Kırmızı Kil Nedir? Kırmızı Kilin Yararları Nedir?

Kırmızı Kil Nedir? Kırmızı Kilin Yararları Nedir?

0

Kırmızı Kil Nedir? Kırmızı Kilin Yararları Nedir? Kil, içerisinde bulunan mineraller ve bu minerallerin faydaları düşünüldüğünde hiç de küçümsenmeyecek öneme sahip. Son yıllarda kimyasal içerikli ürünlerin önem kaybetmesi ve doğal ürünlere yönelimin artmasıyla birlikte sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle saç ve cilt için bir çok faydası ve farklı kullanım yolları bulunan kilin aynı zamanda birçok da çeşidi vardır.
Bu yazımız kırmızı kilin yararları ve kullanımı üzerine ama bunun öncesinde başlıca kil çeşitlerine ve yararlarına da bir göz atalım;

Kırmızı Kil Nedir Kırmızı Kilin Yararları Nedir
Kırmızı Kil Nedir Kırmızı Kilin Yararları Nedir

Yeşil Kil

Maske olarak en çok kullanılmakta olan yeşil kil cildin fazla yağını dengelemek için kullanılır. Yağı dengelerken aynı zamanda peeling etkisiyle tıkanan gözenekleri açar ve bu şekilde siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler. Yağlı ciltlerin tümünde ve karma ciltlerin T bölgesinde rahatlıkla kullanılabilir fakat yağı azaltma etkisinden ötürü kuru ve hassas ciltlerin aşırı kurumasına ve zarar görmesine sebep olacağından bu cilt tipleri için önerilmez.

Beyaz/bentolit Kil

Mineral yönünden çok zengin bir kildir. Volkanik bölgelerden çıkartılan bir kil türüdür. Az yağlı, kuru ve hassas ciltlerde de kullanılabilir. Kurutma etkisi çok olmadığı gibi aynı zamanda içeriğinde bulunan bol miktardaki mineraller ile cildi hem derinlemesine temizler hem de besler. İçeriği ile bakterileri temizler ve var olan sivilcelerin daha çabuk kurumasını sağlar. Her cilt tipi için uygundur.

Kırmızı Kil

İçerisinde cilt için gerekli olan minerallerin hemen hemen hepsini bulunduran kırmızı kil aynı zamanda demir oksitler yönünden de zengindir. Kırmızı kil aksatılmadan rutine dönüştürülerek kullanımında şu yararları sağlayacaktır;

  • Ciltteki yağ miktarını dengeler
  • Yeni cilt hücresi üretimini hızlandırır
  • Cildin toksinlerden arınmasını sağlar
  • Gözenekleri açar
  • Cildi nemlendirir ve cildin yumuşak kalmasını sağlar
  • Kan dolaşımını hızlandırarak cilde canlı ve parlak bir görünüm sağlar
  • Ciltte oluşan yara, tahriş, pişik gibi sorunların alternatif tedavisinde kullanılır.

Kırmızı kil maskesi nasıl hazırlanır?

Maskeyi hazırlamadan önce ilk yapmamız gereken iş maskeyi ne kadarlık bir bölgeye uygulayacağımızı belirlemektir. Belirlediğimiz bölgeye yetecek miktarda kili tahta veya plastik kaşık ile çukur bir kaba almalıyız. Üzerine kili ıslatmak için azar azar su yada istenirse doğal gül suyu eklemeliyiz ve aynı kaşıkla sürekli karıştırarak kilin topaklanmasını engellemeliyiz. Karışım yumuşak bir macun kıvamına gelene kadar suyu ekleyip karıştırmaya ve eğer gerekiyorsa kaşığın arkasıyla da ezmeye devam etmeliyiz. Karışım istediğimiz kıvama geldiğinde istediğimiz bölgeye spatula yardımıyla yada kullandığımız kaşığın arkasıyla ince bir tabaka şeklinde sürmeliyiz. Ortalama 10- 15 dakika beklettikten sonra bölgeyi dairesel hareketlerle masaj yaparak yıkıyoruz. Bu masaj kırmızı kil içerisinde bulunan kan dolaşımını artırma ve hücre yenileme özelliğini destekleyecektir. Yıkama sırasında kullanacağımız suyun ılık olmasına dikkat etmeliyiz. Bu kili zorlanmadan kolay temizlemenizi sağlayacaktır. Temizlenen bölge eğer yüz veya dekolte bölgesi ise ardından gözenekleri sıkılaştırmak için doğal bir tonik kullanabilirsiniz. Ve ardından da cildin nemini uzun süre koruması için bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Güzel Görünmek İçin 6 İpucu

Pembe Kil

Pembe kil yukarıda anlattığımız beyaz kil ve kırmızı kilin karıştırılmasıyla elde edilir. Buna bağlı olarak hem kırmızı hem de beyaz kilin özelliklerini taşır hem mineral yönünden zenginken hem de cildi fazla kurutmaz ve tahriş etmez. Bu yüzden de rahatlıkla her cilt tipinde kullanılabilir.

Kırmızı Kil Nedir? Kırmızı Kilin Yararları Nedir?
Fotoğraf: RODNAE Productions adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap