Karma Cilt Temizliği

Karma Cilt Temizliği

0

Karma Cilt Temizliği. Cilt yapısı karma olanlar diğer cilt yapılarına oranla cilt bakımına daha fazla özen göstermelidir. Karma cilt temizliğinde cildinize uygun kozmetik ürünler ve losyonlar kullanılmalıdır. Kuru ve yağlı kısımların bir arada olması cilt bakımını zorlaştırmaktadır.

Karma Cilt Temizliği
Karma Cilt Temizliği

Burun ve alın çevresinde makyaj nedeniyle aşırı yağlanma meydana gelebilir. Burun ve alın bölgelerinde yağ emici özellikte mendiller kullanılabilir. Karma cilt temizliğinde cildi sık sık yıkamak kuru bölgelerin daha da kurumasına neden olacaktır. Karma cilde sahip kişiler mutlaka cilt bakımı yapmalıdır. Karma ciltte yanakların kuru, alın çevresinin yağlı ve çenenin kuru burun bölgesinin yağlı olması bir dezavantajdır.

Karma Cilt Temizliği Maskesi

  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 kaşık bal
  • Mısır unu

Temiz bir kasenin içinde 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay bardağı yoğurdu bir araya getirin. Ardından bu karışıma mısır unu ilave edip hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Elde etmiş olduğunuz maskeyi yirmi dakika kadar dinlenmesi için bekletin. Sürenin sonunda cildinize maskeyi uygulayabilirsiniz. Karma cildinize maskeyi uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayıp temizlenin. Ayrıca karma cilt temizliğinde; elma suyu, maydanoz suyu, havuç suyu ve üzüm suyunu ayrı ayrı cildinizde uygulayabilirsiniz. Pamuk yardımı ile yaptığınız uygulamalar sonrası 10 dakika sonra cildinizi ılık su ile iyice yıkamalısınız.

Karma Ciltler İçin Zeytinyağlı Maske Tarifi

Malzemeleri karıştırıp cildinize sürün ve maske cildinizde kuruduktan sonra yıkanıp temizlenin. Karma cilt yapısındaki yağ oranını dengeleyecek olan bu maske, aynı zamanda cildinizdeki kuru bölgelere de müdahale edip nemlendirir. Haftalık olarak tekrarlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Kırışıklıkları Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Karma Ciltler İçin Krem Yapımı

  • 1 adet yumurta sarısı
  • Nemlendirici krem

Krem ve yumurta sarısını karıştırıp elde etmiş olduğunuz maskeyi cildinize sürün. Karışımı cildinize sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve sonrasında yıkayıp temizleyin. Hassas bir cilt yapısına sahip olmanız durumunda 5 dakika bekleyip temizleyebilirsiniz. Cildinizi nemlendirecek ve kuru bölgeleri tamir edecek olan maske, haftada 1 kere tekrarlanabilir.

Karma Cilt Temizliği
Fotoğraf: Karolina Grabowska adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap