1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız?
_ok_k_zd_m

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız?

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız
4

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız? Makyaj yapmak, kadınların olmazsa olmazları arasında yer alır. Güzel ve genç görünmek için kozmetiklere acımadan para dökerler. Hal böyle olunca da bu ürünleri saklamak ve mümkünse uzun vadeli kullanmak onlar için önemli olur. Uzun süre beklediğinde bozulmayacak ürünler doğru saklandığında daha kullanışlı hale gelirler. Bu sayede aynı ürüne birkaç ay içinde defalarca para vermeye gerek kalmaz. Unutmayın ki çok kaliteli ya da pahalı bir ürün dahi alsanız iyi saklamadığınız sürece bozulur ve kullanılamaz hale gelir.

Şimdi makyaj malzemelerini tek tek irdeleyelim.

 Rimelden başlarsak; rimellerinizi oda sıcaklığında bekletmeniz en doğrusu olacaktır. Çok soğuk ortamda kalırsa donar, çok sıcak bir yerde ise bozulabilir. Rimellerinizin kurumaması için de içine 2-3 damla hint yağı damlatabilirsiniz. Bu sayede hem rimellerinizin kurumasını önlemiş olursunuz hem de kirpik dipleriniz beslenir.

 Göz kalemlerini de oda sıcaklığında saklamanız faydalı olacaktır. Göz kalemini açmadan 5 dakika öncesinde buzdolabında bekletirseniz daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanmadan birkaç dakika dolapta bekleterek de daha kolay sürebilirsiniz. Böylelikle açarken ucunun kırılıp ziyan olmasının önüne geçebilirsiniz.

Rujları da fazla sıcak ya da soğuk bir ortamda bekletmemelisiniz. Çünkü kurumalara ya da bozulmalara sebep olabilirsiniz. Genelde kuru yerlerde oda sıcaklığında saklanmalı. Banyo gibi nem oranın fazla olduğu yerlerde tutulması pek tavsiye edilmiyor.

 Bakım kremlerini ise buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu sayede soğuğun dinlendirici etkisi cildinize ve kızarıklıklarınıza iyi gelecek. Son kullanma tarihine dikkat ederek kullandığınız bakım ürünlerinizin ömrü daha uzun olacaktır.

 Toz allıklar genelde bozulmadan saklanır fakat onlar da bayatlayabilirler. Bu yüzden, bu ürünleri 2 yıldan fazla kullanmamalısınız.

Likit ürünlerin kullanımı ise 6 ay ya da 1 yıl olarak değişiklik gösterir. Kaliteli bir fondöten için önerilen kullanım süresi açıldıktan sonra 1 yıldır. Fondötenler de tıpkı rujlar gibi oda sıcaklığında nemden uzak yerlerde saklanmalıdır. Dolaba konan fondöten sürülemeyecek kıvama gelir.

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız?

 Ojeler

genelde kısa süreli kullanılabilen ürünler arasındadır. Genelde bir süre sonra bozulur, kurur ve çöpe atılır. Ojelerinizin içine damlatacağınız birkaç damla cila, onun ömrünü uzatacaktır.

Önerilen Yazı

Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız?

Parfümlerinizi saklarken de güneş ışığıyla temas etmemesine dikkat etmelisiniz.. Bu yüzden parfüm şişelerinizi sıkıca kapatarak saklamalısınız. Parfümlerinizi buzdolabında saklamak bozulmalarına neden olur, bu yüzden kullandıktan sonra mümkünse kutularına geri koyup muhafaza edebilirsiniz.

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız?

Tüm bu ürünler yüzünüzle, teninizle direkt temasa geçen malzemelerdir. Nasıl ki yiyeceklerin bayatlamasına son kullanma tarihinin geçip geçmediğine dikkat ediyorsak akım ürünleri içinde aynı titizliği göstermemiz gerekiyor. Bayatlamış, bozulmuş bir fondöten ciltte alerjiye sebep olabilir. Bu ürünler sadece size ait olmalı başka kişilerle paylaşmamalısınız. Kullanan kişiden size bakteri enfeksiyon mikrop bulaşabilir.

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız?
Fotoğraflar: haber365.com.tr, hürriyet, yüksektopuklar.com, Ayşe Tolga, mynet,
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap