Kapalı Ortamlardaki Havayı Temizleyen Etkili Çiçekler

Kapalı Ortamlardaki Havayı Temizleyen Etkili Çiçekler
Kapalı Ortamlardaki Havayı Temizleyen Etkili Çiçekler
Kapalı Ortamlardaki Havayı Temizleyen Etkili Çiçekler

Kapalı Ortamlardaki Havayı Temizleyen Etkili Çiçekler Soluduğumuz hava gün geçtikçe kirlenmektedir ve bu da hastalıklar doğurur. Nasa tarafından yapılan araştırmaya göre teknolojik aletlerin kullanımının artmasıyla hava kirliliği aşırı şekilde artmıştır. Nasa’nın bir diğer araştırması sonucu evinizin ofinizin bütün kapalı alanların havasını temizleyen bitkiler ortaya koyulmuştur. Bunları sizin için inceledim.

Dracaena – Marginata – Madagaskar Dragon Ağacı nedir?

Dracaena – Marginata - Madagaskar Dragon Ağacı nedir?
Madagaskar Dragon Ağacı

Madagaskar Dragon Ağacı ya da ingilizce adıyla Dracaena, her mevsim oda sıcaklığında kalabilir. Kapalı ortamları trikloretilen ve ksilenden arındırmak için çok etkilidir. Bu bitki için şöyle bir uyarıda bulunabilirim. Bu bitki kedi ve köpekler için zararlı ve zehirli olabiliyor. Büyük ve güzel yaprakları vardır. Ofisinize ya da evinize başka bir hava katar Dracaena çok güzel bir bitkidir. Bakımı kolay yaptığınız ihmallere dayanıklıdır. Sulama düzensizlikleriniz olursa eğer çok aşırı susuz kalmadığı sürece büyümeye devam eder, yetersiz gün ışığına uyum sağlayabilir. Yerinin havadar olması önemlidir.

Çim Zambağı nedir?

Çim Zambağı nedir?
Çim Zambağı

Görünüşü ile sizi etkileyebilir. Oldukça güzel bir görünüşe sahip olan Çim Zambağı amonyak, ksileni ve trikloretilen gibi kötü maddelere savaş açıyor. Kesinlikle gölgede yetiştirilmesi gereken bir bitkidir ve çok yavaş büyüyor. Evinizin görünümünü renkleriyle fark ettirecek olan bu bitki ihtiyacınız olan oksijeni de sağlamaktadır. Eviniz  yeterince güneş almıyor ve bitki beslemek istiyorsanız bu bitki tam size göre güneş ışığı sevmez şık ve güzeldir.

Barış Çiçeği – Spathiphyllum – Yelken Çiçeği nedir?

Barış Çiçeği – Spathiphyllum - Yelken Çiçeği nedir?
Barış Çiçeği

Yıllarca favoriliğini koruyan bitkiler arasında yer alır. Barış Çiçeğinin en büyük etkisi formaldehit, ksilen, trikloretilen ve amonyağı temizlemesidir.  Yelken Çiçeği olarakta bilinen barış çiçeğinin yaprakları parlak ve zarif beyaz çiçekleri vardır. İş ortamında salonunuzda çok güzel durur ve enerji verir. İlkbaharda ve sonbaharda çiçek açıyor. Bakımı zor olan bu bitkinin her bakımının zamanında yapılması ve mevsimsel değişikliklerden etkilenmemesi gerekmektedir. Yelken Çiçeği direkt olarak güneş ışığında bulunmaması gerekmektedir. Aydınlık ortamlarda hızlı ve sağlıklı büyür.

Salon Sarmaşığı – Epipremnum Aureum Nedir?

Salon Sarmaşığı - Epipremnum Aureum Nedir?
Salon Sarmaşığı

Havadaki kirli gazları temizlemekte üstüne yoktur. Salon Sarmaşığı yüksek yerlerde daha hızlı büyür ve bir süre sonra evinizi bahçeye çevirebilir J  Bakımı çok kolay olan bu bitkinin evin bir köşesinde unutulmaya uygundur. Yapraklarının iriliği tamamen ışığın gücüne bağlı olup olduğu yer ne kadar aydınlık olursa o kadar gösterişli olabilir. Sabah ve akşam güneşini direkt alırsa çok iri yaprakları olabilir. Epipremnum sürekli ıslak suyu pek sevmez toprağı kurudukça su vermeniz uygundur.

Paşa Kılıcı – Sansevieria – Örgülü Paşa Kılıcı nedir?

Paşa Kılıcı – Sansevieria – Örgülü Paşa Kılıcı nedir?
Paşa Kılıcı

Görünümü oldukça şıktır ve susuzluğa çok dirençlidir. Bakımı kolay Örgülü Paşa Kılıcı serin ve ışık alan yerleri çok sever. Gece boyunca oksijen salgılamaktadır. Ayrıca en kolay yetiştirilen salon bitkilerindendir. Kış aylarında çok sulamayın bu çok önemlidir. Kış soğuklarına çok dayanıklı bir bitki değildir o yüzden çok serin olmayan yerlerde kalmalıdır. Bu bitki iç mekanlara çok iyi oksijen sağlamaktadır. Direkt güneş ışığı alırsa sağlıklı olur. Sansevieria verdiğiniz suyu önce depolar sonra kullanır bu yüzden toprağın yarısı kurumadan su vermeyin.

Flamingo Çiçeği – Antoryum nedir?

Flamingo Çiçeği - Antoryum nedir?
Flamingo Çiçeği

Flamingo Çiçeği pencere önüne koyun ve doğru sulama yapın gerisini ona bırakın. Bu bitki havadaki formaldehiti, ksileni ve amonyağı çok rahat bir şekilde temizleyecektir. Antoryuım nemli havayı çok sever. Bulunduğu yer çok soğuk olmamalı yoksa size küser o yüzden sıcak  yerleri tercih etmelisiniz. Flamingo Çiçeği için kireçsiz su kullanmalısınız ve en az 3 ay  güneş ışığını direkt olarak almalıdır, kalitesiz ve vitaminsiz toprak bitkiye zarar verebilir. Eğer oda sıcaklığı 0 derecenin altına düşerse Antoryuım yaşayamaz.

Önerilen Yazı
Ölü Cilt Hücrelerinden Kurtulmanın Doğal ve Bitkisel Yöntemleri

Çin Herdemyeşili – Aglaonema Nedir?

Çin Herdemyeşili - Aglaonema Nedir?
Çin Herdemyeşili

Doğuştan savaşçı bu bitki nemli havaları sever ve havadaki formaldehiti benzeri temizlemeye bire birdir. Aglaonema ismi Yunanca’dan gelir. Aglos: parlak demektir. Nema: ip anlamına gelir. Çin Herdemyeşili kapalı mekanlarda sıkıntı çıkarmaz Çin, Malezya ve Filipinler ana vatanıdır. Her daim yeşil kalabilir. Dünyanın en popüler salon bitkileri arasında yer alır. En acemi kişiler bile rahatlıkla bakabilir. Hastalığa çok dayanıklı olan Aglaonema farklı ortamlara hemen adapte olabilir.

Kurdele Çiçeği – Chlorophytum Nedir?

Kurdele Çiçeği - Chlorophytum Nedir?
Kurdele Çiçeği

Uzun ve yeşil yapraklı olan bu bitki salon bitkisidir. Yetiştirilmesi kolay olan bu bitkinin anavatanı Afrika’dır. Chlorophytum’un kökünde besin ve su depolayabilir. Bu yüzden sulamayı unutsanız bile hemen ölmez ama dikkat etmek gerekir.  Çok fazla güneşe ihtiyaç duymazlar ışık alan bir yerde bulunması yeterlidir. Çok fazla rüzgarlı bir yere koyarsanız yapraklarında sararmalar gözlemleyebilirsiniz. İnce uzun yaprakları açık yeşil rengiyle çok güzel bir gönünümü vardır. Yazın çiçek açar. Kurdele Çiçeği yazın haftada 2 defa kışın ise haftada 1 defa su ister. Havadaki karbonmonoksiti, ksileni ve formaldehiti çok kolaylıkla temizler.

Aşk Merdiveni – Nephrolepis Nedir?

Aşk Merdiveni - Nephrolepis Nedir?
Aşk Merdiveni – Nephrolepis Nedir?

Nephrolepis olarak adlandırılan bu bitki çok sık ve küçük  yapraklara sahiptir. Havadaki ksilen ve formaldehit ile savaşır. Güneş ışığını direkt almasına gerek yok aydınlık bir yerde kalması yterlidir. Yer seçmeyen ve gelişimi çok kolaydır, Bakımı zor gibi görünüyor ama aksine çok eğlencelidir. Aşk Merdiveni şekli yüzünden bu ismi almıştır. Yeşil rengiyle evinize renk katacaktır. Soğuk havalara dayanıklıdır 0 derecenin altında yaşayan nadir bitkilerdendir. Kökleri sertleşirse toprak takvisyesi yapılmalıdır ve sert kökler genç köklere bağlanmalıdır.

Cüce Hurma Palmiyesi – Phoenix Roebelenii nedir?

Cüce Hurma Palmiyesi - Phoenix Roebelenii nedir?
Cüce Hurma Palmiyesi – Phoenix Roebelenii nedir?

Cüce Hurma Palmiyesi her mevsimde nem ihtiyacı olur. Phoenix Roebelenii güneşli ve yarı gölgeli bir yerde hızlı büyüyebilir. Kliseni ve formaldehiti temizleme konusunda başarılıdır. 

INSTAGRAM : click

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 3 sene önce

    Çok işime yaradı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir