Kedilerde Sağırlığa Neden Olan Durumlar

Kedilerde Sağırlığa Neden Olan Durumlar

Kedilerde Sağırlığa Neden Olan Durumlar. Kulak hastalıkları kedilerin en sık, veterinere götürülme nedenlerinden birisidir. Kronik kulak enfeksiyonu, kulak tümörü riskini artırır. Kulak akarları genç, dışarı çıkan kedilerde sık görülebilir. Tüm bunlar sağırlığa sebep olabilir. Sağırlık bazı mavi gözlü, beyaz kedilerde kalıtsaldır.

Kedilerde Sağırlığa Neden Olan Durumlar
Kedilerde Sağırlığa Neden Olan Durumlar

Kedilerde Kulak Hastalıklarının Belirtileri


İşitme, duyma ve sağırlık sorunu olan kedi; rahatsız olarak başını sallayacak ve kısa aralıklarla başını, kulaklarını kaşıyacaktır.
Kedilerde kulak hastalıkları tedavi edilmediğinde çok daha ciddi iç kulak enfeksiyonuna neden olur. Bu da hastalıkların ilerleyerek sağırlığa yol açmasına sebep olabilir. Kedilerdeki kulak rahatsızlıklarının belirtileri şöyle olabilir:

  • Baş ve kulak sallama;
  • Bir ya da iki kulağı kaşıma;
  • Kulaklardan kötü bir koku gelmesi;
  • Sarı, kahve ya da maun rengi kulak akıntısı;
  • Kulak kepçesinde ya da kulak kanalının açılışında enflamasyon olması;
  • Kulakların yakınına dokunulduğunda saldırganlık;
  • Başın bir yana eğik tutulması;
  • Belirgin duyma kaybı;
  • Kulak kepçesinde şişme.

Tedavi edilmemiş bir dış kulak iltihabı kulak zarı yırtılmasına, başı yana eğmeye ve denge kaybına neden olan orta ya da iç kulak iltihabına yol açabilir.
Her zaman tüm kedilerinizi (ve varsa köpek) , Kulak akarları en az üç hafta etkili bir ürünle tedavi edilmelidir.

Kedilerde Sağırlık Kalıtsal Mıdır?

Araştırmacılar” kedilerde sağırlık kalıtsal mıdır?” sorusuna artık hiç düşünmeden evet cevabını veriyorlar. Zira yazımızın başında da söylediğimiz gibi beyaz kediler genetik olarak sağırlığa daha yatkındır ve bu kedilerin yavrularının sağır olarak doğma oranı da oldukça yüksektir.
Kedilerde iki tip sağırlık görülüyor!
Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de iki tip sağırlık görülüyor. Bunlar tek kulağın sağır olması (unilateral) durumu ile iki kulağın da sağır olması (biteral). Şunu da ekleyelim annesi de babası da sağır olmadığı halde yavrunun sağır doğma riski de vardır. Sağırlık, doğuştan olabilir; örneğin sağır doğan ya da yaşlılık, yaralanma, enfeksiyon gibi bazı diğer kaynaklardan ya da belirli ilaçların bir yan etkisi olarak türetilen beyaz kediler durumunda olduğu gibi.

Geçici ya da kalıcı olan sağırlık genellikle genetik bir hastalığa, yaralanmalara, yaşa, bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkan duyma yetisinin kaybıdır. Tek kulak da görülebileceği gibi her iki kulakta da şekillenebilir. Özellikle kedilerin duymadan yaşama konusunda gerçekten başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Kediler, bulundukları her duruma kısa sürede adapte olan muhteşem canlılardır. Sadece onların bu duruma alışma sürecinde sahiplerinin de duruma alışması ve bu süreçte kedilerine yardımcı olması gerekir.

Sağır Kedi Bakımı

Öncelikle şunu söyleyelim; şayet sağır bir kediniz varsa çiftleştirmekten kaçınmanız dünyaya sağır yavrular gelmesini engelleyecektir. Zira şu an ülkemizdeki sağır kedi popülasyonunun bu denli artmış olmasının sebebi özellikle genetik olarak sağırlığa yatkın olan beyaz kedilerin bilinçsizce üretilmesinden kaynaklanıyor.
Ev içinde yaşayan sağır kedilerde en sık karşılaşılan problemlerden biri aşırı yüksek sesle miyavlamaları. Bu da gayet normal, kulağı duymayan insanlar da yüksek sesle konuşurlar. Sağır kediler de kendi seslerini duymadıkları için kimi zaman rahatsız edici sesler çıkarabiliyorlar,

Bunun dışında sağır kedileri dışarı bırakma konusunda temkinli olmakta fayda var. Her ne kadar diğer organlarını kullanarak hayatlarını normal şekilde sürdüre bilseler de hızla gelen bir arabayı duymamaları hayatlarına mal olabilir.

Önerilen Yazı
Köpekler de Sağırlığa Neden Olan Durumlar

Boynuna çıngırak benzeri bir eşya takarsanız onun nerede olduğunu kolayca hissedebilirsiniz.
Sağır kedinizle iletişime geçmek için tutarlı, her zaman aynı olan bir yöntem geliştirmek gerekir. Bunun için yanınıza çağırmak istediğinizde lazer gibi ışıkları kullanabilir, ödül vermeden önce bir işareti sabitleyebilir ve hep bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca kedinizin size bakması için titreşimli uygulamalar da yapabilirsiniz. Ayağınızla yere vurduğunuzda o bunu hissedecektir.

Eğer sizin de sahiplendiğiniz sağır bir kediniz varsa veya sonradan sağır olduysa detaylı bilgilendirmeleri veterinerinize, barınak çalışanlarına sorarak öğrenin. Sokakta bulduğunuz denk geldiğiniz bir sağır kedi olursa güvenliğini sağladığınızdan emin olun. Diğer kedilere göre yardıma daha muhtaç oluyor. Kendinize en yakın barınakla iletişime geçebilirsiniz.

Kedilerde Sağırlığa Neden Olan Durumlar
Fotoğraf: Dids adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap