Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?
Trendlerdeki Yazı

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

1
1

Kredi Notu Nedir?

K redi Notumu Nasıl Yükseltebilirim? Kredi notu veya diğer ismi ile kredi puanı kişinin bankalar ve finans kuruluşları ile arasında geçen mali dengelere dayanarak bir takım analizler sonucu ortaya çıkan sayısal ifadedir. Bankalardan kredi çekerken veya gerçek bir sektörde kişiler referans olarak kredi notlarını kullanırlar.

Kredi notuna göre bankalar öncelikle risk durumunu çıkartır. Yapılan finansal taleplerin değerlendirilmeye alınıp alınmayacağı konusunda karar veren otomatik sistem kurarlar. Personelden ve zamandan tasarruf etmek isteyen bankalar kredi veremeyecekleri kişileri hiç değerlendirmeye almazlar. Peki kredi almamız konusunda bu kadar önemli olan kredi notumuzu ve risk durumumuzu nasıl öğrenebiliriz?

Kredi Notu Ve Risk Durumunu Nasıl Öğreniriz?

Kredi notumuzu öğrenebileceğimiz iki yöntem vardır. Bunlardan ilki:

  • Findeks Aracılığı İle Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi Kayıt Bürosuna  (KKB) ait bir marka olup belirli bir ücret karşılığında kredi notumuzu öğrenebiliriz.

  • Bankalar Aracılığı İle Kredi Notu Öğrenme

Birçok bankadan yapabileceğimiz kredi notu öğrenme işlemini Banka şubelerine giderek veya internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden belirli bir ücret karşılığın da öğrenebiliriz.

Kredi Notumuzu Nasıl Yükseltiriz?

Kredi notunuzu Bir anda yükseltmeniz mümkün değil. İlk başta yapacağımız borcumuzun aylık asgari tutarını değil tamamını ödememiz lazım. Yüksek limitli bir kredi kartı borcumuzun ödenmemesi veya geç ödenmesi kredi notumuzu düşürür.  Bunun nedeni ise sistem tarafından riskiniz artmış görülür. Borcu düzenli bir şekilde ödediğimiz takdir de kredi notumuz da yükselecektir.

Önerilen Yazı
Cybertruck Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bununla birlikte yaptığımız fatura ödeme işlemleri de düzgün şekilde yapılırsa buda kredi notumuzu yükseltme de yardımcı olacaktır.

Kredi notu yükseltme konusunda en etkili durum ise idari ve kanuni takiptir. Kredi notunuz takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve borcu kapattıktan sonra kredili ürünleri kullanmaya başlayıp ödemenizi düzenli şekilde yaparsanız yükselecektir. Aksi takdir de yeniden düşmeye başlayacaktır.

Önerilen Yazı
Yüze buhar banyosu nasıl yapılır?

Sürekli olarak kredi kartı veya kredi talebinde bulunmamalısınız. Bu sizin nakit ihtiyacı içinde olduğunuzu gösterir. Bununla birlikte onay alamazsanız kredi puanınız daha da düşecektir. Bunun önüne geçmek için Kredi karşılaştırmaları yapmalı  ve size en uygun ödeme planını seçmeniz  onay almanızı kolaylaştıracaktır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?
Fotoğraf: Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay’a yüklendi
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

https://fosforludusunceler.com/

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kredi notunu merak ediyordum e devletten bakicam teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.