu unutulmaması gereken bir üründür. Kaşlara ve kirpiklere her gece sürülüp sabah uyanınca yıkanılabilen Hint yağı, hem kaşları hem de kirpikleri sağlıklı bir yapıya kavuşturulabilmektedir.


Fotoğraf: alamy.it, medicalnews.gr, prezenu.joj.sk, savir-center.com

INSTAGRAM : click

Yorum Yap

Yorum Yap