Kısırlık Nedir? Kısırlığın Tedavisi Var mıdır?

Kısırlık Nedir Kısırlığın Tedavisi Var mıdır

Kısırlık Nedir? Kısırlığın Tedavisi Var mıdır? 1 Yıllık düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamama durumu kısırlık olarak tanımlanıyor. Bu süreç içerisinde hamile kalınmaması durumunda kişinin eşi ile beraber doktora başvurması gerekir. Çünkü kısırlık sadece bir cinsiyete özgü değildir.

Kısırlık Nedir? Kısırlığın Tedavisi Var mıdır?
Kısırlık Nedir? Kısırlığın Tedavisi Var mıdır?

Kısırlık tek çeşit midir? Yoksa çeşitli alt tipleri var mıdır?

Kısırlık tek bir nedenden kaynaklanmaz. Birçok nedeni vardır, kadın veya erkeğin herhangi birinden kaynaklı olabilir. Kadının yumurtalıklarında bir problem olması, yumurtaların kendisinde problem olması, döl yatağında sorunlar olması gibi durumlar ilk planda akla gelen kısırlık türleridir.

Erkekte sperm sayısının az olması, semen içerisindeki canlı sperm sayısının az olması, tüm spermlerin ölü olması, sperm hareketlerinde bozukluk, hiç sperm bulunmaması gibi birçok kısırlık nedeni tanımlanmıştır. Bunların bazıları ileri düzey tedavi yöntemleri kullanılarak bazıları ise basit yöntemlerle kısmen de olsa tedavi edilebilmektedir.

Kısırlığın nedenini anlamak için hangi testler uygulanıyor?

Gebeliği sağlamak amacıyla erkeğe yapılan ‘spermiyogram testi’ ile erkeğe ait problemler büyük ölçüde aydınlatılabiliyor. Kadınlara uygulanan testler de kadınlara ait problemlerin daha ayrıntılı olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Kadın faktörü değerlendirilirken; yumurtalıklar ve yumurtlamanın olup olmaması, tüplerin durumu ve rahim ile ilgili problemler araştırılıyor. Teşhis için yapılan incelemeler tamamlandığında, çiftlerin büyük çoğunluğunda tanı konulur ve nedene yönelik tedavi seçenekleri tercih edilir.

kısırlık nedir
kısırlık nedir

Stres kısırlığa neden oluyor!

Bazı hastalarda erkek ve kadında hiçbir sorun bulunmamasına, her ikisi de biyolojik olarak normal olmasına rağmen stres gibi faktörler nedeniyle hamile kalma olayı gerçekleşemiyor. Bu nedenle stres gibi durumlardan mümkün olabildiğince uzak durulmalı, yeri geldiğinde profesyonel destek alınmalıdır.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek annenin yumurtasında bir sorun bulunmadığı, ancak erkeğin sperm sayısında düşüş, canlı sperm azlığı gibi belirli durumların olması durumunda, yumurtanın laboratuar ortamında döllenerek anneye implante edilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Annenin yumurtası alınır, babanın verdiği sperm örneklerinden hareket bozukluğu olmayan, canlı bir sperm ile döllenmesi sağlanır. Sonrasında bu döllenmiş yumurta tekrar anneye nakledilerek hamile kalması sağlanır.

Önerilen Yazı
Strese İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kısırlığın tedavisi var mıdır?

Kısırlık, türüne göre tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Çeşitli ilaçlar ile yerine göre cerrahi müdahale ile kısırlığın tedavisi sağlanabilmektedir.

Kısırlık Nedir? Kısırlığın Tedavisi Var mıdır?
Fotoğraflar:  Anneysen
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap