Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

0

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri. En zorlu cilt tiplerinden biri olan karma ciltler, diğer cilt tiplerine oranla daha fazla bakım gerektirir. Cildin burun, çene ve alın bölgesinin yağlı, diğer bölgelerinin ise kuru olması karma cilde sahip olduğunuzu gösterir. Karma ciltler için bakım yapmanızı kolaylaştıracak öneriler ve doğal maske tarifleri ile cildinizdeki sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri
Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma Cilt Bakımı

Karma cilt yapısına sahip kişiler öncelikle yüzlerine uygun temizleyici ve losyonlar kullanmalıdır. Karma ciltler bir yandan kururken diğer yandan yağlanmaktadır. Yağlanma bölgesi yüzünüzün T bölgesidir. Karma cilt tipinde ehemmiyetli olan; her noktayı aynı düzeye getirmektir. Ya her tarafın kuru olması gerekir, veyahut her bölgenin yağlı olması istenir. Bu yüzden yüz için kullanılacak malzemeler özenle seçilmelidir.

Cildinizi dengelemek için farklı nemlendirici ve kapatıcılar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu vaziyete yönelik bir hayli ürün kozmetik sektöründe bulunmaktadır. Makyaj yaptığınızda karma ciltli bayanların; burun bölgesi yağlanmaya başlar. Bir yandan yanaklar gergin ve kuru iken; alın ve burun çoktan yağlanmıştır. Bu vaziyette; piyasada bol miktarda satılan; yağ emici mendilleri edinebilirsiniz. Yağlı bölgenin üzerinden geçtiğinizde; bu şekilde sizi birkaç saat daha idare edecektir.

Karma ciltlerde cilt temizliği günde 1 kere gerçekleştirilmelidir. Daha fazla sayıda yüzü yıkamak, yanak bölgesinde kırışıklık oluşmasına neden olabilmektedir. Kurumuş bölgeye defaatle bakım uygulamak ve losyonlarla yıkamak; o bölgenin kırışmasına ve kurumasına kapı aralar. Karma ciltler için özel olarak üretilen bantlar yardımıyla yağlı bölgelerdeki nemi alabilirsiniz. Bu bantlardan yapıştırarak; yağın emilmesini sağlayabilirsiniz. Makyaj yapmadan önce bu bantları uygularsanız daha rahat edersiniz.

Cildin kuru olan yanak bölgesine nemlendirici krem sürülmelidir. Yağlı bölgelerin ise; bantlarla yağının giderilmesi sağlanmalıdır. Görüldüğü gibi karma cilt bakımı oldukça zahmetlidir. Sivilce meselesi içeren karma bir cilt yapısı; sizi daha fazla korkutabilir. Lakin çok endişelenmenize gerek yoktur. Zira sivilceler; burun ve çenede daha az görülürler. Ehemmiyetli olan kuru bölgenin başka bir deyişle yanakların buna uygun bir ortamı olmamasıdır. Yanakların yağlı olması daha kötü sonuçlar doğurur. Alanı daha geniş olduğu için; çıkan sivilceler kolay bir şekilde sizi ayrılmaz.

Yaz aylarında cilt bakımı daha da önem kazanmaktadır. Yağlı bölgeler daha fazla yağlanır, kuru bölgeler ise daha fazla kurur. Aradaki dengeyi sağlamak için güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Cilt yapısını savunarak; bu arada balans kurulmasını sağlayan güneş kremleri; bütün cilt tipleri için gereklidir.

Önerilen Yazı
Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

Karma Cilt Maskesi Tarifleri

 • Bal, yoğurt ve mısır unu 1 tatlı kaşığı kadar bir araya getirip karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı cildinize sürüp 20 dakika kadar bekleyin ve ardından cildinizi yıkayıp temizleyin. Siyah noktaları giderecek olan bu tarif, karma cilt yapısı için uygundur.
 • Maden suyuna birkaç damla limon sıkın ve buz kalıbına döküp buzdolabına koyun. Bu buz kalıplarını yüzünüze sürebilirsiniz.
 • Limon, havuç, salatalık, su teresi, elma ve maydanozu sıkıp cildinize sürün. 5 dakika kadar bekleyip, ılık su ile yıkayın.
 • Elma suyunu cildinize sürerek gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı gül yaprağı, 1 tatlı kaşığı bak ve yeteri miktarda gül suyunu karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı yüzünüze sürüp 10 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi yıkayıp temizleyin.
 • Üzümü sıkıp suyunu damla damla iki kahve kaşığı nemlendirici kremin içine katın. Maskeyi yüzünüze sürüp on dakika bekletin. Haftada iki defa uygulayabilirsiniz.
 • Limon suyu, kil ve 2 damla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı cildinizin yağlı bölgelerine sürün. 15 dakika bekledikten sonra yıkayıp temizleyin.
 • Bir kahve kaşığı elmanın içini iyice ezerek iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve yirmi dakika yüzünüzde bırakın. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.
 • Yumurta sarısı ve nemlendirici kremi karıştırıp cildinize kalın bir tabaka halinde sürün. 20 dakika bu maskeyi cildinizde beklettikten sonra yıkayıp temizleyin. Haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir tatlı kaşığı bira mayası ve bir tatlı kaşığı ılıtılmış sütün içinde eritilir. Karışım bir saat serin bir yerde bekletilir. Mayalandıktan sonrada tüm yüze sürülür.On dakika kadar ciltte bekletilir ve durulanır.
 • Az miktarda süt ve rendelenmiş elmayı karıştırıp pişirin. Ilık haldeyken karışımı cildinize sürün. Maskenin kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra yüzünüzü gül suyuna batırılmış pamukla silerek temizleyin.

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri
Fotoğraf: Andrea Piacquadio adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap