Köpekler de Sağırlığa Neden Olan Durumlar

Köpekler de Sağırlığa Neden Olan Durumlar

Köpekler de Sağırlığa Neden Olan Durumlar. İnsanlarda işitme kaybına yol açan birçok sebep bir köpeğin işitme duyusunu kaybetmesinin de nedeni olabilir. Genlerden gelen kusurlar doğuştan sağır olmasına neden olur. Bu tıpkı insanlardaki gibi konjenital sağırlık olarak bilinir. Aynı zamanda bir köpek kulak enfeksiyonu, kulak yaralanması nedeniyle de işitme yeteneğini kaybedebilir. Yaşlılıktan dolayı kademeli veya ani olarak işitme kaybı yaşandığı da gözlemlenmiştir. 

Köpekler de Sağırlığa Neden Olan Durumlar
Köpekler de Sağırlığa Neden Olan Durumlar

Köpeklerde Sağırlık Teşhisi Yöntemleri

Evde yapabileceğiniz bazı testler dışında, gerekli ekipmana sahip olan veterinerler doğru teşhis koyabilmek için testler yapar. Genelde veterinerler BAER, yani işitsel beyin testiyle işitme kaybı olup olmadığına bakarlar. Bu test, köpeğin seslere verdiği tepkilerin beyin aktivesini gösterir ve bu elektriksel aktivite kaydedilir. Kulakların işlevselliği ölçmek için uygulanabilecek başka testler de vardır. Tripanometride onlardan bir tanesidir. Orta kulak ve kulak zarının kontrol edilmesini sağlar. Kulağın yüksek seslere verdiği tepkiyi ölçer. Otoakustik emisyon testi (OAE) ise kulaktaki dış tüylü hücrelerin seslere verdiği tepkinin ölçülmesine imkân verir. Bu testlerden herhangi birini uygulayarak köpeğinizin işitme kaybının ne seviyede olduğu tespit edilebilir

BAER: İşitsel beyin sapı cevabı anlamına gelir. Diğer odyolojik testlerin sonuçları ile birlikte yorumlandığında işitmenin objektif değerlendirmesini sağlar ve yüksek tanısal değere sahiptir. Testin uygulanması kadar yorumlanması kısmı da çok büyük önem taşımaktadır. Odyoloji uzmanları tarafından yorumlanması gereken alana dair bilgi ve tecrübe gerektiren çok özel bir testtir.

Köpeğinizin duymakta zorluk çektiğini düşünüyorsanız bu belirtilere dikkat edin:

  • Yüksek sesler köpeğinizi uyandırmıyor.
  • Seslere eskisi gibi tepki vermiyor
  • Çağrıldığında gelmiyor ve verdiğiniz komutları uygulamıyor
Önerilen Yazı
Karbonatın Cilde Yararları

Kısmi ya da tamamen işitme kaybı yaşayan köpeklerin, diğer köpeklerden çok da bir farkı olmadığının altını çizmek istiyoruz. Endişelenmeyin, köpeğiniz her zamanki gibi mutlu ve sevgi dolu olup oyunlar oynayabilir.
Lütfen çevrenizde gördüğünüz bulduğunuz ya da denk geldiğiniz sağır köpekleri en yakın barınağa götürün veya bu sitelerden destek alarak güvenli bir yere ulaştırmaya çalışın.

Köpekler de Sağırlığa Neden Olan Durumlar
Fotoğraf: Chevanon Photography adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap