Kripto Para Nedir? Yasal Mıdır?

Kripto Para Nedir Yasal Mıdır

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir? Yasal Mıdır? Kripto para takas işlemlerinde kullanılan, dijital, sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak ta adlandırılır.

 Herhangi bir fiziksel karşılığı olmayan kripto paranın birçok bilinmeyeni vardır. çoğu kişinin daha önceden defalarca duyduğu bu para birimi takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmede kullanılır.  Bu da dev şirketlerin dikkatinin bu yöne çekilmesini sağlamıştır.

 Kripto paralar, kredi kartları ve banka kartları ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Yapılan işlemler sonucu sadece sistemsel değişiklikler meydana gelmektedir. Banka kartlarından tek farkı merkezleştirilmemiş olmasıdır. Bu durum sistemi daha güvenli hale getiriyor.

Kripto Para Nedir Yasal Mıdır
Kripto Para Nedir Yasal Mıdır

Kripto Paraların Tarihi

 İnternet dünyasının en merak edilen sorularından bir tanesi olan İlk kripto para  nasıl ortaya çıktı?  Şimdi kullanmakta olduğumuz para sisteminin temellerini lidyalıların attığını biliyoruz. Kripto paranın ise nasıl ortaya çıktığı hala tam olarak bilinmiyor. Kaynaklar ”Satoshi Nakamoto” ismini gösterse de bu kişinin kimi veya neyi temsil ettiği bilinmiyor. Bir çok söylenti dolaşıyor olsa da şu anda net olarak bu ismin karşılığının kim veya kimler olduğu bilinmiyor.

Kripto Paralar Yasal Mı?

 Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkeler de kullanımına izin verilirken bazı ülkeler de ise kripto para kullanımı yasaklanmıştır. Türkiye de ise bu konuda herhangi bir yasa ve kısıtlama bulunmuyor.

 BDDK tarafından 25 Kasım 2013 tarihinde yapılan açıklama ile de Bitcoin ve benzeri kripto paraların elektronik para olmadıkları ve bu kapsamda 6493 sayılı Elektronik Ödeme Sistemleri kanununa tabi olmadıkları duyurulmuştur.

Önerilen Yazı
Aleo Vera Faydaları

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır.

Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kripto Paraların Avantajları Nelerdir?

 Hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmemektedir.

Hesabın dondurulması ya da hesaba el konulması mümkün değildir.

Kripto Para Nedir? Yasal Mıdır?
Fotoğraf: Resim MichaelWuensch tarafından Pixabay’a yüklendi
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir